Што може да боли под десното ребро пред карактер

 • ноќ;
 • стискање;
 • колитис и цревни инфекции;
 • труење со токсини;

По значителен физички напор, телото исто така не успева. Силното преоптоварување, особено после јадење, ќе доведе до меѓуребрена болка. Стресот е уште една причина за болка.

 • масна дегенерација;
 • туморот е малиген или бениген;
 • досадна;
 • печење;

За време на бременоста, главно во третиот триместар, болката на десната страна не е невообичаена. Ова се должи на стагнација на жолчката и проширување на билијарниот тракт. Земањето хормонални контрацептиви понекогаш предизвикува непријатни прободувачки болки на крајот на менструалниот циклус.

Болката под ребрата на десната страна укажува на патолошки процеси, повреди или болести на внатрешните органи лоцирани под дијафрагмата зад двете долни ребра десно. Болката на ова место е честа појава, бидејќи има витални органи, нервни завршетоци, крвни садови. Овде се „концентрирани“ црниот дроб и жолчното кесе, дел од дебелото црево и дуоденумот, опашката на панкреасот, еден бубрег и надбубрежната жлезда, петелките на тенкиот хранопроводник.

 • недостаток на циркулација на крв поради кардиоваскуларни заболувања;

Важно е да се одреди изворот на болни манифестации. За да се направи ова, се врши ултразвучен преглед, се земаат клинички тестови на крв и урина и, доколку е потребно, се прави рендген на дадена област. Доколку е потребно, назначена е консултација со хирург, кардиолог, ендокринолог, невропатолог. По поставувањето на дијагнозата, терапијата ја спроведува специјализиран специјалист. Третманот најчесто се спроведува со помош на лекови. Холециститис бара операција. Ефикасна диетална исхрана, избегнување на зачинета, мрсна и зачинета храна. Лекарот што посетува ќе ги препише потребните лекови и ќе зборува за принципите на правилна исхрана, во зависност од идентификуваната болест.

  • болна болка во десниот хипохондриум;

Причини за болка во десниот хипохондриум

Според степенот на интензитет, се делат акутните и хроничните форми. Природата на болката укажува на „виновникот“ за нејзиното појавување. Специјалистите споделуваат неколку видови:

Секој од нас барем еднаш наиде на прилично банален симптом, болка под ребрата. Уредниците на Meds.ru решија да откријат во кои случаи има болни сензации од оваа природа.

 • пулсирачки;

Болката во десната страна бара посета на лекар. Не можете да се само-лекувате, бидејќи зад различни видови болка се кријат сериозни проблеми. Земањето лекови против болки ја влошува состојбата на пациентот, е виновникот за внатрешно крварење. Ако почувствувате непријатност на десната страна, треба да се јавите на лекар или

  • хепатитис од различно потекло;
  • акутна;

Потоа има болка во десниот хипохондриум

 • откажување на црниот дроб;
 • влечење.
 • панкреатитис.

Непријатните сензации се појавуваат одеднаш или постепено поради нездравиот начин на живот. Тешката интензивна болка бара итна медицинска помош. Во секој случај, доколку се појават непожелни симптоми, подобро е пациентот да се јави кај гастроентеролог или терапевт.

Видови и разлики

Најчесто, основните причини за болка се болести на билијарниот тракт и патологии на црниот дроб. Главните патолошки состојби:

самостојно упатете се во болница за дијагноза.

 • холециститис;

Одредени фактори влијаат на развојот на болката. Се појавуваат и други симптоми кои укажуваат на дефект во телото - тежина во стомакот, гадење, слабост, вознемирена столица, нарушен апетит, треска.
После јадење, производството и промовирањето на жолчката долж билијарниот тракт се забрзува, протокот на крв во црниот дроб се зголемува и перисталтиката се зголемува. Затоа, храната, особено масна и обилна, предизвикува појава на болка. Природата на сензациите на болка се разликува во изворите што ја предизвикале.

Болната болка под десното ребро, се додека е точно, може да се удави со лекови против болки и да не оди во болница, иако хроничниот тек на болести како што се хепатитис, пиелонефритис, холециститис, панкреатитис; хелминтичните инвазии, ракот на црниот дроб, бубрезите, жолчното кесе може да бидат придружени со токму таква варијанта на синдромот на болка. И овие болести можат да бидат опасни по живот.

Тапа болка под десното ребро

 • Оштетување на десното белодробно крило и плевра (пневмонија, плеврит);

Болките со цртање под десното ребро најчесто се појавуваат поради зголемување на црниот дроб, премин на хепатитис во хронична фаза и ќе бидат придружени со пожолтување на кожата и склерата, влошување на здравјето. Но, ова не се единствените причини, секоја хронична болест може да предизвика појава на болка при влечење. Воспалението на додатоците кај жените исто така доведува до сличен развој на болка.

Третман на синдром на болка под десното ребро

Болката десно под реброто може да биде од одредена природа, интензитет, времетраење. Знаејќи за главните причини и карактеристики на болката, можете самостојно да претпоставите можна состојба на телото.
Секој поединечен орган има свои карактеристики на болка: карактер, времетраење, интензитет. Акутната болка е предизвикана од трауматски лезии на органи, формирање на хематоми и некои акутни воспалителни заболувања. Таквите болки под десното ребро се обично сечење и ќе биде потребна итна квалификувана дијагностика за да се елиминираат. Хроничната болка може да биде присутна со месеци, години; да исчезне и повторно да се појави е определено од досаден, болен карактер. На пример на некои болести, ги разгледуваме варијантите на текот на синдромот на болка. Со локализација (во однос на десното ребро), болката може да се лоцира на следниов начин:

 • Мод. Неопходно е да се придржувате до одмор во кревет со исклучок на различни оптоварувања и нервен напор, бидејќи состојбата на нервниот систем влијае на текот на болеста и стапката на закрепнување;

Болести кои можат да ја предизвикаат оваа состојба може да бидат:
Острата болка под десното ребро е еден од најсериозните симптоми, чија појава бара итна медицинска помош. Како по правило, изворот на оваа состојба е хируршка патологија: трауматско оштетување на органите, до нивното кинење, перфорација на орган, акутен холециститис, панкреатитис, блокада на луменот на жолчниот канал или уринарниот тракт со камен. Синдромот на болка може да биде толку изразен што едно лице или се обидува да заземе положба на телото што ја ублажува болката или може да ја изгуби свеста.

 • Оштетување на панкреасот;

Кога ќе се појави оваа состојба, мора да се преземат соодветни мерки. Доколку болката е продолжена и има лекарски рецепти, тогаш треба да се почитуваат лекарските рецепти. За секој напад на болка, постојат специфични карактеристики на терапија кои се поврзани со секоја болест поединечно. Но, постојат и заеднички точки:

 • Хепатитис (акутен и хроничен);
 • дицител - 50 mg 2-3 пати на ден или 100 mg два пати на ден за време на секој оброк (холециститис, колика)
 • Воспаление на додатоците кај жените;
 • Подгответе лушпа: 1 том цветови од камилица, 2 тома кора од ајдучка трева, 3 акции јазлеста трева, 4 тома смил, исто толку кантарион. сето тоа прелијте го во 1 литар ладна чиста вода и оставете да кисна. По 12 часа, варете ја инфузијата 10 минути, оставете да се излади и земете 1 чаша одеднаш. следните дози треба да се земаат по секој оброк, по еден час.

Дијагностички карактеристики на болка во десниот хипохондриум

 • Бубрежна болест (пиелонефритис, МКБ - особено ренална колика);
 • Диета. Усогласеност со диетата препорачана од лекарот (исклучете го пушено месо, вклучително и храна, пржено, масно, зачинето). Така, на пример, диетата бр. 5 според Певзнер предвидува исклучување на пржена храна, мафини, мрсна храна, јајца; дозволено е користење на варено посно месо или риба, зеленчук, овошје. Оваа диета се користи за болести на црниот дроб и жолчното кесе со цел да се „растовари“ метаболизмот на мастите и холестеролот. Табела бр.10 „диета без сол“ според Певзнер е пропишана во случај на развој на пиелонефритис, болести на кардиоваскуларниот систем. Бари на пареа или варени без сол;
 • паразитски болести;

Болка под десното ребро напред

Можете сами да ја дијагностицирате болката под десното ребро според вашите сопствени чувства, а лекарот може да помогне да се утврди изворот и да се елиминира болката. За да се утврди болеста, лекарот дефинитивно ќе дознае сè за болката што и претходела на оваа состојба и ќе спроведе серија студии, почнувајќи од ултразвук и биохемиски студии, за да донесе точен заклучок и последователно да може да даде упат до хирург , онколог, доколку е потребно. Има ситуации кога луѓето не брзаат да одат на лекар за медицинска нега поради поднослива болка, но ако акутната болка на десната страна, и покрај земањето на лекот, продолжи половина час, треба да повикате брза помош.
Дома, не треба да користите лекови, бидејќи може да биде тешко да се постави дијагноза во иднина, доволно е да се помине со грејна рампа со мраз, што ќе ја ублажи болката пред доаѓањето на специјалист. Докторот кој дошол во домот на пациентот за ублажување на болката под десното ребро ќе користи антиспазмодици и лекови против болки додека не пристигне во болница:

Болна болка под десното ребро

Болка под десното ребро на грбот

 • Туморски формации на горенаведените органи, како и нивно трауматско оштетување.

Остра болка под десното ребро

 • Проблеми во цревната област (апендицитис, улцеративен процес во дуоденумот);

Што предизвикува болка под десното ребро

 • Улцеративни лезии на дуоденумот;
 • Земање лекови според упатствата.

Болката под десното ребро е сигурен знак за болести на блиските органи, имено: дијафрагма, црн дроб, жолчен меур, глава на панкреасот, цревни јамки, десен бубрег. При откривање на болни сензации, нема да биде излишно да се контактира со соодветниот специјалист за дополнително испитување и утврдување на изворот на болка.
Појавата на болка под десното ребро од позади може да делува како симптом на воспаление на панкреасот или бубрегот и да прави разлика помеѓу овие две состојби со сила и сами. Ако проблемот е скриен во бубрезите, тогаш ќе има позитивен симптом на тапкање, кој може да се провери дома. Треба да стоите исправено и лесно да ја удирате задната површина на долното ребро десно со работ на дланката. Позитивен симптом ќе се смета со појава на болка под десното ребро одзади. За поразот на панкреасот, карактеристична е болката во појасот - болката ќе биде под десното ребро од позади и напред, како и во левата страна.

Цртање болка под десното ребро

 • Мешавина од дива роза (нејзиниот плод), хлебните, пченкарните стигми, трае до две недели околу 2-3 месеци;

Болката под долната ребро може да биде предизвикана не само од блиските органи: црниот дроб, белите дробови. Болката во срцето, со ангина пекторис или миокарден инфаркт, може да зрачи (да даде) под десното долно ребро. Со апендицитис, болката може да се прошири под 12-то ребро. Невозможно е да се исклучи остеохондрозата на 'рбетот, туморски процес на органите на градниот кош и абдоминалната празнина или метастатска лезија, туберкулоза на белите дробови,' рбетот. Не е можно самостојно да се идентификуваат овие болести, затоа, навремената жалба до медицинска установа ќе ја поправи ситуацијата.
Нема смисла да се игнорира предупредувањето на телото за проблем, бидејќи болката под десното ребро е како сигнал за вознемиреност на кој треба да се обрне внимание.

 • 10 g шишарки од хмељ треба да се премачкаат со 200 ml вода. Приемот се врши до 3 пати на ден;

Болката под десното ребро на врвот може да се појави не само како резултат на заболувања на црниот дроб, туку и белите дробови - пневмонија, присуството на хернија на езофагеалниот отвор на дијафрагмата, дури и меѓуребрената невралгија може да предизвика такви симптоми. Со цел да се утврди вистинската причина, специјалистите спроведуваат не само преглед на пациентот, туку и диференцијална дијагноза што помага да се разликува една болест од друга.

 • Патолошка состојба на црниот дроб (хепатитис А, Б, Ц, цирозна лезија);
 • Остеохондроза на торакалниот и лумбалниот 'рбет;

Симптоми на болка под десното ребро

Многу важна точка е акутна и остра болка во десниот хипохондриум. Затоа, строго е забрането самостојно да се ублажува нападот на болка со земање лекови, загревање, бидејќи е можна хируршка патологија, а таквото само-лекување може само да наштети и да предизвика тешки и сериозни последици. Суштината на хируршкиот третман е да се елиминира изворот на болка под десното ребро: отстранување на камен кај холелитијаза, апендикс кај апендицитис. Пред операцијата, се врши преглед за да се исклучат компликации за време на хируршката интервенција и во постоперативниот период. Критериум за ефективноста на третманот е нормализирање на состојбата на пациентот, како и биохемиските параметри и функционирањето на органот.

 • Холециститис;

Тешка болка под десното ребро

Можеби рецепт за ограничување на изборот на храна што негативно влијае на засегнатиот орган. Нема смисла да останете дома и да чекате сè да помине само по себе, подобро е уште еднаш да отидете на специјалист отколку подоцна да страдате од ненавремено барање помош за болка под десното ребро, бидејќи ова е многу сериозен проблем кој не треба да се ставаат на полиците.
Повеќето луѓе, за да го уништат нападот на болка под десното ребро, користат народни методи.

 • панкреатитис;

Остра болка под десното ребро најчесто го придружува холециститисот, додека болката ќе се прошири на десната половина од градниот кош. Покрај болката, ќе има и чувство на горчина во устата, не е исклучено повраќање на жолчката, по што доаѓа олеснување. Сепак, не треба да се исклучат други причини за оваа состојба: бубрежна или хепатална колика, акутен холециститис, панкреатитис.

 • Патологија на жолчното кесе (холелитијаза, воспалителни процеси);

За да се исклучи повторувањето на епизодите на болка во десниот хипохондриум, треба да го отстраните изворот на оваа состојба, да подлежите на целосен преглед, во иднина да ги следите сите рецепти и препораки пропишани од лекарот, бидејќи во секоја специфична ситуација тие се различни.

Болка при шиење под десното ребро

 • Пиелонефритис, гломерулонефритис, полицистични бубрези;

Болката за шиење под десното ребро е својствена не само за патологијата на црниот дроб, жолчното кесе, туку и за проблемите со уринарниот систем. Причината за оваа варијанта на болка може да биде пиелонефритис и уролитијаза. Овие болести ќе бидат придружени со треска, болка при мокрење. Дури и прекумерното оптоварување со вода кај бубрежно заболување може да предизвика прободувачка болка под десното ребро.

 • Акутен апендицитис;

Ако ги земеме предвид карактеристиките на синдромот на болка, можеме да го разликуваме следново:

 • Онколошки заболувања на белите дробови, белите дробови, црниот дроб, жолчното кесе.

Остра болка под десното ребро

 • дротаверин 1-2 таблети треба да се земаат без џвакање 2-3 пати на ден (за холелитијаза, уролитијаза - колика) или

Акутните состојби на болеста може да доведат до силна болка под десното ребро. Друга причина може да биде земањето лекови кои се токсични за црниот дроб. Штетно дејство има и алкохолот, со чија прекумерна употреба може да се појави хепатитис со понатамошен развој во цироза на црниот дроб. Во овој случај, не треба да се самолекувате, но најдобро е да се консултирате со лекар за да препишете хепатопротектори и да го откажете „тешкиот“ лек, да препишете соодветен третман. Тешка болка под десното ребро, во комбинација со остра болка или болка во сечење, може да биде опасна по живот.

Болка под десното ребро на врвот

Таквата локализација на болката може да се појави како резултат на присуство на болести:

 • Срцеви заболувања (ангина пекторис, МИ);

Превенција на болка под десното ребро

 • Оштетување на дијафрагмата (хернија на езофагеалниот отвор на дијафрагмата, неоплазми, воспалителни лезии);
 • нитроглицерин 1 таблета под јазикот за да се елиминира нападот на ангина пекторис. По 5 минути, се препорачува повторно да се земе нитроглицерин.

Досадна болка под десното ребро често се комбинира со болка и може да биде резултат на слични заболувања на црниот дроб, жолчното кесе, бубрезите. Не ја потценувајте оваа состојба на телото, бидејќи со сличен симптом најчесто не бараат помош, туку ја елиминираат со лекови. Долготрајното присуство на досадна болка може да укаже на комплициран тек на болеста или хроничен процес, затоа, за да се исклучи влошувањето на состојбата, треба да побарате помош.

 • Пневмонија;

Болка под десното долно ребро


0 replies on “Што може да боли под десното ребро пред карактер”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *