Опции за дизајн за детски забави

Можете исто така да подготвите фигури на желки за игри, натпревари.

Главни елементи

 • Електричните венци треба да се фиксираат безбедно и високо. Децата и животните не смеат да имаат пристап до нив.

Цвеќиња

Да се ​​направи одмор за дете е одговорна задача. Неопходно е да се размисли за декор за собата и масата, така што сè е убаво, елегантно и хармонично. Родителите треба да ги земат предвид преференциите на детето, бидејќи празникот е за него. Еве неколку интересни идеи.

 • Самовилни светла. Нема ништо поедноставно и поефикасно од ваква декорација. Елементот ви овозможува да создадете празнично расположение. Венци се наоѓаат на таванот, ѕидовите, завесите, сводовите - со еден збор, насекаде. Декорацијата може да биде монофонична или повеќебојна. Честопати се прават венци во форма на натписи „Среќен роденден“, честитки и други работи. За прицврстување, можете да користите конци или ленти.

Оваа нијанса ќе треба да се размисли особено внимателно. За најмалите, ова не е многу важно - на првиот роденден на детето, декорот повеќе го ценат возрасните гости отколку самиот роденден. Обично салата е украсена на симпатичен и воздушен начин: за девојчињата можете да го користите стилот на фламинго со многу розова боја, а за момчето да додадете многу сина боја. Во иднина ќе мора да работите напорно. Особено популарен е дизајнот во стилот на вашите омилени цртани и филмови.


Опции за теми

Празникот на спортската тема е особено релевантен за активните деца. Може да се занимавате и општо и посветено на одреден спорт. Прилично лесно за украсување фудбалска забава. Можете да користите слики од познати играчи и топки во форма на топки. Во принцип, празникот треба да биде украсен со главниот фокус на зелената, црната и белата боја.

Голем број балони е прекрасен. Оваа декорација им се допаѓа не само на децата, туку и на возрасните. Можете да земете производи со средна големина, да надувате со рачна пумпа и да го декорирате подот со ѕидови. Балоните со хелиум изгледаат особено добро како украси, кои по празникот, генерално, можат да бидат лансирани на небото.

 • Празникот во хавајски стил ќе им се допадне на децата од сите возрасти. Добро решение за летен роденден, сè изгледа светло и привлечно.
 • 3Д фигурини на ѕвезди. Особено точно за првиот роденден, но може да се користи, воопшто, на кој било празник. Погоден за украсување ѕидови, фотозони. Можете да ги поставите ѕвездите на таванот така што тие висат. За производство на хартија и картон обично се користат. Треба само да исечете квадрат и да го свиткате на половина од фигурата, а потоа повторете. Две празни места се залепени заедно и фиксирани на конец, лента.
 • „Трансформери“. Бојата се избира во зависност од избраниот знак. Прилично популарен трансформатор е Bumblebee, празник во овој стил е украсен со доминација на жолта боја. Треба да се користат играчки, фигурини и слики со ликови.

Дизајн идеи за возраста

топки

Можете да поставите шлем направен од балони - таквата декорација е многу ефикасна, ќе ги воодушеви сите.

Затоа е важно да се делува заедно со детето, имајќи ги предвид неговите преференции, без оглед на возраста.

 • Накитот треба да биде голем, без мали елементи. Детето може случајно да проголта фрагмент.

 • Рози. Цветовите од хартија се убави и безбедни. Често се користи за украсување на просторијата за роденден на мали деца. За самопроизводство, треба да складирате само со жица, брановидна хартија и слободно време. Елементите можат да се постават насекаде - дури и на таванот, дури и на празничната маса. Со такви рози можете да го украсите роденденскиот стол.
 • „Одмаздници“. Добро решение за постари деца, релевантно за тинејџери. Главната боја може да биде која било. Во некои случаи, акцентот е ставен на одреден херој. Потоа шемата на бои е соодветно избрана.

 • Помпон топки. Обично тие се прицврстени на таванот и ѕидовите. Помпоните лесно се купуваат во продавницата, но можете сами да ги направите. Светли бои треба да се комбинираат едни со други и со темата на празникот. Обично земаат брановидна хартија - има повеќе декоративни својства. Дополнително, се користат панделки и ткаенина. Помпоните можат да декорираат фото зона.

Во принцип, цвеќињата во која било форма ќе обезбедат магична арома и свежина на собата.

 • „Смешарики“. Примарни бои се сина и зелена. Ја украсуваме просторијата со балони во форма на главните ликови на цртаниот филм. И, исто така, многу е лесно да се направат обемни фигури за зона на фотографии или игри. Празник во стилот на Смешарики ќе им се допадне на децата. Има многу декор за играње. Дури и топките лесно се стилизираат како Смешарики.

Детски роденден

Интересни опции за украсување на детски роденден

 • Необично изгледаат балоните со хелиум, на кои се аплицирани различни фотографии од роденденското момче. Овие украси се направени по нарачка.


Универзално решение за роденден на девојка од која било возраст. Ливчиња може да бидат испрекинати со речиси целиот слободен простор. Патем, ќе биде интересно да се направи хамак со такви елементи над креветот на роденденската девојка, да се разбуди девојката со честитки и да се истушира ​​со ливчиња од роза. Многу необично и интересно.

 • Накитот од хелиум може да се врзе за тешки предмети и да се постави низ собата.

Декорации од хартијаУбави примери

 • Еден голем балон може да се наполни со многу мали. Значи, доволно е да пукне еден, па останатите да се пуштат. На децата ќе им се допадне овој вид на забава. Во мали топчиња може да се кријат бонбони или други изненадувања.

Можете да декорирате соба за роденден на детето со помош на различни предмети. Многу може да се направи со рака. Понекогаш има смисла да се купи готов накит или да се поканат професионалци да помогнат во спроведувањето на идејата. Комбинирајќи неколку елементи, вреди да се држиме до еден стил.

Разноврсна декорација за секој роденден. Постојат многу опции за производство. Обично броевите се поставени од топки или хартиени рози. Можете да направите празно од картон и да го залепите со убава хартија. И, исто така, таквата рамка е залепена со разни украси, на пример, панделки.

Волуметриски фигури
Погледнете го следното видео за буџетски идеи за украсување на детски роденден.

 • Убава и концизна, погодна за тинејџерка. Таков ненаметлив дизајн ќе биде најдобар ако направите изненадување без знаење на детето.

Секоја возраст има свои нијанси. Роденденот на мало дете треба да се одликува со висококвалитетен и безбеден декор. Во училишните години, децата се обидуваат да ги задоволат своите пријатели, така што секој елемент треба да се размисли. Тинејџерите се своеволни - нивниот одмор мора целосно да ги исполни очекувањата.

 • Топки и хартија. Сите украсни материјали мора да бидат безбедни и со висок квалитет.

Има многу елементи и варијации во оваа категорија. Можете да ја покажете вашата имагинација правејќи неверојатен накит. Вреди да се одбележи дека хартиените елементи најчесто се прават рачно. Нема да биде потребно многу време за украсување дури и цела куќа или стан. Постојат неколку интересни опции за украси од хартија.

Опции за теми

За деца 4-5 години, ќе биде интересно да се прават празници во темата на нивните омилени цртани филмови. Ќе биде забавно и интересно. Во овој случај, можете да користите волуметриски броеви, хартиен декор од секаква сложеност, топки и едноставно убави украси.


Убави примери

Ако ги закачите ѕвездите на тенка риболовна линија, тогаш ќе има чувство дека тие само лебдат во воздухот.

Дизајн идеи за возраста

 • Таков интересен дизајн на собата е релевантен за девојка од која било возраст. Дури и маса од овој тип може да се направи со свои раце.

Има многу опции, главната работа е дека некој секогаш се грижи за децата.

 • „Бетмен“. Главните бои се црна и жолта. Ако оваа комбинација ви изгледа премногу темна, можете да користите сива боја. Голем број на големи топчиња во овие нијанси изгледаат неверојатно. На масата обично се поставува црна покривка за маса, користејќи многу жолти садови. Значката на херој е прилично лесно да се направи од картон.

 • Броевите од балони можат да бидат централна декорација на празникот. Ова е особено точно ако украсиме мала соба.

Фото колаж не мора да биде дизајниран како ѕиден весник. Можете да си играте со обликот на платното. И, исто така, колажот оди добро со друг декор. Значи, истата волуметриска фигура, залепена со фотографии, изгледа интересно.

Многу деца веруваат дека диносаурусите многу постојат, како и змејовите. Врз основа на оваа идеја, можете да создадете цел празник. Дино забавата е многу интересна за украсување. Главниот лик може да се изгради од балони сами. Најдоброто нешто во врска со оваа тема е тоа што никој не знае точно како изгледа змеј или диносаурус.

Интересни опции за украсување на детски роденден

 • „Нинџа желки“. Главната боја на празникот е зелена. Обоените завои треба да се прицврстат на топчињата, како цртани ликови. Истото може да се направи и за роденденското момче и гостите на празникот.
 • „Маша и мечка“. Главната боја што можете да ја изберете е розова, како фустанот на Маша, зелена, поврзана со шума или кафеава, која потсетува на мечка. Во зависност од ова, се избираат понатамошни акценти. Роденденското момче може да биде облечено во соодветен костум. Треба да ја декорирате просторијата со слики од главните ликови на цртаниот филм.

Во спротивно, станот или куќата ќе изгледаат премногу шарени, преоптоварени.

Роденденот на децата може да биде забавен дома. Родителите треба да размислат за сите организациски прашања. Значи, важно е да одлучите за темата на празникот и да ги соберете сите потребни украси. Многу зависи од возраста на детето - понекогаш вреди да се размисли за безбедноста. Со правилен пристап, ќе биде прилично лесно да се направи роденден незаборавен.

 • Шемата на бои е избрана совршено - сè изгледа концизно и празнично во исто време. Идејата со мечка е оригинална и необична, на детето дефинитивно ќе му се допадне.

 • „Колички“. Главната боја е црвена. Може да се дополни со црно-бела проверка - боите на завршното знаме. На продажба има многу украси за празникот во стилот на колички. Можете самостојно да подготвувате фигури и слики со главниот лик, неговите пријатели. Како и во првата верзија, полноправна машина лесно се прави од дебел картон во кој децата можат да играат. Дополнителна придружба ќе се создаде со украси во форма на тркала и гуми, алатки за поправка на автомобили и сè што е поврзано со ова.

фото колаж

 • Чадори. Едноставен декор што децата го сакаат и со кој е забавен да се игра. Состав од такви елементи може да се користи во дизајнот на фото зона. Самопроизводството не одзема многу време, па можете да направите голем број на чадори.

Во овој случај, вреди да се напушти фото колажот. На детето може да му биде непријатно пред пријателите. На оваа возраст на децата им е особено важно што мислат луѓето за нив. Добро решение би било декор кој може да се користи за забавни игри. Можете исто така да подготвите тематски костими и забавна програма.

Во принцип, не е лесно да се организира одмор за тинејџер. Постарите деца не сакаат да седат дома со пријателите, тие секогаш се трудат да ја отфрлат оваа идеја. Сепак, квалитетна тематска забава може да го промени мислењето на тинејџерот. Многу е важно да се консултирате со херојот на приликата или дури да го вклучите во целиот процес.

Можете да организирате одмор на кој било начин, темата обично се избира врз основа на интересот на детето. Добра идеја за момче би била морска или пиратска забава. Девојките сакаат празници со самовили и принцези. На кој било од нив ќе им се допадне забава на тема Барби или Мала сирена.

Помладите ученици на возраст од 6-10 години често го слават роденденот со пријателите. Децата на оваа возраст сакаат изненадувања, па можете уредно да ја декорирате собата ноќе. Ако се планира нешто глобално, тогаш можете да го поканите детето да спие во друга спална соба на родителите, за да не го разбудите ненамерно. За теми се избираат цртани филмови, игри, книги - се што е од интересите на бебето.

 • Под самиот таван се протега хамак од ткаенина. Потребно е во него да се сокријат топчиња со различни бои и големини. Вреди да се постави таков дизајн не над масата, туку во друга област од собата. Во најклучниот момент од празникот, доволно е да се отстрани хамакот за дожд од балони да ги изненади сите присутни.

Децата под 15 години често сами ја избираат темата на празникот и разговараат со родителите за нивните желби. Ако сакате да направите изненадување, тогаш треба да ги погледнете интересите на детето. За синот треба да изберете подискретен декор, но собата на ќерката може да биде доста привлечна декорирана. Важно е да се организира фотозона за да можат децата да прават убави слики како спомен.

 • „Миниони“. Тоа им се допаѓа на децата од сите возрасти, понекогаш дури и на тинејџерите. Главните бои се жолта и сина. Самите цртани ликови се прилично смешни и интересни. Во станот можете да ги распоредите нивните фигури и слики. Дури и салата може лесно да се постави во форма на минион.

 • Во голема просторија, можете да направите панели и лакови. Топките се прицврстени на цврста структура, рамка. Така можете да го декорирате целиот ѕид со влезот во собата.

 • Идеален роденден за девојка - секоја ситница е обмислена, дури и декорот на столовите. Сите украси од хартија и текстил може да се направат рачно.

Децата од 2-3 години веќе ќе бидат заинтересирани за интеракција со накит. Можете да користите балони и хартиен декор, со кој е лесен и забавен за играње. Празникот за деца не треба да биде само забавен, туку и безбеден. При уредување на накит, треба да следите неколку совети.

Бебе од 1 година не е толку важно како ќе биде уредена собата, во кој стил. Важно е само се да е убаво и да привлекува внимание. Обично првиот роденден се слави во кругот на роднините и семејните пријатели. Не треба да го правите дизајнот премногу сјаен и шарен, инаку брзо ќе го замори бебето, тој ќе стане каприциозен.

Арки и фигури од балони се многу популарни. Обично тие се направени по нарачка, но можете да се обидете и сами да ги составите. Постојат и други опции за користење на топки. • За вечерен одмор, моделите со диоди внатре се добро решение. Осветлувањето со топки изгледа интересно и спектакуларно.

Момчињата и девојчињата на оваа возраст често се зависни не само од игри, филмови и книги, туку и од науката. Ова може да се користи при украсување на одмор. Особено е интересно да се победи астрономијата, географијата и историјата.

 • „Син трактор“. Главната боја е сина. Важно е да се грижи за фигурата на самиот трактор. Ако има време, тогаш машината може да се направи дури и обемна, во која детето може да се качи. Доволно е да користите густ картон. Можете да ги подготвите и сите животни кои се наоѓаат во цртаниот филм.

 • Пиратски празник за момчиња е лесно да се подготви со свои раце. Декорациите се едноставни, но изгледаат многу привлечни и кул.

Можете да ја декорирате целата соба со свежо цвеќе со едноставно поставување околу периметарот. И, исто така, пупките се соодветни на масата. Во центарот, можете да ставите рамно јадење и да поставите цветен аранжман на него.

 • На масата. На секоја чинија можете да поставите мала кутија со подарок и внатре да врзете балон со хелиум. Изгледа импресивно и интересно.


Главни елементи

Многу интересен и необичен декор кој е погоден за дете од која било возраст. Само за постарите момци кои слават со пријателите, треба повнимателно да изберете рамки за платното. На детски роденден во кругот на семејството, фото колаж е особено релевантен. Секој ќе има можност да оцени како пораснало бебето.

Самата фигура може да се надополни со интересни елементи. Значи, можете да ставите круна или да прикачите рог од еднорог на фигурата. За роденден на момчето најдобро е горната капа. Можете да направите број со вашето дете. Празното е обоено бело и лесно се претвора во ремек-дело со помош на бои за прсти.

Како да декорирате соба за момче од 1 година

DIY декор на ѕидови

Венци често се користат за украсување на ѕидови, кои лесно се прават со свои раце. За да го направите ова, користете фигури на животни, возила, цвеќиња испечатени на печатач или исечени од обоена хартија. Исто така, по должината на периметарот на собата, можете да ги истегнете јажињата за фото венец, на кој вашите омилени фотографии од роденденскиот маж се прикачени со обоени штипки.

позадина

Или испратете ни порака:

На оваа возраст, девојките веќе се чувствуваат како модничари - идејата може да се користи како основа за украсување на одмор. Чанти, чевли, панделки, детска козметика - сè може да тргне во акција за да се создаде модна писта за роденденска девојка Грижете се за стилска фото зона против која ќе се организира фотосесија, гарантирајќи живописни впечатоци и спомени за цел живот.

 • бајковити светла;

Како да декорирате соба за девојче 5-8 години

Собата украсена со балони секогаш изгледа свежо, светло и весело. Тоа може да бидат балони со хелиум кои бестежински лебдат во близина на таванот, обични шарени балони висат на ѕидовите или расфрлани на подот на хаотичен начин. Колку повеќе балони, толку е посветла и попразнична атмосферата!

На оваа возраст детето веројатно веќе има омилено хоби кое може да се искористи како идеја за украсување на празникот. Тоа може да биде фудбал или боречки вештини, наука, морски или воздушни теми. Обрнете внимание на главното јадење на прославата - тортата, чиј дизајн треба да се чува во ист стил.

Украсувањето на тинејџерската соба за роденден е потешко. За да не предизвикате збунетост кај детето, подобро е да користите класични техники и дискретни украси, бидејќи децата на оваа возраст се толку желни да изгледаат постари.Темската забава е украсена во стил на роденденско хоби. За постарите деца, можете да закачите диско топка на таванот, да закачите електрични венци и да организирате празнична дискотека за гостите.

Постарите девојки ќе бидат задоволни од собата украсена за нивниот роденден во стилот на нивните омилени бајки или цртани филмови. Можете да го земете хобито на детето како основа за декор, а декорот да го дополните со топки, постери и венци направени од хартија или цвеќиња. Областа за јадење и масата се украсени со светли детски јадења, роденденски капи и цевки - ова го сакаат сите деца без исклучок.

 

 • вклучете го самиот роденденски човек во дизајнот на собата - ова ќе го натера да се чувствува значајно и важно; дури и ако декорацијата на собата е изненадување за детето, нека се чувствува како главен на овој ден и да даде личен придонес во бајката

 

Празникот на едногодишно бебе најдобро е украсен во бледо розови, јорговани или златни нијанси. Често, малите роденденски девојчиња се облечени како принцези, тогаш е соодветно да се украси просторијата во форма на магичен замок. Не заборавајте да ја декорирате просторијата со балони и цвеќиња во избраната шема на бои.

За декор на детската соба на едногодишно дете, се препорачува да се изберат нежни пастелни бои (беж, сребрена, сина). Користете балони на надувување, вклучувајќи го бројот 1 и празнични стримери со омилените цртани ликови на вашето бебе.

 • Кога го креираат вистинскиот празничен декор, тие обрнуваат внимание на возраста на роденденската личност, неговите хоби, избираат стил и шема на бои на идниот празник. Корисни совети:

икона

 • Балони;
 • дизајнот на детски роденден треба да биде во природата на единствен состав, да изгледа естетски пријатен и привлечен;

Како да декорирате празнична сала за момче 9-12 години

Како да декорирате соба за момче 5-8 години

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ИМААТ ПРАЗНИЦИТЕ КАЈ НАС

Совет: топките може да се комбинираат во забавни композиции во форма на цвеќиња и венци, со нив се украсуваат столици и маси, се украсуваат изненадувања и подароци.

За украсување на ѕидовите на детската соба, не е неопходно да се трошат пари за украси на продавници и фабрики. Можете да ги направите нивните аналози дома, особено затоа што детето сигурно ќе покаже желба да учествува во подготовката на дизајнот.

позадина

Воздушни балони

Совет: оставете место на празничниот постер за желбите на гостите - ова сигурно ќе го забавува не само роденденскиот човек, туку и гостите.

САКАМ ИСТИОТ ПРАЗНИК!

Балоните со хелиум често се користат за украсување на таванот. Ако на нив врзете вертикални венци од панделки или украсна хартија, добивате стилски празничен декор. Исто така, во центарот на таванот на расадникот, можете да поставите неколку топки, од кои разнобојните ленти ќе се разминуваат во различни насоки до рабовите на таванот.

 • постери и постери изработени од хартија;

Декорација на ѕидови и тавани

 • поделете ја просторијата за одмор во зони: трпезарија со празнична маса, игротека за забавни гости и за фотографии;

Декорации за детски забави

Одлично решение е да закачите постер за честитки. Можете да нарачате дизајнерски отпечаток на постер со роденденски колаж или сами да нацртате забавен ѕиден весник за празникот.

За да ја декорирате просторијата во која ќе се одржи прославата, можете да ги користите следниве празнични елементи:

На роденденот на детето, толку сакам да му угодам и да дадам вистинска бајка. Магична и свечена атмосфера може да се создаде со помош на празнична декорација на стан или роденденска соба.

Како да декорирате празнична сала за девојче од 9-12 години

Како да декорирате соба за девојче од 1 година

позадина

 • шарени ленти;

позадина

икона

 • празничен декор.

Дали наскоро доаѓа роденденот на вашето дете? Или можеби решивте широко да ја прославите Масленица во вашиот стан? Да се ​​организира забава за деца е одлична идеја. Поминувањето време со вашето дете е од суштинско значење. И како да се направи успешен дизајн за детски празници? Прочитајте за тоа подолу.

фото зона

украсување на детски забави

Дигиталната ера наметнува свои формати за украсување на детски забави. Вие не само што треба убаво да ја декорирате просторијата, туку и да направите фото зона. За таа цел, можете да изберете еден од аглите на собата или можете успешно да ја вклопите сценографијата во еден од ѕидовите на собата. Идејата треба да биде децата да се забавуваат, а родителите да добијат убави слики.

За да го направите снимањето позабавно, треба да го направите дизајнот на фото зоната со елементи на интерактивност. Детето треба да може да седне на нешто и да земе нешто. Тоа може да бидат цвеќиња, топки, играчки или украсни предмети во форма на облаци, животни итн. Идеална опција би била опремата со која децата ќе можат да си играат за време на процесот на фотографирање. На крајот на краиштата, како што знаете, најдобрите кадри ретко се поставуваат на сцена.

декор на вратата

декор на вратата

Треба да создадете празнична атмосфера во собата од прагот. Затоа, во дизајнот на детските забави, обрнете внимание на декор на вратите. Детето може да влезе во бајка веднаш од прагот ако ја повлече не само металната рачка на станот, туку го притисне носот на чудесното животно или ја тресе шепата со неговиот омилен цртан лик.

Ако дизајнирате празнични украси во градинка, можете да ја декорирате вратата во стил на прослава. На пример, за време на прославата на Нова Година, можете да ја залепите снежната кралица на влезот. Не е неопходно да се печати хероина од бајките, можете да ја создадете од импровизирани материјали, на пример, од парче ткаенина и хартија. И на крајот на празникот, кога децата ќе си одат дома, на вратата можете да закачите некое убаво пакување полно со слатки. Кажете му на секое дете дека може да земе вкусно што сака.

Ги украсуваме ѕидовите

ѕиден декор

За да ја направите просторијата убаво украсена, треба да се обидете. Препорачливо е да се избере општиот стил на настанот и да се задржи секој детал во овој концепт. Тогаш дизајнот на детскиот празник може да создаде забавна атмосфера. Како можете да ги декорирате ѕидовите? За таа цел, секој материјал што го имате на располагање ќе стори.

Користете крпа, хартија, картон, стиропор и меки играчки. Главната работа е да излезете со добра идеја, нема да биде толку тешко да се спроведе. Ако сакате да направите одмор во стилот на Пепелашка, тогаш ѕидовите на станот треба да се трансформираат во ѕидовите на замокот. За да го направите ова, можете да ја нацртате внатрешноста на балската сала на картон или листови хартија за цртање. И можете да ги направите колоните обемни; за оваа намена треба да се користи пена. Ако правите забава со тема џунгла, закачете меки играчки на ѕидовите и залепете ги контурите на големите дрвја.

Балони

Балони

Кој е најлесниот начин да се создаде празнична атмосфера? Така е, украсување на празникот со балони. Детскиот настан ретко поминува без овој светол атрибут. Но, не сите родители сакаат да висат балони со хелиум од таванот од година во година. Но, тие можат да се подредат на понетривијален начин. На пример, направете фонтани од балони. Таквата убава декорација може да ја украси секоја просторија. Ако имате голем стан, тогаш направете не една, туку три фонтани. За да го направите ова, ќе треба да земете пет топки и да ги распоредите на различни висини. Сега врзете ги јажињата на овој „дизајн“ за топка исполнета со вода. Украсете го дното на фонтаната со обични балони поврзани едни со други.

Друг необичен начин да се користи стандардна декорација е да се создаде привид на огромен балон. Мора да направите корпа, а потоа да закачите купола над неа. За таа цел користете балони. Наместо корпа, можете да направите минијатурна куќа од картон, како онаа што се појави во цртаниот филм Up.

Празнична маса

слатка маса

Како можете убаво да ги распоредите предјадењата? Фотографија од дизајнот на детскиот празник и масата за шведска маса е претставена погоре. Се разбира, можете да изберете која било шема на бои што одговара на вашиот одмор. Обрнете внимание на самата идеја. Сите задоволства се направени во иста шема на бои. За да избегнете кршење на главата и додавање многу боја на вашите задоволства, изберете природни бои како црвена, зелена, сина или жолта. Испечете тематска торта, истурете коктели и убаво наредете колачиња. А за да го направите целокупниот изглед на масата привлечен, ставете украсни елементи на неа. Тоа може да бидат фигури на цртани ликови или цвеќиња.

Декор од хартија

декор од хартија

Дали сакате да направите декорација за детски празник со свои раце? Потоа треба да го погледнете хартиениот декор. Овој начин на уредување на просторијата е погоден за секој празник. Во зависност од темата, можете да додадете цвеќиња, роботи, животни, па дури и луѓе. Хартијата дава многу можности. Со него, можете да ја имитирате текстурата, да направите секакви волуметриски детали. Патем, стримерите и знамињата се исто така направени од обоени листови од картон.

Како да ја декорирате просторијата? Треба, во согласност со темата, да скицирате скица на висечки украси, а потоа да одлучите што да направите и од што. Декор од хартија ќе изгледа подеднакво добро и на ѕидот и на подот. Пожелно е да не се прави нешто рамно, туку обемно.

Мобилен

хартиен мобилен

Ако треба да го организирате композицискиот центар на собата, тогаш можете да направите прекрасен приврзок. Мобилниот треба да биде поставен на таванот. И во форма на што да се направи? Најпопуларна тема: облаци. Таквиот мобилен ќе биде универзален, и што е најважно, ќе може да служи како декорација за вашиот стан дури и по завршувањето на празникот.

Облаците може да се направат од хартија или памук. Друга популарна тема е цвеќињата. Направете нешто како цвеќе од брановидна хартија. Таквите бубои ќе изгледаат светли и совршено ќе го надополнат секој празник на вашата ќерка. Што ако момчето има одмор? Во овој случај, можете да изберете тема за суперхерој. На пример, направете облак во центарот на мобилниот и закачете суперхерои на различни висини на него. Може да се отсечат фигури на знаци од списанија или да се користат отпечатоци во боја.

 • Воздушните лакови, стелите и венците не се само убави, туку и магични!
 • Тематски фото зони


0 replies on “Опции за дизајн за детски забави”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *