Конвекциона печка - што да се земе предвид при изборот

Можеме да кажеме дека конвекционата печка е мал и домашен аналог на конвенционална конвекциона печка. Поради својата мала големина ќе најде место во секоја кујна, а благодарение на различниот дизајн секоја домаќинка ќе ја најде својата воздушна скара!

Друга убава ситница е времето за готвење. Благодарение на насочените струи на воздухот и грејниот елемент што формира затворена комора, процесот на готвење ќе биде многу побрз отколку во конвенционалните печки. И ако побрзо, тогаш ќе се троши помалку струја.

Печењето пекарски производи во такви печки е исто така многу профитабилно, колачите ќе бидат бујни и нема да ја изгубат својата свежина долго време. Неодамна, конвекционите печки имаат се повеќе и повеќе функции за практично користење. На пример, одложен почеток, ако треба да започнете со готвење малку подоцна. Режим на спиење, што значи одржување на минималната температура без ладење на грејниот елемент. И, се разбира, звучен сигнал што укажува на завршување на процесот на готвење.

Aerogrill - алтернатива

Контрола на печка

Сега да зборуваме за добрите. Како што веќе споменавме, ова е висок квалитет на варена храна. Благодарение на индиректното дејство на високите температури, садовите го задржуваат својот атрактивен изглед и целиот витамински комплекс.

Конвекциската печка се состои од тело, грејач (грејач) и вентилатори вградени во неа. Куќиштето е изработено од висококвалитетен метал отпорен на топлина. Грејниот елемент се наоѓа внатре, речиси блиску до неговите ѕидови и е континуиран околу целиот периметар. Потребни се и вентилатори за насочена циркулација на воздухот во внатрешноста на единицата. Може да има неколку, во зависност од големината на печката. Капацитетот е ист.

Производителите на конвекциски печки се погрижија за ова. Има функција за навлажнување. Водата се истура во посебен резервоар, а шпоретот внесува мала количина од неа или на вентилаторот или на грејниот елемент. Вентилаторот ќе ја испрска течноста околу комората, а грејниот елемент ќе ја претвори во пареа и ќе го навлажни садот.

 • Нови на пазарот конвекциски печкиДомаќините почесто ги купуваат домаќинките кои сакаат да готват вкусна и здрава храна. Нивните димензии се 1,5-2 пати поголеми од микробранова печка. Капацитетот ќе биде околу 25 литри. Оваа рерна ќе собере 2-4 средни листови за печење.

Циркулацијата на воздухот исто така игра важна улога. Благодарение на вентилаторите, топол воздух ќе го покрие садот и пецивата од сите страни, спречувајќи горење. Но, што е со влажноста на воздухот? Грејниот елемент во голема мера го суши воздухот во комората, па затоа садот нема да биде сочен, а колачите целосно ќе се „издишат“. Овој факт не е охрабрувачки.

Конвекционите печки на местото на употреба се поделени на домашни и индустриски.

 • Вториот начин е автоматски. Рерната ќе го навлажнува воздухот во зависност од избраната програма и температурата на печење.

Домаќинките забележуваат и дека температурата во таквите печки треба да се постави 15-20 степени пониска од наведената во рецептот.

Конвекционите печки го најдоа своето место во кафулињата, рестораните и пицериите. Јадењата се подготвуваат многу побрзо и задржуваат атрактивен изглед за купувачот, а поради големиот капацитет на индустриските печки, можно е да се готват голем број јадења одеднаш на иста температура.

(6 гласови, просек: 3 од 5)

Во некои конвекциски печки, и грејниот елемент и вентилаторот се во капакот. Навлажнувањето на воздухот во аерогрилите се врши и од самиот готвач и автоматски. Со автоматско навлажнување на воздухот, течноста треба да биде во тесен канал на дното на воздушната скара, околу грејниот елемент. Со силен пад на влажноста, водата од самиот резервоар ќе почне да испарува и да циркулира како пареа низ внатрешниот волумен. Вреди да се напомене дека аерогрилите се користат само во домашната сфера.

Што е конвекциона печкаВо моментов, пазарот на апарати за домаќинство има многу аналози на печки и разни печки за висококвалитетно готвење. Но, неодамна, конвекционите печки добиваат сè поголема популарност.

 • Како изгледа конвекционата печка?Првиот начин и наједноставниот е механички. Самиот готвач мора да го притисне копчето за да се навлажни воздухот во рерната. Со секое притискање ќе се инјектира вода.

Конвекциона печка за домаќинствоКоја е разликата помеѓу воздушна скара и конвекциона печка? Разликата не е толку голема, но сепак вреди да се разјаснат некои точки. Aeroglill е помала верзија на конвекциона печка и е посоодветна за домашна употреба.

Воздушната скара се состои од пластичен држач со вградени грејни елементи, стаклена колба, малку проширена на врвот и капак со рачка, вграден вентилатор и контролна единица. Садовите се наоѓаат на едно или повеќе нивоа долж стаклената колба, преку која, патем, можете да го набљудувате процесот на готвење. Вентилаторот вграден во капакот ја врши истата функција - циркулација на воздухот внатре. Но, постои уште еден распоред на потребните елементи.

Друг важен плус е огромното стакло во вратата. Тоа не само што ќе ви овозможи да го следите садот без да ја отворите вратата, туку и да ја заштитите водителка или персоналот на готвачот од изгореници. Чашите во таквите печки обично се двослојни и имаат свој вентилатор за дување и ладење.

Влажноста може да се контролира на три начини:

Контролата може да биде електромеханичка - голем број ротациони механизми. И може да биде електричен, со копче или допир. Контролата на температурата може да биде или автоматска (во согласност со избраната програма) или рачна, што ќе ви овозможи самостојно да ја изберете температурата и времето за готвење што ви се потребни. Информациите за избраната програма, температурата во рерната и влажноста на воздухот (за моделите од новата генерација) се прикажуваат на LCD екранот.

 • Индустриските модели се користат во слатки, кафулиња и ресторани. Тие се многу погодни за готвење колачи, пици и слатки производи. Имаат огромни димензии и тежина, а капацитетот може да достигне 500 литри.
 • Третиот начин е интуитивен. Достапно само за модели од новата генерација. Се состои во присуство на сензори за влажност на воздухот и систем на негова независна регулација. Готвачот не мора постојано да го следи јадењето.

Подготовка на суровини . Во оваа фаза брашното се чисти од разни нечистотии, се просејува. Просејувачот за брашно без никакви проблеми се справува со овие функции, благодарение на што се подобрува структурата на тестото, станува поронливо.

Друга предност на конвекционата печка е еднообразното печење на производите без горење на сите нивоа. И не се работи само за печење. Кога се пече и пече месото брзо се зарумени и по целата површина, а не само одозгора.

Во пекарите и угостителските објекти, препорачливо е да се користат електрични печки за разни печива. Некои се погодни за калај леб, други идеално ќе се справат со задачата да прават пити, а други ќе станат прекрасни помагачи при печење кондиторски производи. На пример, конвекционите печки ви овозможуваат да постигнете висококвалитетни производи поради конвекција. Никогаш нема да добиете непечена торта или запален кифла. Рерните со огниште се незаменливи за производи од мали парчиња. Потребни во работата на ротирачки, печење и долгипечки. Во пицериите, ќе треба да инсталирате опрема - печка за пица. Само со негова помош можете да добиете вистинска италијанска пица на тенко тесто со разни преливи, кое ќе се готви брзо и ефикасно.

Современиот пазар на топлинска опрема денес е полн со различни модели. Производителите ја доведуваат техниката до совршенство, а со тоа ја олеснуваат работата на готвачите.

Рерната е неопходен атрибут на секоја кујна. Нема да се сомневате во ова. Меѓутоа, на различни угостителски објекти им требаат сосема различни видови термичка опрема. Денес, се смета дека е на побарувачката конвекциона печка, чија главна цел е печење пекарски и кондиторски производи. Активно се користи во нивната работа од пекари, пекари, ресторани и кафулиња. PEKARI.RU - евтина онлајн продавница за пекар - им нуди на своите клиенти модели изработени од нерѓосувачки челик, кои се лесни за употреба и сигурни.

Навидум едноставно на прв поглед, прашањето за избор на опрема, всушност, има многу стапици. Затоа, најдобриот начин да заштедите време и пари е да ја контактирате онлајн продавницата PEKARI.RU. Работиме на пазарот HoReCa веќе неколку години, што дава гаранции не само во изборот, туку и во монтажата и одржувањето на опремата.

Подготовка за печење . Во оваа фаза, празнините на идните производи се прават од тесто со помош на делител за тесто и заоблено тесто. Тука се врши и лежењето и калапирањето, благодарение на што пецивата внатре се меки и богати, а однадвор имаат кора.

Нашите препораки

Главната предност на конвекционата печка е континуираното готвење поради постојаната дистрибуција на топол воздух низ комората со помош на вентилатор. Два струи на воздух со различни температури, кои се движат внатре во печката, го забрзуваат преносот на топлина. Процесот на печење е многу побрз, односно конвекцијата дава одлични резултати за кратко време. Путерот и маснотиите, поради брзото ослободување на пареата, стануваат ронлив - кората на печива, месо, живина и риба е крцкава. Во исто време, садот останува сочен внатре.

Производството на пекарски и кондиторски производи е профитабилен бизнис. Профитабилно е да се произведува леб во ресторани, продавници и индивидуални претпријатија, без разлика каде се наоѓа продавницата. Но, за да добиете висок и стабилен профит, треба да ја изберете вистинската опрема. Опремувањето на пекарницата со фурни ќе го преземе онлајн продавницата PEKARI.RU. Дали сакате да купите мини-пекара со опрема во Москва? Дојдовте на адресата. Ние нудиме најповолни услови за стекнување готов бизнис, помагаме да се организира претпријатие за производство на леб од нула. Ќе бидете пријатно изненадени не само од цената на мини-пекарницата, туку и од можноста да добиете одлични и брзи резултати. Осврнувајќи се на нашите специјалисти, ќе добиете производство што веднаш ќе почне да работи за вас.

Печење . Последна фаза на производство во која се користат печките. Во зависност од обемот на производство и опсегот на произведени производи, ќе бидат потребни различни модели. На пример, за производи од мали парчиња, електричните печки за печење се совршени, со помош на кои угостителските објекти можат да произведуваат пекарски производи од разни видови тесто, како и топли јадења. Моделите презентирани на страницата имаат една или повеќе камери. Во второто, можете истовремено да готвите пица, да пржете месо и живина, да направите топли сендвичи, да печете зеленчук.

При купувањето на конвекциона печка, неопходно е да се земе предвид какви јадења ќе се готват во неа, иако овој тип на опрема е мултифункционален. Тоа може да биде зеленчук, месо, живина и, се разбира, неверојатно миризливи и вкусни пити, крцкав леб, национални колачи.

Месење тесто . Квалитетот на производите зависи од тоа како се изведува серијата. Затоа, многу е важно да се избере опрема што одговара на обемот на производство. Мешачите и мешалките за тесто ви овозможуваат да ја извршите оваа операција брзо и ефикасно.

Како што споменавме порано, конвекциската печка е идеална опрема за производство на производи од брашно. Сепак, малку е веројатно дека ќе може да се управува само со него. Технолошкиот процес се состои од неколку операции за кои е потребна механизација.

Конвекционата печка е опрема за греење која вклучува термичко загревање и присилно движење на воздухот. Греењето се врши со помош на грејни елементи. Како по правило, конвекционите печки се користат за печење пекарски производи. Помалите модели имаат послужавници, а поголемите немаат. Во пракса, во претпријатија со тесен асортиман и мал обем, се користи универзално - на пример, се користи како гастрономска и како пекара.

Класификација

Конвекционите печки се поделени на:

 1. Капацитет: 4, 6, 10 фиоки.
 2. Според големината на листот за печење: 435x315 mm, 342x242 mm, 600x400 mm.
 3. Со навлажнување со пареа и без навлажнување со пареа.  

Да го разгледаме подетално навлажнувањето со пареа. Навлажнувањето на пареа во конвекционите печки е неопходно главно за производи од квасец за печење. Значи, по проверката, производите од квасец влегуваат во загреана комора на конвекциона печка со топол сув воздух, веднаш влагата почнува интензивно да се ослободува од површината на производот, со што се формира кора. Добиената кора ќе пукне подоцна, бидејќи производот ќе се зголеми во големина за време на процесот на печење. За да се избегне ова, во првите пет минути од печењето се додава пареа во работната комора, со што се спречува појавата на кора, а производот рамномерно се пече. Исто така, за совршено и еднолично печење на производите, се препорачува поставување на листови за печење преку ниво, т.е. ако вашата рерна е наменета за 4 листови за печење, подобро е да печете 2 во исто време. Исто така, кај повеќето модели до 6 нивоа, нема прилагодување на брзината на ротација или целосно запирање на ротацијата. На овој начин, производите од мали парчиња, како што се профитеролите, на пример, може да се расфрлаат низ комората. Исто така, бисквитот подготвен според традиционален рецепт без прашок за пециво исто така може да потоне поради принудно движење на воздухот. За сите други производи, идеална е конвекционата печка за печење.

конвекциона печка

Како да се одреди големината на тавата

За да го направите ова, треба да го пресметате просечниот број на производи што ќе се печат, земајќи го предвид фактот дека преку еден ќе поставите листови за печење, како и колку од вашите производи може да се стават на плех. Како по правило, конвекционите печки се инсталираат на лектори. Лекторот е двојно поголем од капацитетот на рерната затоа што лекторирањето трае двојно повеќе од процесот на печење. За да одлучите дали ви е потребна заштита или не, треба да ја знаете палетата на печени производи. Во моментов, широко се користат претходно печени до 70%, а потоа и замрзнатите производи. Треба да проверите кај вашиот добавувач дали е потребна проверка за овие производи, за повеќето не е потребна проверка. Ако сами правите производи и тие содржат опции за квасец,

Што да се разгледа 

Доколку вашата печка за конвекција има канализациски приклучок, проверете дали е поврзана со неа преку заптивка за вода, бидејќи ако нема вода заптивка, ладниот воздух ќе влезе во комората и производите ќе се испечат нерамномерно, колерот во производите ќе биде различни. 

Ако сакате да ја користите конвекциската печка како универзална печка, т.е. гответе гастрономски производи во него, тогаш ќе треба да купите садови за печење, бидејќи повеќето конвекциски печки имаат листови за печење со ниска страна, не повеќе од 5 мм. Одделно, можно е да се направат листови за печење со висока страна, но не е секогаш можно да се инсталираат во работната комора, бидејќи нема доволно растојание помеѓу водичите. Присуството на навлажнување на пареа нема да ви дозволи да готвите во конвекционите печки, бидејќи тие обично користат блиц за инјектирање. 

конвекциона печка

Во заклучок

До неодамна, Unox беше лидер во производството и продажбата на конвекциски печки во Русија. Овој производител има широк асортиман на модели на конвекциски печки, овие печки се карактеризираат со висока доверливост, перформанси и во исто време заземаат мала површина. Но, во новата економска состојба и со нестабилноста на курсот, овие печки драстично поскапеа. Денес, конвекционите печки произведени од Abat добиваат популарност во Русија. Печките на овој производител во никој случај не се инфериорни во однос на италијанските, неодамна целата палета на модели е целосно модернизирана. Опсегот на модели на печки е значително проширен. Заедно со ова, овие печки имаат прифатлива цена. 

Разлики од рерната

 • аспиратори;
  • конвекција;
  • врата од ладилник со двојно застаклување.
  • машини за миење садови;
  • Онлајн продавницата stoves;studio-smeg.ru ви го привлекува вниманието на широк спектар на оригинални производи SMEG за опремување на модерна кујна. Во нашиот каталог ќе најдете:

   Купете оригинална опрема

   Главната предност на конвекционата печка е рамномерната распределба на протокот на топол воздух и одржувањето стабилна температура во сите агли на работната комора. Оваа карактеристика ќе биде ценета од пекарите кои знаат дека во конвенционална рерна, колачите може да паднат во секое време. Ова никогаш нема да се случи во конвекциона печка - производот секогаш се готви брзо и рамномерно, добивајќи вкусна златна кора.

   3. Изберете модели со скара

   Компанијата SMEG е позната по производството на висококвалитетни апарати за домаќинство од премиум сегментот. Италијанската опрема активно се користи и во секојдневниот живот и во професионалните кујни. Еден од најпопуларните апарати меѓу професионалните кулинарски специјалисти се електричните печки SMEG, кои можат да се пофалат дека имаат:

   Тајмерот е уште една задолжителна компонента на електричната печка. Со него, можете да го контролирате времето за готвење на садот во опсег од 1 до 99 минути, а исто така да не се грижите дека ќе изгори - на крајот од одбројувањето, уредот ќе емитува силен звучен сигнал.

  • печки;
  • 40 кориснички програми;

   6. Моделот со тајмер ќе ви овозможи подобро да го искористите времето

   Првото нешто на кое треба да обрнете внимание е димензиите на уредот. Кујнската опрема треба удобно да се вклопи во постоечкиот простор, и затоа, ако имате само мала кујна на располагање, треба да најдете компактна опција. Исто така, важно е да се разбере дека колку е поголема единицата, толку повеќе нивоа може да се постават и, според тоа, повисоки перформанси.

   Присуството на генератор на пареа ќе биде уште еден значаен бонус за сопственикот на конвекциона печка. Факт е дека за време на работата на уредот, два фактора на сушење дејствуваат на работното парче одеднаш - топлина и проток на воздух, а ризикот од претворање на крцкав кроасан во сушен ѓеврек е исклучително висок. Благодарение на функцијата на пареа, оптималната влажност се одржува внатре во комората: водата истурена во посебен резервоар влегува во конвекторот во мали делови и, под влијание на топол воздух, веднаш се претвора во облак на пареа. Во такви услови, тестото нараснува побрзо, а речиси завршеното печење не се исуши.

   7 совети за избор на печка со конвекција на маса

   Совети за избор

   Конвекциската печка е дизајнирана за брзо и ефикасно подготвување на колачи со вкус, како што се леб, лепчиња, пица, пити и велигденски колачи. Уредот ќе стане незаменлив асистент во слаткарница, пекара, супермаркет, ресторан или кафуле, а компактен шпорет ќе биде најдоброто купување за почетник готвач.

   7 совети за избор на печка со конвекција на маса

   Сигурни и стилски печки од SMEG

   Конвекциската печка ќе ви обезбеди гаранција за постојано висококвалитетно готвење. За разлика од рерната, таков уред е опремен со вградени вентилатори и има специфичен распоред на грејни елементи: додека во рерната тие се инсталирани одоздола и горе, во рерната - околу целиот периметар. Кога се активираат грејачите, се вклучуваат и конвекторите кои ги распределуваат топлинските текови на тој начин што го обвиткуваат садот од сите страни.

  • тајмер за 1-99 минути; Конвекциската печка може да достигне температури над 250 степени и затоа е исклучително важно да остане безбедна надвор. Затоа производителите размислуваат за системот за топлинска изолација во ѕидовите, а вратите се испорачуваат со двојни застаклените прозорци. Главниот термички „шок“ го зафаќа внатрешното стакло, а преостанатата топлинска енергија се пренесува во воздушниот јаз помеѓу внатрешното и надворешното стакло. Како резултат на тоа, температурата на вратата надвор не надминува 50-60 степени, што е сосема безбедна вредност за човечката кожа.
  • навлажнување на пареа;

   1. Изберете ја големината според површината на собата

   7 совети за избор на печка со конвекција на маса

   4. Функцијата за навлажнување на пареа ќе ги прошири вашите можности

  • машини за перење.
  • функција за предзагревање со одложен почеток;

   2. Голема моќ за големи задачи

   Аромата на свежо печен леб веројатно нема да остави никого рамнодушен, особено ако таков леб, лепчиња или багети се прават во конвекциона печка. Професионален асистент ви овозможува да постигнете исклучителен вкус на производи од тесто! Благодарение на специјалниот дизајн и постојаната циркулација на топол воздух, можете да готвите јадења на неколку нивоа одеднаш, заштедувајќи го вашето време и напор и што е најважно, намалувајќи ги трошоците за производство без да се загрози неговиот квалитет. Денес ќе ви кажеме какви предности нудат модерните конвекциски печки, како и да ви помогнеме да го изберете најдобриот модел за вас.

   Конвекциската рерна ќе стане ваш верен придружник во подготовката на вкусни домашни колачи, но само доколку опремата е правилно избрана и употребена 100% ефикасно. Како да изберете конвекциона печка, нејзината моќност, режим, функции и програми? Денес ќе ви ги дадеме 7-те најдобри совети кои ќе ве доближат до готвење на ниво на ресторан.

   Целата опрема доаѓа со гаранција од 24 месеци од производителот. Можете да нарачате која било позиција OnLine - за ова треба да го додадете избраниот модел во кошницата, да пополните формулар со детали за контакт и да генерирате апликација. Нашиот менаџер ќе ве контактира за да ги разјасните сите детали за трансакцијата. На жителите на Москва и Московскиот регион, како и Санкт Петербург и Ленинградската област, им се обезбедува курирска достава. Парцелите до регионите ги испраќа независна транспортна компанија по избор на купувачот.

   Конвекционите печки го намалуваат времето на готвење за 25%, што има корисен ефект врз потрошувачката на енергија. Во нив, можете да готвите јадења одеднаш на неколку нивоа - резултатот на врвот и на дното секогаш ќе биде идентичен без непотребни манипулации и преуредувања. Голем број модели се опремени со генератор на пареа, кој, од една страна, обезбедува ефективно подигање на тестото, а од друга страна, спречува сушење на кората.

  • скара;

   Модели за дом и бизнис

   Не секоја конвекциона печка е опремена со скара, но присуството на таков елемент за греење ќе ви помогне да готвите различни јадења: месо, риба, живина, тепсија и сите видови колачи. Врвниот грејач со голема моќност се користи за пржење на храната - и за време на готвењето и во нејзината завршна фаза. Како резултат на тоа, на површината на производот се формира крцкава златна кора, додека нејзиниот долен дел не гори.

   Зошто ви е потребна конвекциона печка

   7 совети за избор на печка со конвекција на маса

   • рингли;

    7. Двојно застаклување во вратата - гаранција за безбедност

    Обезбедуваме и голем избор на мали апарати за домаќинство: соковници, кафемати, мелници за кафе, котлиња, блендери, миксери и тостери. За сопствениците на мали и средни бизниси, релевантно ќе биде набавка на професионална опрема - правосмукалки, електрични печки, како и кабинети за складирање на вино, замрзнување од удари и заштита од тесто. Покрај нив, можете да купите висококвалитетна санитарна опрема, садови, додатоци и производи за чистење.

    Вториот на списокот, но во никој случај најважниот критериум е моќноста на печката. Денес, производителите се подготвени да ви обезбедат модели со моќност од 1,8 до 15 kW. Колку е поголема оваа вредност, толку побрзо се готви храната. Овде е важно да се разбере дека „многу“ не е секогаш „добро“, бидејќи високата моќност на единицата бара посебен систем за поврзување и подразбира зголемена потрошувачка на енергија.

    Уредот работи во температурен опсег од 50 до 280 степени, што ви овозможува да извршувате широк спектар на кулинарски задачи - од деликатно сушење и загревање до целосно пржење на скара. Работната комора е изработена од издржлив нерѓосувачки челик и затоа не апсорбира маснотии, не се плаши од продолжена термичка изложеност и го задржува претставителниот изглед дури и по многу години интензивна употреба. Дизајнот на конвекциската печка обезбедува еднообразно готвење дури и кога е целосно натоварено, а голем прозорец за гледање и силно осветлување на работната комора ви овозможуваат да го контролирате процесот без да ја отворите вратата.

   • микробранови печки; Во менито на повеќето модерни конвекциски печки со електронски контролен систем, можете да најдете список со неколку десетици кориснички програми. Секој од нив може да се уредува по ваша дискреција, поставувајќи индивидуална температура, влажност и времетраење на работата. Програмите може да се потпишат и зачуваат во меморијата на единицата, и затоа не треба рачно да ги поставувате поставките секој пат - само треба да изберете режим од списокот со претходно зачувани.
   • фрижидери;

    5. Дали ви се потребни сопствени програми?

    Водечките производители на апарати за домаќинство нудат широк асортиман на електрични печки и за дома и за бизнис. Првите се одликуваат со скромни димензии и основен сет на функции - само неопходните и ништо „дополнително“. Вторите имаат напредна функционалност што ви овозможува да готвите јадења со различни ефекти. Во професионална рерна, можете лесно да загреете готово јадење, да готвите леб, лепчиња, пити, бисквити, па дури и пилешко на скара! Ваквата опрема се препорачува како главна опрема за греење за трговските и угостителските претпријатија со мал и среден проток на клиенти, како и како помошна единица во објекти со голем број гости.

Покрај главните режими, има и дополнителни - одмрзнување, загревање, одржување на температурата во нежен режим. Различни модели имаат свој сет на режими на работа.

Комбинирана печка Unox XV 893Одличен асистент во кујната е толку разновидна опрема како комбиниран пароброд. Користејќи го ова чудо на технологијата, можете да готвите огромен број јадења од месо до колачи и скоро сите можни методи на термичка обработка. Овој прекрасен уред е мултифункционален и заменува неколку видови опрема во кујната. Изборот на комбиниран пароброд може да заштеди многу простор и да ги намали трошоците.

Работни режими

Котелскиот комби пароброд е опремен со специјален генератор на пареа - котел. Произведува пареа и постојано ја доставува внатре, обезбедувајќи стабилно ниво на влажност. Изборот на овој тип на комбинирани пареа е најповолен при обработка на голем обем на производи и кога се вчитуваат повеќе од 10 контејнери гастронорми во комората. Сепак, присуството на котел значително ги зголемува трошоците и за самата опрема и за нејзиното одржување и поправка, како и за површината што ја зафаќа. Покрај тоа, неговиот главен недостаток е формирањето на варовник на тена на генераторот на пареа.

Како да изберете комбиниран пароброд?

испарување;

Каде сум: Домашни
написи
Секако, сега производителите нудат комплетно разновидна палета на производи на опрема за конвекција на пареа. Како да изберете комбиниран пароброд? Ајде да се обидеме да најдеме одговор на ова прашање со разгледување на главните карактеристики на оваа техника.

Вториот режим користи обработка на пареа, додека корисните својства на производите се подобро зачувани. Се препорачува за готвење зеленчук и јадења од морска храна.

За да изберете конвекциона печка, треба да одлучите кој тип ќе биде најсоодветен: котел или инјектирање.

Други опции

комби пароброд

Во оваа статија ќе ви кажеме како да изберете комбиниран пароброд, што да барате при изборот на конвекциона печка. Исто така, за комбинираните режими на пароброд, типовите (котел и инјектор), големини и други параметри. Овде не само што можете да научите како да изберете, туку и да купите комбиниран пароброд.

Како да изберете комбиниран пароброд?

Како да изберете комбиниран пароброд

Третиот комбиниран режим е главната предност и карактеристична карактеристика на комбинираната печка како опрема, како и главната причина зошто тие избираат и сакаат да купат комбинирана печка, наместо други аналози на термичка опрема. Готвењето во овој режим ќе помогне да не се исуши храната, бидејќи пареата ја обезбедува потребната влага во процесот, што го намалува губењето на тежината на храната. Топол воздух, исто така, обезбедува еднообразно загревање и печење.

Постојат и други карактеристики кои влијаат на изборот на опрема: гас или електрична, тип на контролер, комбиниран дизајн на пароброд, дизајн и други. За да изберете комбиниран пароброд за вашите потреби, треба да ги земете предвид сите параметри.

Димензии на комбинирани пареа

За мали угостителски објекти, се препорачува да се избере конвекциона печка за 3-6 нивоа, за поголеми претпријатија - за 10, кога се служи голем број луѓе, на пример, банкети, каде што истиот сет на јадења, модели на подот за 20 нивоата ќе бидат соодветни. Во ситуации кога бројот на посетители значително варира од неколку десетици до стотици и илјадници, се препорачува да се избере комбиниран пароброд со различни големини.

Прочитајте и што ја одредува цената на комбинираниот пароброд овде.

Во првиот режим, техниката работи како конвенционална конвекциона печка. Термичка обработка се врши со топол циркулирачки воздух. Режимот е совршен за правење пекарски производи.

комбинирано.

Начин на снабдување со пареа: котел комбиниран пароброд или инјектирање?

конвекција;

/
За да го изберете вистинскиот комбиниран пароброд, треба да ги знаете главните начини на неговото работење:

Сега на пазарот има опрема за конвекција на пареа со апсолутно различни големини. Изборот на комбиниран пароброд зависи од идните количини на преработени производи, како и од областа на кујната. 

« назад кон делот за статии
Сите овие недостатоци се отсутни во комби паробродот со инјектори. Тука се создава пареа со прскање вода на грејните елементи. Сепак, неговиот капацитет на пареа е помал од оној на котларата, па затоа е подобро прилагоден за готвење мала количина храна. Исто така, тој е 15-20% поевтин и помал по големина.

Конвекционата печка е опрема за греење која вклучува термичко загревање и присилно движење на воздухот. Греењето се врши со помош на грејни елементи. Како по правило, конвекционите печки се користат за печење пекарски производи. Помалите модели имаат послужавници, а поголемите немаат. Во пракса, во претпријатија со тесен асортиман и мал обем, се користи универзално - на пример, се користи како гастрономска и како пекара.

Класификација

Конвекционите печки се поделени на:

 1. Капацитет: 4, 6, 10 фиоки.
 2. Според големината на листот за печење: 435x315 mm, 342x242 mm, 600x400 mm.
 3. Со навлажнување со пареа и без навлажнување со пареа.  

Да го разгледаме подетално навлажнувањето со пареа. Навлажнувањето на пареа во конвекционите печки е неопходно главно за производи од квасец за печење. Значи, по проверката, производите од квасец влегуваат во загреана комора на конвекциона печка со топол сув воздух, веднаш влагата почнува интензивно да се ослободува од површината на производот, со што се формира кора. Добиената кора ќе пукне подоцна, бидејќи производот ќе се зголеми во големина за време на процесот на печење. За да се избегне ова, во првите пет минути од печењето се додава пареа во работната комора, со што се спречува појавата на кора, а производот рамномерно се пече. Исто така, за совршено и еднолично печење на производите, се препорачува поставување на листови за печење преку ниво, т.е. ако вашата рерна е наменета за 4 листови за печење, подобро е да печете 2 во исто време. Исто така, кај повеќето модели до 6 нивоа, нема прилагодување на брзината на ротација или целосно запирање на ротацијата. На овој начин, производите од мали парчиња, како што се профитеролите, на пример, може да се расфрлаат низ комората. Исто така, бисквитот подготвен според традиционален рецепт без прашок за пециво исто така може да потоне поради принудно движење на воздухот. За сите други производи, идеална е конвекционата печка за печење.

конвекциона печка

Како да се одреди големината на тавата

За да го направите ова, треба да го пресметате просечниот број на производи што ќе се печат, земајќи го предвид фактот дека преку еден ќе поставите листови за печење, како и колку од вашите производи може да се стават на плех. Како по правило, конвекционите печки се инсталираат на лектори. Лекторот е двојно поголем од капацитетот на рерната затоа што лекторирањето трае двојно повеќе од процесот на печење. За да одлучите дали ви е потребна заштита или не, треба да ја знаете палетата на печени производи. Во моментов, широко се користат претходно печени до 70%, а потоа и замрзнатите производи. Треба да проверите кај вашиот добавувач дали е потребна проверка за овие производи, за повеќето не е потребна проверка. Ако сами правите производи и тие содржат опции за квасец,

Што да се разгледа 

Доколку вашата печка за конвекција има канализациски приклучок, проверете дали е поврзана со неа преку заптивка за вода, бидејќи ако нема вода заптивка, ладниот воздух ќе влезе во комората и производите ќе се испечат нерамномерно, колерот во производите ќе биде различни. 

Ако сакате да ја користите конвекциската печка како универзална печка, т.е. гответе гастрономски производи во него, тогаш ќе треба да купите садови за печење, бидејќи повеќето конвекциски печки имаат листови за печење со ниска страна, не повеќе од 5 мм. Одделно, можно е да се направат листови за печење со висока страна, но не е секогаш можно да се инсталираат во работната комора, бидејќи нема доволно растојание помеѓу водичите. Присуството на навлажнување на пареа нема да ви дозволи да готвите во конвекционите печки, бидејќи тие обично користат блиц за инјектирање. 

конвекциона печка

Во заклучок

До неодамна, Unox беше лидер во производството и продажбата на конвекциски печки во Русија. Овој производител има широк асортиман на модели на конвекциски печки, овие печки се карактеризираат со висока доверливост, перформанси и во исто време заземаат мала површина. Но, во новата економска состојба и со нестабилноста на курсот, овие печки драстично поскапеа. Денес, конвекционите печки произведени од Abat добиваат популарност во Русија. Печките на овој производител во никој случај не се инфериорни во однос на италијанските, неодамна целата палета на модели е целосно модернизирана. Опсегот на модели на печки е значително проширен. Заедно со ова, овие печки имаат прифатлива цена. 

 • Тава за пица или камен за пица. Тркалезен метален плех или камен за печење, наменет за готвење пица во мини-печка.
 • LCD екран. Ги прикажува избраните функции и контрола на температурата. Во некои случаи, екранот ја менува бојата за време на претходно загревање и кога храната е готова.

Колку е далеку најблискиот штекер од местото каде што имате намера да ја инсталирате мини печката?

 • Автоматско продолжување на решетката. Рерната автоматски ја продолжува решетката кога ќе се отвори рерната, користејќи магнет или кука. 
 • Температурна сонда. Ви овозможува да готвите јадења на дадена внатрешна температура со помош на сонда за храна која е прикачена на мини-печката. Температурната сонда се вметнува во храната што се готви и ја пренесува нејзината внатрешна температура до мини-печката.

Со толку многу мини печки за избор, изборот на најдобрата може да изгледа како застрашувачка задача.

Ако вашата мини печка е дигитална, проверете дали има мало копче со симбол на вентилатор или копче што вели Conv. или „Конвекција“. Ако вашата мини печка има само рачки, проверете дали има контролна функција за готвење означена како „Конвекција“ или „Турбо“.

6. Функции

 • Не покривајте ја храната што се готви. Покривањето на храната со капак или фолија ќе го спречи воздухот да циркулира слободно околу неа.
 • Топол воздух во рерната што ја опкружува храната што се готви

Каблите за напојување на повеќето мини печки се специјално дизајнирани да бидат кратки од безбедносни причини.

Се надеваме дека овие совети ви помогнаа да го направите вистинскиот избор.

Сè што треба да знаете за конвекцијата во мини печките

3. Моќ

Дали тавата треба да се ротира?

Откако ќе ја намалите вашата листа на два или три потенцијални модели на мини печки кои се во рамките на вашиот буџет, време е да ги погледнете подетално.

 • Нелеплив слој. Речиси сите мини печки имаат внатрешен нелеплив слој кој лесно се чисти. Ако е критично за вас да имате таква покриеност, треба да се уверите во тоа пред да купите.

Ѕирнете во внатрешноста на вашите шкафови и погледнете го приборот што веќе го користите за да ги подготвите вашите омилени оброци. Која е големината? Дали користите голема тава за колачи или мал лист за колачиња?

 • Сушење. Овој режим користи вентилатор и ниска температура за сушење на билки, овошје и друга храна подолг временски период. Вообичаено, доколку оваа функција е достапна, на рерната се прикачува посебен држач.

Многу специјални функции, како што е пржењето, имаат однапред програмирани поставки за контрола на грејните елементи. За жал, производителите не се склони да ги опишат детално.

 • Неколку позиции во решетката. Различните положби на решетката ви овозможуваат да го придвижите садот поблиску или подалеку од различни грејни елементи за време на готвењето. Ако сакате да готвите на повеќе од една тава во исто време, побарајте мини печки кои имаат повеќе позиции на решетката и доаѓаат со повеќе решетки.
 • Ротисери за пржење. Метален ражен кој се вклопува во тавата. Додека скарата ја ротира вашата храна за време на готвењето, тавата делува како тава за масло за време на готвењето на месото и живината.

1. Големина на мини рерна и достапен простор

 • Внатрешно осветлување. Со отворање на вратата за да се провери подготвеноста на садот, можете драстично да ја намалите температурата во рерната. Внатрешното осветлување ви овозможува да ја контролирате состојбата на вашиот сад без да ја отворите вратата на рерната. Побарајте мини печки кои имаат внатрешни светилки кои се евтини и лесно може да се заменат.

Без разлика дали имате одреден буџет или не, сакате вашето купување да биде квалитетно, издржливо и привлечна функционалност. Сигурна мала печка со ограничени можности ќе работи милион пати подобро од рерна со 25 различни поставки, но несигурни грејни елементи.

 • Повеќе не е секогаш подобро. Ако нема простор помеѓу храната што се готви и горниот дел од мини печката, воздухот не може правилно да циркулира.

Карактеристики на мини печките на кои треба да обрнете внимание

 • Загреј се. Оваа функција користи средно-ниска температура (135-160 ° C) за повторно загревање на преостанатата зготвена храна без да се запече или премногу да се исуши.

Што е мини конвекциона печка?

Не звучи толку импресивно како функцијата за печење пица, скара или печење колачиња. Всушност, конвекцијата е подобра од сите овие дополнителни функции.

9. Додатоци и садови

 • Ја зголемува температурата во рерната, но ја одржува константна и точна

7. Специјални функции

8. Карактеристики на мини печките на кои треба да обрнете внимание

 • Готвење пица. Рерната ја дистрибуира топлината одозгора и долу, ја зарумени кората и го топи сирењето одозгора. Можете да ги поставите времето и температурата на печење и автоматски да го изберете режимот на конвекција доколку е достапен. Некои функции за готвење пица ви овозможуваат да го изберете времето за готвење во зависност од големината на пицата, како и да го изберете саканиот режим, врз основа на тоа дали готвите пица од почеток или повторно загревате замрзната.
 • Отстранлив сад за трошки. Садот за капнување собира трошки и излевања што може да паднат на дното на мини печката. Фиоката треба да се вади и да се извлекува за да можете лесно да ја избришете или исчистите доколку е потребно. За погодност, побарајте послужавник за трошки што може да се извлече однадвор (без да ја отворите вратата).

Не знаете како да ја користите функцијата за конвекција? Не грижете се, полесно е отколку што мислите. Со мала промена на температурата на печењето на садот, тој ќе биде крцкав однадвор и нежен одвнатре.

Кои се функциите на мини печка

Може ли да се користи фолија во мини конвекциона печка?

 • Ја отстранува влагата и промовира карамелизирање (одлично за пржениот зеленчук!)

Всушност, за готвење во мини рерна, потребни ви се само неколку основни функции: печење, тост и пржење.

 • 2 мали филе лосос, цело пилешко или мисирка од 6 кг?
 • Користете тави со ниски страни (ако ги имате). Размислете за тави и листови за печење. Не снемувајте и купувајте нови тави, користете тавче со обрач и добијте одлични резултати.

 

Некои поголеми мини печки со поголеми барања за напојување треба да се поврзат на посебен далновод, одвоен од другите електрични апарати.

Во најмала рака, вашата рерна треба да има плех за трошки и плех за печење. Предноста на дополнителните додатоци, како камен за пица или плукање за скара, е тоа што тие се дизајнирани за вашата рерна и точно ќе се вклопат во неа.

 • Копче за прикажување на температурата Фаренхајт/Целзиус. Ви дава опција да прикажувате степени Фаренхајти или Целзиусови.
 • Почнете да ја проверувате подготвеноста на 2/3 до 3/4 од времето за готвење наведено во рецептот, додавајќи време по потреба.
 • Конвекција. Вентилатор кој дува топол воздух во мини рерната и ви овозможува побрзо и порамномерно да готвите разни јадења.
 • Двојно готвење. Ви овозможува да комбинирате две функции за готвење и две температури додека готвите едно јадење. На пример, ако правите тепсија, можете да ја поставите функцијата Печење на 180 ° C за 45 минути и потоа да ја готвите 30 минути.

Каде треба да се инсталира решетката?

 • Прочитајте прегледи.

Секој производител има свои упатства за ова. Треба да го контактирате производителот на вашата мини печка или да ги побарате овие упатства во упатството за употреба.

Како да користите мини конвекциона печка

Кои се додатоците и приборот за мини печки

Додека ги читате описите подолу, размислете кои од овие карактеристики навистина ви се потребни и дефинитивно треба да ги имате на списокот.

Печење. Функцијата за печење работи на сличен начин како и истата функција во стандардна „голема“ рерна, со топлина што се снабдува одоздола. Мини печката одржува рамномерна температура со вклучување и исклучување на горните и долните грејни елементи или со пулсирање на елементите со различен интензитет.

Погледнете го контролниот панел.

 • Печење колачиња. Ви овозможува да го поставите потребното време и температура за печење колачиња. Обично автоматски го вклучува режимот на конвекција, доколку е достапен.

Ако готвите на два или повеќе плехови одеднаш на повеќе решетки, ве молиме погледнете го упатството за употреба. Како општо правило, вртењето на тавата се препорачува за рамномерно печење кога користите повеќе тави.

Сепак, и краток кабел за напојување може да биде проблем, особено ако немате доволно приклучоци во вашата кујна.

Кој е најдобриот начин за готвење користејќи го режимот на конвекција?

 • Воздушна скара. Овој режим користи вентилатор и висока температура за да ја заруменат храната крцкава. Одлично за печење крцкава замрзната храна. Вообичаено, доколку оваа функција е достапна, на рерната се прикачува посебен држач.

2. Должина на кабелот за напојување

Конвекциската мини-печка се разликува од стандардната мини-печка со вграден вентилатор.

За најдобри резултати, погледнете го упатството за употреба за препорачаната локација на решетката за функции (печење, печење итн.) што ќе го вклучат вентилаторот за конвекција.

Конвекцискиот вентилатор прави воздухот загреан од грејните елементи да циркулира внатре во мини печката. Тоа:

Со менување на положбата на решетката и температурата, можете да готвите речиси сè со само овие 3 функции.

Ова ќе зависи од вашиот вкус и текстурата на вашата омилена храна.

Ако користите само еден лист за печење, не треба да го ротирате бидејќи целата рерна треба да биде на иста температура.

 • Копче за повторно загревање замрзната храна. Дозволува мини рерната да знае дека готвите нешто замрзнато за да додаде дополнително време (во зависност од садот) за одмрзнување и готвење замрзната пица, колачиња, ѓеврек или тост.

Која е разликата помеѓу готвењето во конвенционална мини печка и конвекциона мини печка?

 • Што ќе готвиш.

Чувајте го овој список при рака за да можете да ги споредите димензиите на вашите садови за готвење со внатрешните димензии на вашите омилени мини печки на кои ќе наидете додека пребарувате.

Некои печки автоматски ја избираат функцијата за конвекција кога користат одредени функции за готвење како печење, пржење, пица и бисквити и повторно загревање.

Модерните мини-печки се опремени со дополнителни функции.

4. Што ќе готвиш?

Дали сакате вашите јадења да имаат крцкава кора однадвор и нежна текстура одвнатре?

Како да користите мини конвекциона печка

Па ајде да започнеме.

Подолу ќе најдете 9 совети за избор на мини печка кои ќе ви помогнат да ја пронајдете совршената рерна за вас. Исто така, одделно ќе ви кажеме како конвенционалната мини печка се разликува од конвекционата печка и како тоа влијае на подготовката на различни производи.

Важно е да се напомене дека мини печката автоматски го избира режимот на конвекција доколку треба да ги прилагодите времето и температурата кога готвите со вклучен режим на конвекција.

Овие методи треба да ги користите секогаш кога ќе се обидете да готвите ново јадење во мини печка со вклучен вентилатор за конвекција.

Мини големина на рерната и достапен простор

Заради безбедносни причини, сите мини печки бараат минимален простор до горните кабинети, задниот ѕид и страните на секоја страна за време на употребата.

Пред да одите во продавница, земете мерна лента и запишете ги сите димензии на местото каде што ќе ја монтирате мини печката.

 • Пренос на топлина со конвекција од листот за печење до садот на него.

Размислете какви јадења и колку планирате да готвите во мини-печка. Што сакате да готвите:

Како да знаете дали оваа карактеристика е во вашиот модел?

5. Буџет и углед на производителот

Откако ќе се одлучите за мини печка што е вистинската големина за вас и вашите потреби за готвење, треба да ги изберете карактеристиките што ви се потребни.

Каде да поставите лист за печење во конвекциона печка

Што е мини конвекциона печка?

 • Еден печен компир, 1 кг бриселско зелје или пица од 30 см?

Благодарение на ова, секогаш можете точно да видите каде се поврзани. Неприфатливо е некој случајно да закачи долг кабел и да му падне врел шпорет од 10 килограми на нога, или (уште полошо) на кое било друго место.

Тостирањето е една од функциите на мини печките.

 • плех за печење. Метален лист за печење со големина на мини рерна што може да се користи за пржење и печење.

Што ќе готвиш?

Кој е најдобриот начин за готвење користејќи го режимот на конвекција?

Уште повеќе, некои дигитални мини печки можат да ги запомнат поставките ( како што се поставките за температура и време ) што ги користите за секоја функција. Ова може да ви помогне ако често печете колачиња за одреден рецепт или готвите замрзната пица.

Направете список со приборот што ќе го користите.

 • Пржење. Грејните елементи се програмирани да имаат поагресивен пристап во постигнувањето и одржувањето на поставената температура (наспроти понежното загревање за време на „печењето“). 

Циркулирачкиот топол воздух е вашиот адут, а има неколку ситуации кога вреди да го повлечете овој адут во ракавот.

Тешкотијата лежи во фактот што треба да ја изберете токму рерната што идеално ќе одговара на вашите специфични потреби и преференции. Исто така, пред да купите, шармантно прочитајте ги прегледите од други корисници кои ги користат во секојдневниот живот и можат да зборуваат за некои од нијансите на работа со кои се сретнале при употреба. За да го направите ова, одете во нашиот дел Мини-печки, печење и изберете го моделот што ви се допаѓа.

 • Каде ќе готвиш?

Преку искуство откривме дека овој метод е најдобар за готвење јадења кои треба да бидат крцкави однадвор и нежни одвнатре. Тоа се јадења како помфрит, меки колачи, пица, пржен зеленчук, бисквити и колачиња.

Пржење. Кога ја користите функцијата за пржење за готвење, таа користи директно топлинско зрачење само од горните елементи. Функцијата за пржење е корисна за топење сирење, за печење зеленчук и мали парчиња месо и за печење храна. Ако сакате храна на скара, погледнете ги мини печките со трет врвен елемент специјално дизајниран за пржење, како и моделите каде што можете да ја прилагодите температурата на пржење.

Наздравување. Кога ја користите оваа функција, моќта е рамномерно распределена на горните и долните елементи. Оваа функција е одлична за тост леб, вафли и остатоци од пица од двете страни.

 • Ви овозможува да готвите храна побрзо и порамномерно

Мини конвекциската печка ги користи истите 3 извори на топлина, но изворот на топлина #2 е дополнет со вентилатор.

За да го исклучите овој режим, едноставно притиснете го копчето за режим на конвекција додека иконата на вентилаторот не исчезне од екранот.

 • Бавно готвење. Функцијата е дизајнирана да симулира работа на бавен шпорет или мултиварк. Мини печката ќе работи на ниска температура подолг временски период.
 • Гледајте кориснички видеа на YouTube за да ги видите рерните во акција и не плашете се да поставувате прашања во делот за коментари.
 • Водена бања. Вклучува посебен резервоар за вода што ви овозможува да испарувате или да создавате рачно изработени печива.
 • Одмрзнување. Одржува топла, но доволно ниска температура (околу 26 ° C) за одмрзнување на лебот од квасец и тестото за пица.

Пред да трчате за купување, внимателно прочитајте ја оваа статија. Содржи се што треба да знаете за мини печките. Размислете дали навистина ви се потребни вакви кујнски апарати и дали подоцна ќе зажалите што ги купивте.

Тогаш конвекцијата е она што ви треба, а ние можеме да ви дадеме неколку совети кои ќе ви помогнат додека готвите.

Ова може да го отежне одлучувањето кога да се користи специјална карактеристика и да се решаваат проблеми.

 • Зрачна топлина која доаѓа директно од грејните елементи и металните ѕидови.

Кога одлучувате со која големина да купите мини печка, треба да се земат предвид два ВАЖНИ фактори:

Како по правило, конвенционалните мини печки користат 3 главни извори на топлина за готвење во режим на печење:

 • 6 мали колачиња, чинија мафини или голема двослојна торта?
 • Лепчиња за печење. Рерната ви овозможува да ја зарументе кората, а внатре ќе оставите мазно тесто.

Ако местата не се специфицирани, најдобро е да го поставите на средно или пониско ниво (ако има само две позиции). Само проверете дали вашиот сад е на безбедно растојание од горните грејни елементи.

Мини печките користат широк спектар на функции, од вентилатори за конвекција до внатрешни светла и ражен за скара. Подолу се дадени некои од најчестите и најнеобичните карактеристики на кои може да наидете.

Да, се разбира, некои прирачници не содржат целосен опис. Но, многу од нив содржат корисни информации.

Извлечете максимум од конвекцијата

 • Намалете ја температурата во вашата мини рерна за 25 степени според упатствата во рецептот.
 • Даска за сечење: Горниот дел на мини печката се загрева за време на употребата. Некои производители продаваат специјално дизајнирани даски за сечење кои можат да се постават на врвот на мини печката, комплетни со силиконски стапала за да се овозможи воздухот да циркулира. Овие даски обезбедуваат зона за ладење за зготвената храна, може да се користат како држач за храна на маса за сервирање и секако можете да ги исечете состојките на нив.

Размислувате да ја купите вашата прва мини печка? Или сакате да го замените стариот? Денес на пазарот има огромен избор на такви уреди, а изборот на вистинската мини-печка може да биде тежок.

Откако ја пронајдовте мини-печката што ви се допаѓа, прочитајте ги упатствата и пронајдете ги нејзините целокупни димензии. Тие обично се наведени на самиот почеток на упатствата.

 • Плукаат. Обезбедува можност за печење месо или живина на скара. На ѕидовите на мини-печката ќе има посебни гнезда во кои можете да вметнете ражен со засадено јадење. Мини рерната полека ќе ја ротира плунката за рамномерно да се сварат месото или живината.
 • Зачувување на топлина. Готвената храна ја одржува топла на многу деликатна температура од околу 80 ° C, што е над „опасната температура“ од 4-60 ° C што го поттикнува растот на бактериите во храната.

Најпопуларните се наведени подолу. Како точно функционираат овие функции зависи од моделот на рерната, но ние се обидовме да ви дадеме општа идеја за секоја од нив.

Пржењето е една од функциите на мини печките

 • Тајмер. Тајмерот ќе го означи крајот на времето за готвење, а во некои случаи и крајот на циклусот на претходно загревање. Некои тајмери ​​ја активираат и функцијата за автоматско исклучување и ја исклучуваат рерната по готвењето, а некои ви дозволуваат да го контролирате нивото на звучниот сигнал.

На крајот на краиштата, дефинитивно сакате да ја пронајдете најдобрата печка од сите можни?

Одвојте неколку минути и погледнете го слободниот простор во кујната.

НЕ СЕКОЈА мини печка има РЕЖИМ НА КОНВЕКЦИЈА


0 replies on “Конвекциона печка - што да се земе предвид при изборот”

Ich entschuldige mich, aber meiner Meinung nach sind Sie nicht recht. Geben Sie wir werden es besprechen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *