Суви пиперки дома за зима

Последниот слој треба да биде пиперката, целосно премачкана со масло до врвот на теглата.

Рецепт „Сува пиперка за зима“:

Фотографии „Сува пиперка за зима“ од оние кои приготвија (6)

Додека пиперките се сушат, стерилизирајте ги теглите и капаците.

Рецепт: Сушена пиперка за зимата

Патем, сувиот лук се продава во продавниците на шалтерите со зачини.


Веднаш ги сушам и доматите и пиперките во иста рерна на два плехови и на различни нивоа.

Го нудим мојот рецепт за суви слатки пиперки за зимата. Ова е вистинскиот деликатес! Во зима со него можете да направите разни салати, сендвичи, пица или само да го послужите на празнична маса! Се обложувам дека на вашите гости ќе им се допадне! А исто така - сувите пиперки се неспоредливи, како мезе за скара!

Растително масло зема околу 200 до 300 ml, зависи од густината на пиперката.


И со кора, пиперките не се полоши.
2,6 g
Само прво загрејте го путерот во микробранова печка, околу 2-3 минути. Но, само внимавајте да не зоврие.

Свиткајте со стерилизирани капаци, превртете го и завиткајте додека целосно не се излади.
Од предложената количина на состојки се добиваат 2 тегли со капацитет од 0,5 литри.

815,6 kcal

kcal
64,2 kcal 29,5 g

 • 27.08.2016, 23:00 часот

Но, на вас зависи дали ќе пукате или не.

 • 94058

Ставете ги пиперките многу цврсто на сад за печење, сол, посипете со шеќер.

Додека пиперките се сушеа, аромата во кујната го одземаше здивот!
И, исто така, можеби некому ќе му се најде - правам сушена пиперка, раслојувајќи ја со сушени домати, вака: слој пиперка, лук, домат, растително масло.

Состојки за суви пиперки за зима:

 

kcal
407,8 kcalproteins
2,3 g

Сушена пиперка за зимата

јаглехидрати
87,7 гр

Рецепт: Сушена пиперка за зимата


Покријте го садот за печење со хартија за печење, загрејте ја рерната на 100 степени.
175,4 g
Секако, ќе имаме и свеж лук во тегли, но сувиот лук дава посебен вкус кога се суши, а свеж лук ќе го додадеме во теглите пред да виткаме.

Нутритивна и енергетска вредност:

Ставете го листот за печење во рерна и исушете го 2-3 часа, во зависност од тоа колку месести ќе ви биде пиперката.
Посипете со смесата за зачини: измешајте мелен босилек, коријандер и лук во прав (мелен сув лук).
И ги менувам од време на време.

Бугарската пиперка може да се земе во различни бои, но по можност месести, дебели ѕидови.
Сушена пиперка за зимата

Кога пиперката е подготвена, веднаш, топла, внимателно ставете ја во врели тегли, посипете со сецкан лук (4 чешниња на 0,5 тегла) и истурете жешко растително масло (може и маслиново).

Во тегла ставаме слој пиперка и лук, го преливаме со врело масло, малку стегнато и повторно слој бибер и лук.

протеини
14,8 гр

јаглехидрати
13,8 g Состојки за суви пиперки за зима:

Следно - исечете ја пиперката на 4-8 дела, во зависност од големината.
Гответе ниво 8
И така, ајде да започнеме: исплакнете ја пиперката, отстранете ја дршката и семките.
Многумина бланшираат во врела вода, а потоа во ладна вода и ја отстрануваат кожата. Не го правам тоа ... едноставно немам време и желба.

Во екот на сезоната на зреење на пиперката, секоја домаќинка е збунета како да ги зачува нејзиниот вкус, арома и максимални корисни својства до следното лето. Сувите пиперки за зимата се еден од најдобрите начини за берба заедно со замрзнување, конзервирање и сушење. Во оваа статија ќе зборуваме за сите карактеристики на овој метод за зачувување на пиперката. На крајот на краиштата, за вистинските гурмани не е тајна дека сувите пиперки им даваат на садовите посебна пикантност. И овој деликатес дефинитивно ќе го диверзифицира домашното мени.

Предностите на овој тип на работно парче

суви пиперкиАко никогаш не сте зготвиле суви пиперки за зимата дома, тогаш откако ќе го прочитате овој дел дефинитивно ќе сакате да го направите тоа. И поентата не е само во оригиналниот вкус, кој може да се зачува многу подобро отколку со кој било друг метод на берба. Сувите пиперки го пренесуваат вкусот и аромата многу посветла од пиперките по замрзнувањето. Покрај тоа, замрзнатиот зеленчук брзо го губи својот атрактивен изглед поради големата загуба на вода. Исто така, многу домаќинки се жалат на непријатен мирис во замрзнувачот, кој се појавува поради долгорочно чување на пиперката.

Сувиот пипер во садовите се дава како цврста и густа кора. Практично не е подложен на термичка обработка и го одвлекува вниманието од самиот сад.

Придобивките од сувите пиперки

суви пиперки за зиматаДруга важна предност на овие пиперки, се разбира, се придобивките. На крајот на краиштата, само процесот на сушење ви овозможува да ги зачувате сите витамини, макро- и микроелементи содржани во големи количини во овој сочен зеленчук. Додавајќи го во вашата секојдневна исхрана, поддржете го имунолошкиот систем, како и подобрување на метаболичките процеси во телото. Сето ова се должи на високата содржина на витамини А, ПП, Ц, Б, како и магнезиум, манган, калциум, фосфор и натриум.

Оваа комбинација на корисни материи има корисен ефект врз растот на косата и ноктите, го подобрува функционирањето на дигестивниот систем и помага да се забрза регенерацијата на кожата и мукозните мембрани.

Употребата на бугарска пиперка е индицирана за луѓе кои страдаат од болести на кардиоваскуларниот систем и мускулно-скелетниот систем. Општо земено, биберот е речиси универзален зеленчук кој штеди и при артритис, ишијас, па дури и невралгија. Зеленчукот се препорачува на оние кои сакаат да ги зајакнат забите и непцата.

Како и секој производ, биберот има свои контраиндикации. Ваквиот деликатес не треба да го злоупотребувате доколку страдате од висок крвен притисок, болести на црниот дроб и бубрезите, прекумерна киселост на желудникот и склоност кон епилепсија. Запомнете дека пиперките ги апсорбираат пестицидите како сунѓер, затоа измијте ги темелно пред да ги јадете.

Подготовка од зеленчук

суви пиперки домаПрвиот чекор во рецептот за суви пиперки за зимата е изборот на зеленчук. Тие треба да бидат слатки, месести со светло жолта или црвена боја. Внимавајте зеленчукот да не е презрел или расипан - пиперката треба да биде еластична, без области на збрчкана кожа.

Темелно измијте го и исушете го зеленчукот, отстранете ја дршката и семките. Големите пиперки се сечат на четвртинки, помалите - на половини.

За да добиете понежен вкус, можете да го излупите од кожата. За да го олесните овој процес, држете ги парчињата неколку минути во врела вода, а потоа истата количина во мраз. Таквата температурна разлика ќе ви овозможи лесно да ја отстраните кожата со само неколку движења на ножот.

Следно, секое парче се мачка со сончогледово или маслиново масло. По желба можете да ги оставите пиперките без подмачкување. Ако сакате да го подобрите вкусот и аромата на зеленчукот, дајте му оригиналност и софистицираност, тогаш задолжително користете зачини. Најдобрата комбинација со бибер е мешавина од босилек, мајоран и мелен црн пипер.

Посолете ги пиперките, поставете ги со лук и малку посипете со шеќер - на овој начин пиперката подобро ќе се зарумени и ќе добие шармантна арома.

Методи на сушење

Рецепт за сушена пиперкаАко планирате да готвите суви пиперки за зимата дома, најдобро е да ја користите рерната. Електричните печки се познати по подеднакво и побрзо загревање. За оние кои постојано се занимаваат со сушење зеленчук за зимата, оптимално е да купите специјален електричен фен. Но, не се вознемирувајте ако рерната работи на гас - во неа можете да готвите и вкусни суви пиперки.

Малку потежок начин за сушење на пиперките е да користите микробранова печка. Прво, големината на секоја серија пиперки е многу помала отколку кога се користи рерната. Второ, микробрановите печки ја немаат потребната вентилација.

Карактеристики на процесот

Подготвениот зеленчук се поставува на листови за печење покриени со хартија за печење или пергамент. Ако пиперките не се излупени, ставете ги на плех во форма на чамци за да останат зачините и лукот на зеленчукот. Покрај тоа, со овој распоред, кожата е совршено поцрвенета. Листовите за печење се потопуваат во загреана рерна.

Најважниот параметар на сушење е усогласеноста со температурниот режим. Оптималната температура за првиот час е 70-80 степени. Потоа се подига на 100-110 степени и се сушат пиперките околу еден час. За да ја отстраните вишокот на влага што ќе се кондензира на зеленчукот и ѕидовите на рерната, држете ја вратата малку подотворена.

По еден и пол до два часа сушење, пиперките треба да бидат меки и флексибилни. Ако тоа не се случи, тогаш оставете ги да се изладат и повторете ја постапката за печење уште половина час.

Сувите пиперки во електричен фен се готват малку подолго, но поправилно. Парчињата се наоѓаат на специјални решетки, каде што постојано се дува. Водителката треба само периодично да ги меша пиперките за да не изгорат и да се залепат.

Пиперките се сушат во микробранова печка во неколку фази. Парчињата поставени во длабок сад се загреваат со максимална моќност неколку пати пет минути. По секоја фаза исцедете го вишокот сок, во спротивно ќе добиете не суви пиперки, туку варени. Повторете ги режимите од пет минути додека зеленчукот не го достигне посакуваниот изглед и конзистентност.

Како да се складира?

суви пиперки дома за зимаРецептот за суви пиперки е прилично едноставен. Но, како да ги чувате цела зима? Растително масло ќе дојде на помош - сончогледово или маслиново масло се подеднакво погодни. Внимателно ставете ги парчињата во стерилизирани тегли, наполнете со масло, така што неговото ниво е неколку сантиметри над зеленчукот. Така, обезбедете целосна блокада на пристапот на кислород, што ќе ги задржи пиперките што е можно подолго. Исто така, за да го зголемите рокот на траење, во теглата можете да додадете и една лажица оцет. Банките се чуваат на ладно место, најдобро од сè - во одделот за фрижидер.

Рецепти за сушени пиперки

Рецепт за сушена пиперка за зимаДали сакате да ги изненадите вашите гости со едноставна, но вкусна салата? Потоа измешајте ги листовите босилек, свежите или сушените домати, парчињата моцарела и парчињата сушена пиперка. Како прелив можете да користите комбинација од соја сос, сол и маслото во кое се чувала пиперката.

Ви здодеа класичните тестенини со крем сос? Едноставно пржете ги парчињата говедско филе со свеж кромид, домати и суви пиперки. Посолете ги и омилените зачини по вкус и зачинете ги варените шпагети со такво пржење.

Конечно

Значи, денес читателите научија сè за правилното сушење на пиперките, придобивките од таков производ, а исто така ја надополнија својата кутија за рецепти. Сувите пиперки се незаменлива компонента на разни салати, пици, тестенини и многу јадења со месо. И може безбедно да се користи како независна закуска. Затоа, погрижете се за потребниот волумен на празни места за да бидат доволни за цела зима.

Сушен пипер за зимски рецепт

3. Од зачините додадете 1/2 лажиче. мелен коријандер, по 1/2 лажиче мелен кардамон, ако нема мелен кардамон, земете 2 кутии од целиот, 1/2 лажиче. зачини за кари, по 1/4 лажиче зира - таа е ким и 1/3 лажиче. мелен црн пипер. Ако не ви се допаѓаат некои зачини, не додавајте, нема строги правила во рецептот за ова празно. Следно, истурете полна лажица балсамико оцет во секоја тегла, ако нема, заменете ја со јаболков оцет или вино.

Останува да се наполнат теглите со врело масло. Често ме прашувате на која температура треба да се загрее маслото... За да проверите дали е добро загреано, фрлете парче сечкано лукче во врелото масло и штом зејтинот киче околу него, значи дека стигнало потребната температура, но не ја прегревајте, а уште повеќе, не доведувајте до појава на магла. Истурете врело масло во тегли, но бидете исклучително внимателни да не изгорите!

ПО ТЕГЛА 0,5 л:
• 1,5-1,7 кг слатка пиперка
• 1/2 лажиче. сол
• 1 лажиче. шеќер
• 1 лажица масло. балсамико оцет
• 5-6 чешниња лук
• 1/3 лута пиперка
• 2 чешниња
• 5 пиперки
• 1/2 лажиче. мелен коријандер
• 1/2 лажиче. мелен кардамон
• 1/2 лажиче. зачини за кари
• 1/4 лажиче. зира (ким)
• 1/3 лажиче . мелен црн пипер
• 200 гр растително масло

4. Благодарение на врелото масло пиперката се подложува на термичка обработка, еден вид пастеризација, а таквата пиперка дефинитивно нема да ферментира. Покрај тоа, во врело масло сите зачини максимално го откриваат својот вкус и арома. Истурете доволно масло во тегли, така што пиперката е целосно покриена со неа. Многумина од вас ми поставуваат прашање: каде можам да го користам маслото од сушени домати, сливи и пиперки?

Пријатели, ова миризливо масло едноставно нема цена! Речиси сите сосови и преливи за салата врз основа на растително масло, јас готвам токму со такво масло. Дополнително, при печење леб го додавам во тестото, а заедно со кришки сечкани домати, сливи или пиперки.

6. Во принцип, нашето масло се троши уште побрзо отколку што се јадат самите домати, сливи и пиперки! Теглите ги затвораме со капаци и додека се топли неколку пати ги превртуваме наопаку додека не се растворат солта и шеќерот. Ги оставаме на кујнската маса и само целосно изладени тегли ги ставаме во фрижидер каде ги чуваме. На собна температура, такво работно парче не се чува! Па, пријатели, ви покажав уште еден рецепт за правење слатки пиперки.

1. Биберот мора да се исчисти од семки и прегради и да се исече по должина на 4 дела. Не го сечете многу ситно, по сушењето значително ќе се намали во големина, така што колку е погуста и посочна пиперката, толку повкусно ќе излезе работното парче, дури и не земајте пиперка со тенка кора. Така ја подготвив целата пиперка. Поставете ја со страната на кожата надолу на решетките на дехидраторот или машината за сушење цврсто еден до друг. Ако планирате да ја исушите пиперката во рерната - сè е сосема исто, само на лист за печење.

За разлика од сушените домати и сливи, пиперките не треба да се попрскуваат ниту со сол ниту со шеќер, туку едноставно да се постават цврсто на решетките. Имам 5 кг излупени и сечкани пиперки кои се вклопуваат само на 7 решетки. Сите скари со пиперка ги испраќаме до комората за дехидратација. Поставете ја температурата на 70°C и поставете го времето на 7 часа. Во зависност од количината на пиперката, нејзината дебелина и сочност, како и од температурата на сушење, потребни се од 5 до 12 часа за да се добие посакуваниот резултат, но фокусирајте се не на времето, туку само на конечниот резултат! Како резултат на тоа, треба да добиете таков пипер. Сега ќе го истурам во сад и задолжително ќе го измерам.

2. Но, прво треба да го ставите растителното масло на шпорет - имам рафинирано сончогледово масло и додека се загрева, пиперката ставете ја во тегли. Сакам да ви покажам каква пиперка е резултатот. Треба да биде мек, флексибилен, но не влажен и да не испушта сок при притискање, но во никој случај не смее да се пресуши. Од 5 кг нелупена пиперка, откако ги извадивме семките и се исушивме, добивме 820 гр сув пипер. Оваа количина пиперка е доволна за три тегли од 0,5 литри.

На дното на секоја тегла поставуваме 2 пупки каранфилче, 5 грашок миризлив пипер, сецкан лук и прстени од лута пиперка. Количината на лук и лута пиперка зависи од вас. 1/3 наполнете ги теглите со сув пипер, сечкан лук и повторно лута пиперка. Наредете ги пиперките во тегли, набивајќи ги за да ви треба помалку растително масло за да ги пополните сите празнини. Наместо свеж лук и лути пиперки, можете да земете суви. Така, наизменично суви пиперки, лук и лути пиперки, наполнете ги теглите до врвот. Сега, истурете 1/2 лажичка во секоја тегла. сол и 1 лажиче. Сахара.

5. Се обидувам да го додадам и во конзервација, каде што се користи масло според рецептот. Го користам како една од состојките за правење маринади за месо, живина и риба, со неа посипувам пица пред печење, тости пред печење или печење на скара, во ова масло готвам дури и матени јајца со домати.

Тагови:

  • подготовките за зимата

,

  • закуски од зеленчук

,

  • рецепти за пиперки

,

 • ладни предјадења

 

бугарска пиперка

 • лук - 2 глави

Рецепт за правење суви пиперки дома:

суви пиперки дома

Слатка пиперка исечена на половини, истресете ги семките.

Сувите пиперки може да се послужат веднаш. Зачинетите зачинети половини се полноправна оригинална закуска.

 • растително масло (сончогледово или маслиново) - 200 ml
 • мешавина од суви италијански билки - 1,5 лажици.

Бугарска пиперка

Пиперките се мијат, се сортираат. Подобро е веднаш да се одбие слабите и оштетени плодови. Изберете сорти со густо, сочно месо. Тие се сушат подолго, но вкусот ќе биде беспрекорен.

Ако кујната не е премногу жешка, пиперката може да се чува на отворена полица; светлото празно изгледа многу декоративно. За долгорочно складирање, сувите пиперки се испраќаат во фрижидер.

Пријатен оброк!

суви пиперки за зимата

Слатката пиперка има огромно снабдување со корисни материи, процесот на сушење им овозможува да се зачуваат речиси во нивната оригинална форма. Пиперките ќе се ослободат од вишокот на влага, но сепак остануваат меки. Лукот, лутите пиперки и сувите зачини ќе создадат миризлива кора на пулпата на пиперката. Сувите пиперки се чуваат во растително масло. Тогаш ова масло може да се користи во салати и сосови, ќе се здобие со многу пријатен вкус. „Бродови“ од суви пиперки се служат со варен компир, домашно сирење, какви било јадења од месо и риба.

 • бугарска пиперка - 1,5 кг

Лукот се чисти и мие. Забите се сечат на тенки парчиња. Во секоја половина од пиперката ставете по 2-3 чешниња лук.

 • сол - 1,5 лажиче

Доколку се очекува долгорочно складирање на сувите пиперки, тогаш теглата треба претходно да се стерилизира. Пиперките се поставени вертикално, цврсто притискајќи еден против друг. Лукот и зачините цврсто се лепат за пулпата кога се сушат. Теглата се полни со кое било растително масло: се користат и маслиново и сончоглед. Теглата не треба да биде херметички затворена, доволно е да ја покриете со кој било стерилизиран капак.

Италијански билки

бибер со лук

За берба за зимата, подобро е да се земат црвени и зелени пиперки за да се види како боењето може да го промени вкусот на готовиот производ. Црвените парчиња ќе бидат нежни со благ сладок вкус, додека зелените половини ќе бидат поостри и погусти. Послужете ги во парови, контрастот на вкусовите создава прекрасен ефект.

бугарска пиперка

Посипете ги пиперките со италијански билки и сол. Ако нема готова мешавина од суви зачини, можете да изберете суви сецкани зачини по ваша дискреција: копар, босилек, оригано. Зачините може безбедно да се попрскаат, без страв од вишок. И треба многу внимателно да солете, така што само неколку зрна ќе влезат во секоја половина. Сувите пиперки не треба да бидат солени. Пулпата на лутата пиперка се сече на минијатурни парчиња, попрскана со половини слатка пиперка.

 • лута пиперка - 1 под

Состојки за подготовка на суви пиперки за зима:

суви пиперки во електричен фен

Пиперката е поставена во фиоките на електричниот фен, стандардниот режим е вклучен. Пиперките ќе се исушат за 10-12 часа. Зеленчукот можете да го исушите и во рерна, но треба да има ниво на загревање од 100 степени. Ако вагата почне на повисоки температури, пиперката ќе се испече. Во рерната, пиперката ќе се исуши по 4-5 часа, но нејзиниот вкус е значително инфериорен во однос на производите варени во електричен фен.

сув пипер - состојки


0 replies on “Суви пиперки дома за зима”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *