Зошто децата икаат дознајте!

Секоја мајка се грижи за своето дете уште од првите денови од животот. Немирот, исто така, често ја прогонува пред неговото раѓање. Кога детето ќе ика во стомакот, особено се загрижени трудниците кои го чекаат своето прво бебе.

Важно е да се запамети дека икањето не е болест и најчесто исчезнува во рок од 10-12 минути.

Икање во утробата

Доста често, бремените жени се соочуваат со фактот дека бебето ика во стомакот. Ова може да биде предизвикано од безопасни развојни карактеристики, но понекогаш сигнализира дека фетусот доживува непријатност.

Меѓу причините зошто детето ика во утробата се:

 1. Голтање амнионска течност. Можеби бебето само го цица палецот и во тој процес проголтало малку плодова вода. Ова е безбеден процес и оди многу брзо.
 2. Недостаток на кислород. Ако икањето е придружено со зголемена активност или нагло намалување на тоа, ова може да биде знак за хипоксија.
 3. Подготовка за дишење. Во третиот триместар, бебето учи да дише, мускулните контракции во процесот може да добијат грчевилен карактер, што доведува до икање.
 4. физички притисок. Неправилно носените завои, тесната облека или непријатното држење го отежнуваат дишењето на фетусот.
бремена жена
Бебе икање во стомакот

Ако икањето на бебето во стомакот трае подолго од 15 минути, вреди да се земе удобна положба. Можете исто така да шетате по улица, да навлезете малку на свеж воздух.

Причини за икање кај бебиња и новороденчиња

Не постои дефинитивен одговор на прашањето зошто детето ика по цел ден. Во секоја ситуација, мора да се земат предвид сите можни фактори и причини.

Иако икањето е безопасно, може да биде доста досадно.

Ако детето ика, причината може да биде како што следува:

 1. Новороденото бебе може да ика по јадење ако голта премногу често за време на хранењето. Поради ова, храната може да се заглави во хранопроводникот, а мускулните контракции помагаат да помине понатаму. Во овој случај, на бебето може да му се даде малку топла зовриена вода.
 2. Кај доенчињата, се јавува рефлексна реакција поради ладењето на телото, вклучително и од премногу ладно пиење. По загревањето, децата обично се враќаат во нормала.
 3. Нервната иритација на дијафрагмата предизвикува грчеви, кои наликуваат на нервен тик по природа.
 4. Кај впечатливите бебиња, икањето е предизвикано од силен стрес, возбуда или страв. Треба да се обидете да го затишите бебето, да си играте со него или да пеете песна.
 5. Долготрајното смеење може да предизвика неволна контракција на мускулите во хранопроводникот, како резултат на што детето почнува да ика. Ова не треба да биде причина за тревога. Најдобар начин да се реши проблемот е да го смирите бебето и да чекате четвртина час.
дете насмеано
Бебето ика по смеење

Младите мајки не треба да бидат вознемирени од икањето на бебето кое ретко се појавува, бидејќи тоа е природен процес. Важно е само да се осигура дека новороденчето јаде внимателно, не замрзнува и не се грижи уште еднаш.

Редовното и многу често икање треба да го пријавите кај вашиот лекар, но ако нема други причини за загриженост, не треба да се грижите пред време. Треба да го следите режимот, да се одморите повеќе, но не избегнувајте умерена физичка активност.

За повеќе информации, погледнете го видеото:

Икањето кај дете и возрасен често се доживува како нормално. Но, треба да знаете дека во некои случаи тоа може да биде знак за сериозни патолошки проблеми. Со постојано и продолжено икање неопходна е консултација со лекар. Педијатар ќе помогне да се разберат причините за овој проблем кај детето. На возрасните им се препорачува да се консултираат со невролог.

 • Цисаприд - се зема 1 таблета пред јадење и 1 таблета навечер;

Како да се ослободите од икањето

Како да го запрете икањето и што ќе му помогне на детето можете сами да дознаете на состанок со невролог или педијатар. И можете да се регистрирате за консултација со специјалисти на нашата веб-страница dobrobut.com

 • Баклофен - во просек 10 mg 3 пати на ден;

Што да се прави со икањето, кое се јавува често и се карактеризира со продолжен напад? Постојат специфични лекови:

Причини за икање кај возрасни и деца, како да се ослободите

Икањето кај мало дете не е штетно за здравјето, но мора да се вложат сите напори за да се осигура дека нападот ќе заврши. Во никој случај не треба да го плашите бебето - начинот на баба брзо да се ослободи од икањето може да предизвика нарушувања на нервниот систем, бидејќи тој сè уште не е целосно формиран. Зовриената вода ќе биде најдоброто решение - само неколку голтки и по 10-30 секунди дијафрагмата ќе престане конвулзивно да се собира.

Икање кај возрасни може да се појави на позадината на:

 • прејадување;

Ваквите назначувања ги прави лекар, бидејќи само-администрацијата на лекови е полн со непожелни последици, тешки несакани ефекти.

 • излив на смеа.

Без оглед на тоа што предизвикува икање, треба да знаете како брзо да го запрете нападот на конвулзивна контракција на мускулите на дијафрагмата - вака се класифицира овој проблем во медицината.

Причини за икање

 • цицајте и полека џвакајте / голтајте круг лимон;

Ако проблемот го допрел детето и редовно се грижи, тогаш патологиите треба да се исклучат и само после тоа да се бара причината. Можеби бебето само претера, но икањето кај новороденчињата може да се должи на несовршена врска помеѓу дијафрагмата и мозокот или голтање воздух за време на хранењето. Проблемот може да започне и со хипотермија, така што бебињата треба да бидат облечени малку потопло од возрасен.

 • бес и липање;

Како брзо да се ослободите од икањето: вдишете најдлабоко, отворајќи ја устата широко. Задржете го здивот со отворена уста неколку секунди. Обично нападот веднаш престанува, но приемот може да се повтори неколку пати. Ако проблемот е предизвикан од хипотермија, облечете се топло, пијте топол чај или покријте се со ќебе.

 • внес на газирани пијалоци;

Како да се ослободите од икање кај возрасни и постари деца:

Често, икањето се јавува и за време на бременоста поради зголемен интраабдоминален притисок. Покрај тоа, состојбата што се разгледува може да се појави како манифестација на стрес, труење со лекови и прекумерна потрошувачка на алкохолни пијалоци.

 • во мали голтки полека пијте чаша вода на собна температура;
 • јадете 1-2 лажички шеќер со вода (подобро е да растворите 2 парчиња рафиниран шеќер).
 • Хлорпромазин - 25 mg интрамускулно 4 пати на ден.

 

За време на бременоста, детето ика во стомакот: зошто се случува ова

Во текот на последниот триместар од бременоста, жената може да почувствува ритмичко грчење на абдоменот што се разликува од нормалните движења или како да чука одвнатре во редовни временски интервали. Вака се појавува икањето на плодот за време на бременоста.

 

701d06eb-5706-47ef-be1f-1a3b62754cce
Извор: www.unsplash.com

Што е икање?

Икање, и кај новороденче и кај возрасен, е неволна рефлексна остра контракција на меѓуребрените мускули и дијафрагмата поради иритација на вагусниот нерв. Тој поминува низ дијафрагмата од градниот кош во абдоминалната празнина, а кога ќе се стегне под одредени околности, се јавува икање.

Дали фетусот навистина може да ика?

Да, ембрионот почнува да ика од гестациската возраст што одговара на 10-12 недели од бременоста. Многу жени се прашуваат како да разберат дека бебето ика во стомакот? Идната мајка почнува да го чувствува икањето на нероденото дете од 25-26 недела од бременоста, кога фетусот е веќе доволно голем и речиси е невозможно да не се забележи неговото движење 1 .

Дамите кои очекуваат раѓање на повеќе од првото бебе може да почнат да чувствуваат икање, како и движења на фетусот, порано - од средината на бременоста.

Научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон, по скенирањето на мозокот на новороденчињата (вклучувајќи ги и предвремено родените бебиња) во 2019 година, дојдоа до заклучок дека икањето е важна алатка за развој на мозокот. Секој пат кога детето ќе ика, тој предизвикува низа нервни импулси кои го учат како да го регулира своето дишење 2 . Овие сигнали му помагаат на бебето да научи да ги контролира мускулите кои ја контролираат дијафрагмата и како резултат на тоа, дишењето.

Затоа, периодично појавувањето на кратки фетални икање не е причина за загриженост, туку знак за нормален и навремен развој на централниот нервен систем на вашето неродено бебе.

Интраутериното икање не предизвикува никаква болка или непријатност кај бебето (така што возрасно лице чувствува икање). Неговите манифестации се исклучиво индивидуални: може да се случи еднаш неделно, и неколку пати на ден, да трае 2-3 минути или да достигне до половина час 3 .

Зошто фетусот ика?

Бидејќи во моментот е невозможно да се спроведат полноправни студии за организам во развој лоциран во утробата на мајката, нема веродостојни информации за причината за икање кај фетусот, но постојат голем број научни и речиси научни претпоставки.

Така, според некои експерти, бебето ика во стомакот за време на бременоста кога голта вишок плодова вода, особено откако мајката изеде нешто слатко, а гликозата влезе во водата, што ги прави повкусни за жителката (да се потсетиме дека кога поминува кардиотокографија 4 . лекарите предлагаат да се „разбуди“ тивко бебе со јадење парче чоколадо). Или, алтернативно, ако бебето проголтало вишок плодова вода додека проѕева или цица палец.

Други тврдат дека преку икање, нероденото бебе ги тренира дијафрагмата и белите дробови, подготвувајќи се за ран живот надвор од телото на мајката и независно дишење. Сепак, со сигурност се знае дека икањето кај возрасните е поврзано со туркање воздух, а кај децата кои сè уште не се родени - со исфрлање на течноста, бидејќи сè уште нема воздух во нивните бели дробови, а со тоа и теоријата за дишење обуката може да се смета и за непотврдена.

Погледнете што не треба да правите за време на бременоста:

"alt=" "width="450" ​​"align="top" data-src="//deti.mail.ru/easy-resize/940/0/crop_original/168/6c8d0465-061d-4029-9a3c- e134bf51300e/ » />

Трети, пак, сугерираат дека на овој начин бебето развива вештини за голтање, а четвртиот - дека возрасниот фетус во третиот триместар е веќе многу преполн во својата „куќа“, а икањето може да го олесни непријатната положба на телото во која дишните органи се приклештени, поради држењето на телото, усвоено од мајката.

Не грижете се ако очекуваниот датум на раѓање е се поблиску, а чувствувате икање во горниот дел на стомакот - тоа воопшто не значи дека детето е во издигна презентација, бидејќи ика не со устата, туку се тресе со цела. мало тело.

Дали постои врска помеѓу икањето и феталната хипоксија?

И покрај фактот дека не постојат научни докази за оваа врска, некои истражувачи сметаат дека честото икање кај фетусот е јасен знак за хипоксија. Според нивното мислење, поради недостаток на кислород, центарот на мозокот одговорен за моторната функција на дијафрагмата се иритира кај нероденото дете и, како резултат на тоа, започнуваат неговите ритмички контракции.

Но, не плашете се. Икањето предизвикано од кислородно гладување обично е придружено со други тешки симптоми: бебето во утробата е премногу активно, додека има бавно чукање на срцето, а икањето се појавува многу често и не поминува подолг временски период.

Ако откриете дека овие симптоми се карактеристични за вашата бременост, ова е причина за итна медицинска помош.

Ќе биде побарано дополнително да подлежите на доплер 5 ултразвук , кој може да се користи за да се процени како функционира кардиоваскуларниот систем на фетусот, дали неговите крвни садови се доволно добро снабдени со крв и дали има некакви нарушувања на протокот на крв во мајката-плацентата. - фетус систем. Треба да направите и кардиотокографија: таа ќе покаже дали тонот на матката е нормален и како пулсот на фетусот реагира на неговите движења.

Што треба да прави идната мајка?

Трудниците можеби воопшто не го забележуваат икањето на нероденото бебе или често го чувствуваат тоа досадно. За да го смирите вашиот икачки стомак, можете да се обидете да прошетате на свеж воздух или да ја промените положбата на телото ако одмарате: свртете се на другата страна или во положба колено-лактот, закријте се топло ако чувствувате дека сте кул. . Исто така, многу бебиња позитивно реагираат на триење на стомакот и тивок разговор, бидејќи веќе го знаат гласот на нивните родители.

Бремената жена не треба да ги злоупотребува слатките, а подобро е да се ограничите на јадење слатко овошје и бобинки, а не колачи. Дефинитивно не земајте никакви седативи без консултација со вашиот лекар и генерално бидете премногу нервозни поради тоа.

Икањето на нероденото дете не е патологија и затоа никој во оваа ситуација не треба да се лекува или нешто да се коригира. Затоа, набавете смиреност и здрави порции хумор во врска со оваа ситуација.

3. EE van Woerden, HP van Geijn, FJM Caron, R. Mantel, JM Swartjes и NFTh. Уметности. Икање на фетусот; карактеристики и врска со пулсот на фетусот // Европски весник за акушерство и гинекологија и репродуктивна биологија, 30 (1989) 209-216 Elsevier https://i1.wp.com/www.ejog.org/article/0028-2243(89 )90003-8/pdf

 

Најчесто, икањето кај детето се јавува како резултат на моќен емоционален излив: стрес, страв, нервен напор, отстапувања во функционирањето на нервниот систем.

Икање како симптом на патологија

Друга најчеста опција е да го задржите здивот.
Некакви прашања?
повреда на 'рбетниот мозок;

Ефективно се користат и не толку популарни методи:
<!—div id="nap_form_footer" style="margin-top: 40px;">
Горенаведените причини се епизодни, краткотрајни и не треба да предизвикуваат загриженост кај родителите. Оваа состојба лесно може да се надмине со познавање на некои трикови.
$('#nap_form_footer [data-fancybox="form2″]').скриј();
Поставете ни прашање Закажете состанок

Идните мајки, чекајќи го изгледот на нивните трошки, внимателно ги следат сите промени што се случуваат во нивната утроба. Заедно со движењата на фетусот, тие можат да забележат чести пулсирачки контракции, што за нив е прилично чуден, а понекогаш и застрашувачки момент. И тогаш родилките почнуваат да ги мачат гинеколозите со прашања: „Зошто децата икаат во стомакот? Причините за оваа појава се сосема нормални и воопшто не се страшни. Развојот на дигестивниот систем може да даде такви последици или вообичаено периодично внесување на плодова вода. По некое време, икањето исчезнува. Се разбира, постои и можност за недостаток на кислород за бебето, а тоа предизвикува и таков рефлекс, за да се разјасни оваа точка, треба да се консултирате со лекар.

зошто бебињата икаатИ еве го - дојде среќниот момент на раѓање. Вашето мало чудо е до вас. Целото внимание, се разбира, е насочено кон бебето. Младите родители честопати може да забележат дека нивните малечки икаат, понекогаш доста долго. Ова е сосема нормално за децата, како и за возрасните. Некој е смирен за ова, некој почнува многу да паничи: „Зошто новороденче ика? Најчесто тоа се случува кога бебето проголта воздух за време на хранењето. Ова се случува кога тој јаде брзо, или во шишето од кое пие има многу голема дупка.

Но, не само навлегувањето на воздух во детската, сè уште не целосно формирана комора, може да биде причина зошто децата икаат. Младите родители исто така треба да внимаваат да не го прехранат своето дете. Прекумерната количина на храна доведува до фактот дека ѕидовите на желудникот се истегнати и со тоа вршат притисок врз дијафрагмата, што го предизвикува овој рефлекс. 

зошто новороденчето икаСекако, повеќето баби едногласно ќе ви кажат дека на малечката му е ладно. Делумно ќе бидат во право, хипотермијата може да биде и причина поради која децата икаат. Кога шетате надвор со бебе, често треба да ги проверувате рачките и носот, ако се прилично ладни, треба да се вратите дома. Во случај кога икањето сепак започна, треба да ги завиткате трошките во ќебе по враќањето, да дадете топло млеко или галеби, би било корисно да облечете добри чорапи, обидете се да ги загреете нозете. Како резултат на горенаведените мерки, оваа реакција на телото на детето на хипотермија ќе помине.
зошто бебињата икаатМожна е друга опција, зошто децата икаат, причината за ова може да биде банален страв. Различни видови на остри гласни звуци, силни светла, бучни гости, дури и ненадејни движења на возрасните може да предизвикаат емоционален стрес кај детето, чиј резултат е икање. Кога бебето почнува да плаче, обично престанува.

Ова е можеби целата листа на причини зошто малите деца икаат. Како што може да се види од сето погоре, не треба да бидете нервозни поради ова. Во просек, времетраењето на таков феномен не е повеќе од петнаесет минути, по што обично сè застанува. Посебно внимание бара само случајот кога икањето трае повеќе од неколку часа и му носи непријатност на вашето дете. Потоа треба да се консултирате со педијатар, бидејќи може да има многу сериозна причина зад ова.

Идните мајки, чекајќи го изгледот на нивните трошки, внимателно ги следат сите промени што се случуваат во нивната утроба. Заедно со движењата на фетусот, тие можат да забележат чести пулсирачки контракции, што за нив е прилично чуден, а понекогаш и застрашувачки момент. И тогаш родилките почнуваат да ги мачат гинеколозите со прашања: „Зошто децата икаат во стомакот? Причините за оваа појава се сосема нормални и воопшто не се страшни. Развојот на дигестивниот систем може да даде такви последици или вообичаено периодично внесување на плодова вода. По некое време, икањето исчезнува. Се разбира, постои и можност за недостаток на кислород за бебето, а тоа предизвикува и таков рефлекс, за да се разјасни оваа точка, треба да се консултирате со лекар.

зошто бебињата икаат

И еве го - дојде среќниот момент на раѓање. Вашето мало чудо е до вас. Целото внимание, се разбира, е насочено кон бебето. Младите родители честопати може да забележат дека нивните малечки икаат, понекогаш доста долго. Ова е сосема нормално за децата, како и за возрасните. Некој е смирен за ова, некој почнува многу да паничи: „Зошто новороденче ика? Најчесто тоа се случува кога бебето проголта воздух за време на хранењето. Ова се случува кога тој јаде брзо, или во шишето од кое пие има многу голема дупка.

Но, не само навлегувањето на воздух во детската, сè уште не целосно формирана комора, може да биде причина зошто децата икаат. Младите родители исто така треба да внимаваат да не го прехранат своето дете. Прекумерната количина на храна доведува до фактот дека ѕидовите на желудникот се истегнати и со тоа вршат притисок врз дијафрагмата, што го предизвикува овој рефлекс. 

зошто новороденчето ика

Секако, повеќето баби едногласно ќе ви кажат дека на малечката му е ладно. Делумно ќе бидат во право, хипотермијата може да биде и причина поради која децата икаат. Кога шетате надвор со бебе, често треба да ги проверувате рачките и носот, ако се прилично ладни, треба да се вратите дома. Во случај кога икањето сепак започна, треба да ги завиткате трошките во ќебе по враќањето, да дадете топло млеко или галеби, би било корисно да облечете добри чорапи, обидете се да ги загреете нозете. Како резултат на горенаведените мерки, оваа реакција на телото на детето на хипотермија ќе помине.

зошто бебињата икаат

Можна е друга опција, зошто децата икаат, причината за ова може да биде банален страв. Различни видови на остри гласни звуци, силни светла, бучни гости, дури и ненадејни движења на возрасните може да предизвикаат емоционален стрес кај детето, чиј резултат е икање. Кога бебето почнува да плаче, обично престанува.

Ова е можеби целата листа на причини зошто малите деца икаат. Како што може да се види од сето погоре, не треба да бидете нервозни поради ова. Во просек, времетраењето на таков феномен не е повеќе од петнаесет минути, по што обично сè застанува. Посебно внимание бара само случајот кога икањето трае повеќе од неколку часа и му носи непријатност на вашето дете. Потоа треба да се консултирате со педијатар, бидејќи може да има многу сериозна причина зад ова.


0 replies on “Зошто децата икаат дознајте!”

Meiner Meinung danach nur den Anfang. Ich biete Ihnen an, zu versuchen, in google.com zu suchen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *