Кои места да ги посетите кога сте во Св.

Периодот на белите ноќи во Санкт Петербург е особено фасцинантен и привлекува туристи. Кога самракот го обвива градот, во ова време тој буквално оживува. Секој сака да ужива во овој необичен природен феномен, па дури и тогаш се одржуваат разни културни настани. Кога има бели ноќи во Санкт Петербург, што е тоа, зошто настанува ова магично време и колку долго трае?

Бели ноќи: што е тоа?

Ова е феноменот кога сонцето заоѓа под хоризонтот толку краток временски период што нема време целосно да се стемни. Вечерниот самрак постепено се заменува со утринска зора. Во оваа летна сезона, можете да ја набљудувате извонредната убавина на сликите на природата. Можете да шетате низ ретко населените улици до утрото, да размислувате за ноќниот живот на градот, да се восхитувате на античката архитектура, да ги гледате бродовите што минуваат покрај бреговите на Нева.

Белите ноќи се вистински симбол на Санкт Петербург. Во тоа време, постојат различни забавни програми и културни настани. Санкт Петербург е веќе многу убав град, но улиците, засенчени од самракот на мистеријата и мистеријата, осветлени од зраците на сонцето што речиси никогаш не заоѓа, оставаат особено привлечен и неверојатен впечаток.

Зошто има бели ноќи во Санкт Петербург?

период на бели ноќи во Санкт Петербург

Овој град се наоѓа на 60-тата паралела, која е шест степени јужно од локацијата на Арктичкиот круг. Ова е условна ознака, каде што поларниот ден се јавува во лето. Во тоа време, сонцето тешко заоѓа под хоризонтот. Причината за оваа појава е наклонетоста на оската на Земјата кон орбитата. Во лето, северната хемисфера на Земјата е навалена кон Сонцето, што го објаснува многу долгиот ден на крајот на првиот летен месец на северните географски широчини. Сонцето, откако успеа само да се скрие зад хоризонтот, повторно почнува да излегува од зад него. Затоа во Санкт Петербург има бели ноќи. И има време надвор од Арктичкиот круг кога сонцето воопшто не заоѓа под хоризонтот!

Оската на Земјата е навалена, така што различни области добиваат различно количество светлина: во зима, Северот речиси и не е осветлен од Сонцето, додека во лето прима голема количина светлина и топлина. Периодот на белите ноќи во науката се нарекува „граѓански самрак“ - интервалот што го покрива времето од зајдисонце под хоризонтот додека сонцето не достигне неколку степени под хоризонтот.

Кога да се набљудува феноменот?

Никој не може да даде недвосмислен одговор на прашањето кога има бели ноќи во Санкт Петербург Некои велат дека првата појава веќе може да се забележи на 25-27 мај. И има рационално зрно во ова: приближно на овие датуми, почетокот на ноќта нема време да се случи, бидејќи можете да видите само светол самрак, кој постепено се претвора во утринска зора.

Други тврдат дека првата бела ноќ во Санкт Петербург доаѓа дури на 11-ти јуни. Токму овој датум е официјалниот почеток на белите ноќи во Санкт Петербург.

Дојдовме до недвосмислено мислење дека 21-22 јуни се денови кога ноќта е најсветла: сонцето се крие зад хоризонтот само неколку степени, а денот трае скоро 19 часа. Вреди да се одбележи дека во исто време сонцето дава доволна количина на светлина за да се направат добри фотографии без користење блицови. Во текот на белите ноќи, можете јасно да ги набљудувате и снимите добро познатите мостови на реката Нева и бродовите што минуваат. Фотографиите направени во ова магично време можат да пренесат атмосфера на мистерија и романса.

кога во Санкт Петербург бели ноќи

Официјално, 2 јули се смета за последен ден од белите ноќи, но, според очевидци, на оваа појава може да се восхитува до 17 јули.

Прослави во овој период

Традицијата на прославување на белите ноќи во Санкт Петербург потекнува од времето на нејзиното основање од Петар I. Сега почетокот на празничните настани паѓа на 27 мај. Сите жители на Санкт Петербург со нетрпение го очекуваат овој празник, бидејќи токму тогаш се одржуваат масовни прослави, се одржуваат разни изложби, концерти и фестивали.

зошто во Санкт Петербург има бели ноќи

Кои места вреди да се посетат?

Санкт Петербург е богат со живописни места, но меѓу нив има и неколку вредни за внимание кои добиваат неверојатна убавина во текот на белите ноќи.

Островот Плунката Василевски се смета за едно од најживописните места во Санкт Петербург. Оттука можете да го гледате движењето на бродовите, да ѕирнете во заспаните брегови, украсени со светлината на светлата.

Кога има бели ноќи во Санкт Петербург, не пропуштајте ја можноста да отидете на плоштадот Палас. Ќе видите неверојатен поглед на невообичаено рана зора, што го осветлува врвот на Александрискиот столб и фасадата на Зимската палата се дави во утринската магла.

зошто има бели ноќи во Санкт Петербург

Паркот на 10 години во Санкт Петербург е исто така одлична опција за ноќни прошетки. Финскиот залив, на чии брегови се наоѓа, создава илузија на уште поголема леснотија наоколу. Ова место нуди прекрасен градски пејзаж и поглед на морето.

Фестивалот Скарлет едра е грандиозен празник организиран во белата ноќ. Најинтересното се случува доцна во ноќта: фрегатата, опремена со величествени црвени едра, се втурнува во водите на Нева под светли блесоци на светла и поздрави. Сето ова дејство се одвива истовремено под утринските и вечерните зори.

За оние кои не знаат, патувачот е хоризонтален ескалатор. Во Санкт Петербург е долг дури 200 метри и минува под Нева, што ви овозможува да стигнете од еден до друг брег, заобиколувајќи кал, дожд и студ. Возењето во ваков тунел е посебно задоволство за љубителите на индустриски теми и необични решенија за подобрување на градот.

Особено впечатлив е квалитетот на изработка и деталите на минијатурите. Ова не е само копија фрлена налик на архитектонски ремек-дела, туку независно дело. Сакате да им се восхитувате на овие споменици, а по пат можете да уживате во прекрасните погледи на паркот Александар.

Места за посета во Санкт Петербург

Kronverksky pr., 7, ул. „Горковскаја“

Музеј на современа уметност ЕРАРТА
29-та линија В.О., 2, ул. „Василеостровскаја“

Санкт Петербург со право се смета за културна престолнина на Русија: тој е град во кој историјата се чини дека е запрена. Повеќето патници имаат тенденција да посетуваат места кои се повторуваат во водичите од време на време. Но, покрај Ермитаж и Петерхоф, што вреди да се види во градот на Нева? Уредниците на „ХабИнфо“ подготвија список со необични глетки на Санкт Петербург.

ул. Кирочнаја 8в, ул. Ав. „Чернишевскаја“ Лиговски, 74, ул. „Авенија Лиговски“

Сезоната на бели ноќи наскоро ќе започне во Санкт Петербург - од 11 јуни до 2 јули - еден од најпогодните периоди за посета на северната престолнина. Бидејќи Санкт Петербург е една од најпопуларните дестинации за туристите од Хабаровск и другите градови во Русија, уредниците на HubInfo одлучија да им кажат на читателите за места што нема да ги најдете во повеќето водичи.

Светли и незаборавни настани постојано се одржуваат во Ерата. На пример, до 29 септември 2019 година, отворена е изложба на суперѕвездата на модната фотографија Марио Тестино. До 6 октомври можете да ја посетите изложбата на интерактивни аудиовизуелни објекти создадени врз основа на Францускиот национален центар за електроакустична музика Грам. И тоа не е се.


Последниот храм во списокот препорачан од уредниците на „КабИнфо“ за посета ќе биде Лутеранската црква Света Ана. Сепак, Annenkirche е далеку од тоа да биде мала атракција. Зградата има долга и фасцинантна историја, која присутните со задоволство ќе ви ја кажат. Најатрактивен за туристите е фактот што во 2002 година црквата беше речиси целосно опожарена. Во моментов е можно целосно обновување на фасадата, додека во внатрешноста се уште се задржани траги од пожарот.

Џез-бар „The Hat“ 

На патот кон музејот, обрнете внимание на кочија - железнички транспорт, кој беше широко користен пред ерата на парните машини. Се наоѓа спроти зградата на метрото.

Се надеваме дека нашата листа на необични глетки на Санкт Петербург ќе ви помогне да ги обоите празниците со светли бои. Патем, дописниците на Habinfo.ru редовно споделуваат хакери за живот и идеи за патување. На пример, можете да прочитате за тоа што можете да видите во Сеул за три дена.

Катедралната џамија во Санкт Петербург 

Музеј на средновековна тортура 

Наспроти позадината на вниманието кон храмовите на Санкт Петербург, туристите, според нас, незаслужено минуваат покрај главната џамија. Првото нешто на што сакате да обрнете внимание е колку органски изгледа храмот наспроти позадината на урбаната архитектура. Без претрупан бои или претрупан дезени: мирните бои и интересните текстури буквално ќе ви го привлечат вниманието и ќе ве натераат да талкате во кругови низ џамијата.

Санкт Петербург покриви е еден од најсветлите брендови на северниот главен град. Сепак, пристапот до повеќето тавани во станбените згради е речиси невозможен. Официјалните платформи за гледање и ресторани со панорамски поглед доаѓаат на помош. Еден од најдемократските локации е проектот за мансарда „Етажи“. Овде не само што можете да погледнете одозгора на Санкт Петербург, туку и да талкате низ мал пазар за хипстери. Ако планирате да ја посетите оваа страница, ве советуваме однапред да се запознаете со постерот - овде често се случуваат интересни изложби и настани.

Тврдината Петар и Павле, св. „Горковскаја“

Лофт проектни подови“ 

Оваа атракција е совршена за оние кои имаат среќа да бидат во културната престолнина многу ограничено време. Овде можете да видите мали копии од главните дела на архитектурата во Санкт Петербург. Можете детално да ја видите зградата на Адмиралитетот, катедралата Петар и Павле, катедралите Казански и Свети Исак - една од најатрактивните градби на градот на Нева. Овде можете да фотографирате и покрај минијатурната катедрала на Спасителот на крвта, Александар Колона и други атракции.

Најдолгиот траволатор во Русија 

Во музејот е претставена и доброволна тортура, на пример, машки и женски појаси за целомудрие, кои сопружниците ги ставаат во случај на долга разделба. Непотребно е да се каже дека таквата „долна облека“ не дозволи не само да се смени, туку и едноставно да ги почитува правилата за хигиена?

Не заборавајте дека Санкт Петербург е град на музеи. Една од нив - ЕРАРТА - е еден вид мека за љубителите на современата уметност. Овде е тешко да се досадува и тешко е да се навикнеш на изложбата на музејот: уметничкиот простор е поделен на два дела, од кои едниот претставува постојана поставка, а другиот - изложби кои постојано се менуваат. Овде ќе го видите буквалното олицетворение на сликата на „летечкиот тепих“ од бајките и апстрактната визија за познати работи.

Контрастот помеѓу опустошувањето и обновувањето, можноста слободно да се шета низ местото со необичен готски амбиент, каде што е поставен олтар среде трошна црква, ги привлекува не само парохијаните и туристите, туку и музичарите. Така, неодамна овде беше снимен клип на групата Мелница, а просториите на Аненкирче се изнајмуваат за разни настани, вклучително и концерти.

Annenkirche - Лутеранска црква на улица Света Ана 
Белински, 9. чл. Гостини Двор, Мајаковскаја, Невски Проспект

чл. "Спорт"

Повторно создадени од средновековни цртежи, експонатите можат да кажат не само за тоа како луѓето биле болно убивани порано, туку и за тоа од што се плашеле луѓето во минатото. На пример, на девојката која се компромитирала дури и со невнимателен поглед, и се заканувале сламена плетенка - перика, што се сметало за еден вид морална тортура, бидејќи таквата личност била предмет на универзална оценка и практично немала шанси да се омажи.


Петербург во минијатура 

Овој музички бар е вистински скапоцен камен на културната престолнина. Институцијата, управувана од еден од најпаметните џез-изведувачи во земјата, Били Новик, ги изненадува и жителите на Санкт Петербург и посетителите со неверојатна атмосфера и висококвалитетни музички импровизации. Ги советуваме дури и оние патници кои се рамнодушни кон овој музички стил.

Во изложбата на музејот е претставен легендарниот „Iron Maiden“ - сценарио на едно од најлошите убиства во изминатите години. Можете исто така да дознаете за постоењето на тортура со будност - лишување од сон до таква состојба кога самиот обвинет ќе ја признае својата вина или ќе предаде тајна.

Парк Александар, ул. „Горковскаја“


0 replies on “Кои места да ги посетите кога сте во Св.”

Ich empfehle Ihnen, die Webseite zu besuchen, auf der viele Artikel in dieser Frage gibt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *