Мешок боксерский – советы по выбору

Тежина до 10 кг Помогне да се развие брзина и издржливост.

ПВЦ

Почетно ниво на обука.
Кожа.

Горниот дел е изработен од полиуретан или деривати. Ова осигурува дека површината наликува на вистинското човечко тело. Врвот може да се направи во форма на цилиндар или манекен. Работејќи со вреќа за полнење во форма на кукла, обуката ја доближувате што е можно поблиску до вистинскиот спаринг.

Торбите за боксер се нарекуваат школки во форма на цилиндар, силуета итн. Чантите имаат многу широка функционална примена поради нивната разновидност. Тие се широко користени и за домашна употреба и во боксерски клубови.

Тежина на спортист до 20-25 кг.

При изборот на големина (тежина), водете се од нашите препораки наведени во табелата. За деца, торби со тежина од 5 до 20 кг се погодни, за тинејџери - до 30-35 кг, за возрасни спортисти - од 35 кг и погоре. За целосни тренинзи со ниски удари, висината на торбата се препорачува од 1,2 метри.

Tyrsa е широко користен како полнење за боксерски вреќи и вреќи за удирање. Тие имаат свои добрите и лошите страни.

Фотографија на боксерска торба направена од церадаФотографија на боксерска кеса направена од церада
Користењето партали како полнење, исто така, ќе спречи истурање на полнењето и ќе заштеди енергија при чистењето.

Опис

Тешка вреќа за удирање

Висина над 1,4 m
Погоден за вежбање техники на удирање со раце.

Пневматски
вреќи за удирање Тежина над 40-50 кг

Универзален проектил за обука.

Препорачана тежина на корисникот

Пневматските круши се од два главни типа: на стрии или со голема брзина на платформата. Двете опции се користат за развој на брзина и издржливост.

Торба за боксер исполнета со вода (кукла)

Висина до 1,4 m
Вистинската кожа е еколошки материјал. Многу сигурен во однос на издржливоста и отпорноста на абење. Од минусите, може да се забележи неговата висока цена.

Торбата за полнење се состои од два главни елементи - горниот дел, кој е погоден и долниот (насипниот дел), кој е одговорен за стабилноста на проектилот.

Неколку зборови за боксерските вреќи

Поливинил хлоридот практично не е инфериорен во однос на другите материјали во однос на издржливоста и отпорноста на абење. ПВЦ кесите ќе ви служат верно со години. Одличен доказ за тоа е масовната употреба на ПВЦ кеси во боксерските теретани.

Торба за брзина на пневматска инсталација

Висина до 0,8 m
За производство на боксерски кеси се користат:

Чантите се одлични за работа со различни поткопчиња - горни делови, како и странични удари од долните агли. Поради оваа карактеристика, практично е незаменлив за тренирање на боксери и борци во други спортови, каде што првенствено се потпираат на ударите.

Одговор: Двата производи се широко користени за обука на борци од различни видови боречки вештини. Ако сакате да заштедите пари и да купите една работа, препорачуваме да купите школка во форма на цилиндар (торба). Тоа е повеќе разноврсна, овозможувајќи ви да работите и со раце и со нозе.

Торбите за брзина на платформата се користат за развој на брзина и издржливост. За време на таквиот тренинг, спортистот стои во близина на платформата, нанесувајќи му непрестајни удари на пневматскиот проектил.

Погоден за почетни и напредни тренинзи.

Постојат одредени препораки за избор на тежината и големината на проектилот. Тие зависат од индивидуалните податоци на спортистите кои ќе работат со нив. За боксерска сала, препорачуваме да изберете професионална серија или да се комбинирате со школки со различна тежина.

Партали (остатоци од текстил)

Торби за бокс во асортиманТорби за бокс во асортиман
Материјал и полнење

Торба за боксер (цилиндар)

Торбите за удирање ви овозможуваат да облечете техника на удирање, да изградите издржливост, да вежбате потези и комбинации со потпис, да ја подобрите брзината и целокупната координација, да почувствувате како тупаницата влегува во целта итн.

Каталогот на боксерски вреќи и вреќи претставува широк асортиман: овде ќе најдете тешки вреќи во форма на цилиндар, тешки круши во облик на солза, разни пневматски проектили со голема брзина. Денес ќе разговараме со вас за ова изобилство и ќе одговориме на прашањето како да изберете боксерска вреќа.

Овие кеси имаат тенденција да се намалуваат малку со текот на времето. И со силна желба, кесата може да се наполни повторно.

Име, фотографија

 • Прегледи: 19606 година

 

Од недостатоците на материјалот - чантата ќе се урне некое време, како и ќе залута. Таквите кеси обично се поцврсти од нивните колеги, се препорачува да се користат школки или боксерски ракавици за работа.

На белешка! Денес, парталите се сметаат за најдобар филер во однос на цена / квалитет. Школки исполнети со остатоци од текстил добро ја задржуваат својата форма, помеки од другите аналози.

Може да се користи од возрасни за домашно вежбање.

При изборот на кожна торба, треба да обрнете внимание на дебелината на производот. Ако чантата е изработена од вистинска кожа на ременот, декларираната дебелина ќе биде околу 3-4 мм.

Надворешен материјал

Главната предност на овој материјал е цената. Денес тоа е најбуџетниот филер кој ви овозможува да ја наполните торбата со речиси секоја тежина.

Дизајниран за професионална и полупрофесионална употреба

За да се постигне мекост на производот, некои производители користат влошки од полиуретанска пена (според терминологијата на производителот, „гел“). Таквото полнење создава ефект на мекост на производот, додека, како филер во боксерските ракавици, не се плаши од удари и има добра отпорност на абење.

Фотографија од ПВЦ за производство на боксерски вреќиФотографија од ПВЦ за производство на боксерски вреќи

Пневматска вреќа за удирање со голема брзина

П: На што треба да обрнам внимание при изборот на тежина?

Погоден и за теретана и за домашна употреба.

Торба за бокс (капка, куршум)

Одговор: Не препорачуваме надвор да закачите боксерска вреќа. Без разлика на филер и надворешен материјал. Дури и кога е под крошна и заштитена од влага одозгора, торбата ќе биде изложена на сончева светлина и на минување на точката на росење.

За разлика од чантата, таа ќе ви овозможи да вежбате удари одоздола - аперкати, како и разни странични одоздола.

Широк опсег на димензии и големини.

ПВЦ (поливинил хлорид) е најчестиот материјал за изработка на вреќи за удирање. Има многу позитивни квалитети, вклучувајќи пријатна цена и добра отпорност на абење. Чанти направени од ПВЦ обично се многу поевтини од нивните колеги.

Погоден за тренинг во било кој спорт за спортисти од различни нивоа и тренинзи

На ваков проектил не може да се работи со комбинации.

Малите димензии се одлични за домашно вежбање, додека тешките чанти се користат главно за професионални тренинзи во клубови и теретани.

Прашање: Што е подобра вистинска кожа или ПВЦ?

На белешка! Масовните кеси за бокс не бараат прицврстување на ѕид или таван. Филерот максимално имитира вистински спаринг партнер. Сепак, таквите школки обично се поскапи од нивните класични колеги.

Главната разлика помеѓу круша и торба е нејзината форма. Проектилот има форма во форма на капка, однадвор наликува на класична круша. Крушата е проектил кој ви овозможува да ја изработите речиси целата техника на удари со рацете.

Тежина до 50 кг

Торба за удирање (торба) е проектил за вежбање техники на удирање кои се користат во сите видови боречки вештини, како и за фитбокс, општа функционална обука.

Рефус боксерски кеси

Фотографија на пневматска крушаПневматска круша.
Одлично решение за развивање на издржливост, брзина и техника на удар.

Фотографија на боксерска торба направена од вистинска кожаФотографија на боксерска торба направена од вистинска кожа
Сончевата светлина негативно ќе влијае на животниот век на надворешниот материјал. Поради ефектот на точката на росење, во внатрешноста на кесата ќе се формира кондензација, што негативно ќе влијае на работниот век на неговото полнење.

Фотографија од вреќи за удирање. Форма на круша.Класични вреќи за удирање

Табела со големина на боксерска вреќа

Гумени трошки и кожни облоги се сметаат за висококвалитетно и скапо полнење. Меѓутоа, во чиста форма, практично не се користи за полнење поради неговата цена и тежина.

Споредбена табела на боксерски вреќи и вреќи

Тинејџерски модели. Погоден за почетни и напредни тренинзи.
Подни торби и кукли

Пневматски проектили (со голема брзина, на екстензии)

Детски модели.

Фотографија на струготини за полнење на боксерска вреќаСо што се полнат боксерските торби? Tyrsa
Широк опсег на димензии - од 0,4 метри до 2,0 метри.

Тежина/висина на чантата

Висина до 1,2 m
Ориентирана за полупрофесионална и професионална употреба.

Најквалитетни чанти се оние кои ја задржуваат својата форма, имаат минимално собирање и малку залутани со текот на времето. Мекоста е исто така важен фактор. Се верува дека соборените (дабови) вреќи создаваат големо оптоварување на ударната површина и раката на спортистот.

кеси за возрасни. Дизајниран за секаков опсег на тренинзи.

Ниту еден производител не дава гаранција за производ кој е на отворено и е изложен на сонце и дожд.

Школки со широка примена.

Кирза.

Како вреќа, крушите имаат широк опсег на вкупни димензии - од 30 до 60 cm во дијаметар. Со тежина од 2-3 до 15-20 кг. Големината се избира поединечно во зависност од антропометријата на самиот спортист и комплексот на извршени вежби.

Промовира подобро растојание за обука и точка на удар

Погоден за поставување ударна техника со раце и нозе.

П: Дали се вклучени синџири?

Недостатоците на овој материјал ја вклучуваат абразивноста на површината, што може негативно да влијае на опремата (ракавици за бокс или проектили) или на вашите раце ако сакате да работите без ракавици.

Прашање: Која е подобра вреќа за удирање или торба?

Се препорачува и за домашна и за професионална употреба

Дизајниран за спортисти до 50-60 кг.
Се препорачува и за домашна и за професионална употреба.

Клучната разлика помеѓу подните кеси и другите школки е нивната форма и начинот на фиксирање. Како што имплицира името, подните кеси не се фиксираат на ѕидот или таванот, тие се држат од сопствената тежина. Како резултат на тоа, нема потреба да купувате држач и да вежбате дупки за да ги инсталирате.

Производите од церада се исто така надалеку познати по нивните потрошувачки квалитети. Производите од церада се практично неуништливи, имаат многу висока отпорност на абење.

Одговор: Ако чантата нема постојано место, препорачуваме да внимавате на тежината. Тежината на проектилот треба да биде таква што ќе можете лесно да го подигнете, со едната рака да го држите на тежината (или да го ставите на столче), а со другата да го прицврстите на прицврстувачот.

П: Дали чантата може да се закачи надвор?

Тие се користат и за развој на работа со нозете.

Гумена трошка, кожна облога

Кеси за брзина на стрии (фиксирани на подот и таванот) се користат за поставување на движењето на нозете. По секој удар, крушата ќе лета далеку и ќе се врати со голема брзина. Спортистот треба да направи или контра удар или да преземе некој вид одбранбена акција.

Еден од важните параметри на боксерската торба е нејзината тежина. Колку е потежок проектилот, толку помалку ќе се лула, толку ќе биде постабилен. Полесно е да се работи со тешки проектили во комбинации - тие не одлетуваат и нема потреба да се посегнува по нив. Тие исто така помалку се нишаат и нема потреба да барате некој да ја држи чантата, или самите да ја запрете.

Од друга страна, колку е потешка чантата, толку помалку се ниша за време на вежбањето.

ПВЦ со различна густина (од 650 до 1100 gm/2).

Фотографија на боксерски вреќи. Облик на цилиндар.Торби за бокс во форма на цилиндри

Избор на вреќа за удирање>
Лесно се преместува на која било локација.

Тешка вреќа за удирање

Погоден за развој на брзина и издржливост.

Професионални модели на боксерски вреќи Препорачани за употреба во бокс, теретани и сл.
Тешки боксерски вреќи (пад)
Одговор: Комплетниот сет на вреќата е индивидуален. Моделите може да вклучуваат синџири во цената, некои не. Наведете ја достапноста на синџири за секој поединечен предмет посебно.

Со што се полни боксерските вреќи?

Погоден за спортисти до 80-90 кг.
Чанти се направени во многу широк спектар на големини. Висината може да биде од 40 см до 200-210 см, дијаметар од 20-25 см до 60 см и тежина од 5 кг до 100-120 кг. Големината влијае и на цената на самиот производ и на карактеристиките на работа со торбата.

Најчесто поставувани прашања

Препораки за големина и тежина

Кирза

Широк опсег на тежини од 5 кг до 120 кг

Повеќе буџетски модели на кожни чанти имаат дебелина од околу 1-1,5 мм. Обично тоа е реставрирана вистинска кожа на основа на ткаенина.

Кожа

Не бара посебно прицврстување (стабилноста се постигнува поради рефус резервоарот).

Тешки вреќи за удирање (цилиндар)
Може да се користат и дома
Брзински вреќи (пневматски)
Одговор: Секој од материјалите е добар и широко се користи во различни спортски сали. Зборувајќи од гледна точка на цена-квалитет, најдобро е да изберете ПВЦ со густина од 900 gm2 или повисока. Материјалот има многу добра отпорност на абење и издржливост.

Тежина до 30 кг

Отпадоци од текстил за полнење боксерска кесаФотографија од полнење на боксерска вреќа. Текстил

Површината на ударот е направена од полиуретани, што максимално го имитира телото на вистинскиот противник.

Рефус кесиПолнење кеси на платформата

 • 06 јуни 2019 14:25:11

Tyrsa (дрвени струготини)

Се препорачува за сали и спортски клубови со зголемено оптоварување.

На белешка! Торбите за боксер ќе бидат разновиден избор за повеќето спортисти почетници и средно ниво. Борецот може да работи со таков проектил и со рацете и со нозете, да удира и во долниот и во горниот дел, симулирајќи ја работата и на ударите со заклучување и во телото, во главата.

Универзален проектил за обука

На продажба можете да најдете и модерни воздушни перничиња опремени со специјален хидропневматски вентил. Благодарение на оваа техничка иновација, можно е самостојно да се регулира тежината на торбата и нејзината цврстина со прилагодување на нивото на течност во внатрешноста на проектилот.

Боксот во последно време станува сè попопуларен и затоа многу луѓе размислуваат да купат боксерска торба за дома. И веднаш се појавуваат многу прашања.

Ако чантата е купена за возрасен, идеалната опција за полнење е гумена трошка, обработена според најновите технологии: не се спушта, не гние, не старее, затоа таквата кеса ќе трае долго време.

Во зависност од вашата цел, можете да користите друга опрема за бокс за да вежбате удари.

1. Ригидност на боксерската вреќа - се одредува според видот на употребената баласт. Во минатото често се користел песок за полнење на кесите, поради што кесите биле премногу крути. Сепак, крутата торба претставува ризик од повреда на раката, поради што водечките производители не користат такво полнење. Во исто време, премногу мека кеса (најчесто со партали) може да доведе до дислокација на раката. Палтата со партал е посоодветна за детски чанти за бокс, бидејќи. детето има помалку тежок мозочен удар.

 

За боксери од средна и посредна тежина, ќе биде доволно да купите торба со тежина од околу 60 кг. Со него можете да ја разработите техниката на удари во боксот. Несомнената предност на вреќата со средна тежина е нејзината релативна компактност и отсуството на потреба од систем на моќни сврзувачки елементи.

Ако вашата цел е да испорачате остар и брз удар, наместо вреќа за удирање, има смисла да купите пневматска вреќа за удирање. Истегната вреќа за удирање постојано ја менува својата позиција, овозможувајќи ви да ја одредите брзината и точноста на ударот во боксот, како и брзината на реакцијата, без да се концентрирате на силата. Исто така, пневматска вреќа е одличен проектил за вежбање реакции и падини.

За лице со тежина од околу 90 кг, потребна е тешка торба за да се изработат силни удари. Но, треба да се има на ум дека таквите кеси бараат сигурен систем за прицврстување. Затоа, има смисла да се размислува за купување држач заедно со таква торба, на која ќе ја монтирате.

3. Висина на чантата . Најдобро од сите чанти со висина од 1,2 метри, бидејќи. најзгодно е да се работи на нив, но ако висината на таваните во боксерската соба е мала, тогаш земете торба висока 60-80 см.

Друга опрема за бокс

4. Подеднакво важен е и материјалот за тапацир , кој во голема мера ја одредува конечната цена на боксерската торба. Најевтините боксерски кеси се направени од кожа или платно, но не се многу издржливи. Колку е подебела кожата, толку подолго ќе трае торбата. Оптималната дебелина на кожата е од 2,2 mm и погоре.

2. Тежина на чантата - треба да изберете торба чија тежина е приближно еднаква на тежината на лицето што ќе ја користи. Значи, за деца е потребна торба со помала тежина отколку за возрасен, со тежина од 5 до 30 кг.


Обично торбите за боксер се цилиндрични, но за вежбање удари од различни агли се користат боксерски вреќи со променлив дел или фигурирани вреќи. За да се изработат моќни аперкати, се користат хоризонтални кеси.

Ве молиме имајте предвид дека ако купите премногу лесна торба, тогаш амплитудата на нејзините осцилации за време на ударите ќе се разликува многу. Кога боксувате дома, ова може да ја оштети тапетата.

Што да барате при изборот на торба за боксер:

На пример, вреќа полна со вода за куќата, кои се проектили со широка основа кои се поставуваат на подот и се полнат со вода за стабилност (оттука и нивното име), може да биде добро решение. Предностите на кесите полни со вода се тоа што зафаќаат малку простор и можат да се инсталираат речиси насекаде во станот без да бараат дополнителни сврзувачки елементи. Таквите вреќи совршено го репродуцираат потенцијалниот противник, што овозможува да се удира од сите страни.

4) При изборот на вреќа за удирање, треба да ги земете предвид димензиите на просторијата во која ќе виси. Бидете сигурни да запомните дека крушата ќе осцилира на еден или друг начин и мора да има слободен простор околу неа.

5) Тежината на боксерската вреќа е главниот индикатор на овој проектил. Мора да се запомни дека тежината на крушата треба да биде што е можно поблиску до тежината на спортистот кој ќе вежба на неа. И претешките и премногу лесните проектили не се соодветни, тие ќе бидат неефикасни, бидејќи неправилно ќе реагирам на ударите.

6) За да ја одредите ригидноста на боксерскиот проектил, треба да нанесете неколку удари на него веднаш во продавницата. Проектилот кој е премногу тврд не е многу удобен, исто како што е неопходен проектил кој е премногу мек за раката слободно да се повлекува. За ова, полнењето за круша мора да биде направено од гумени струготини, се смета за најзгодно.

2) За да вежбате удари со аперкат, треба да изберете специјална торба за аперкат. Има посебна форма и се наоѓа во хоризонтална положба. Неговата тежина може да варира од 25 до 50 килограми и се користи за изведување удари одоздола.

Постојат неколку принципи според кои треба да изберете боксерска вреќа. Пред да купите опрема за бокс, треба внимателно да ги проучите сите понуди. Всушност, постојат неколку видови на оваа спортска опрема, и сите тие се дизајнирани за различни вежби. Ако прашањето се сфати сериозно и темелно, тогаш можете да земете круша многу години.

8) Најдобрите вреќи за удирање се направени од вистинска кожа, но заменските производи исто така може да бидат сосема прифатливи. Главната работа е дека квалитетот на проектилот е висок.

Ова може да се направи на страницата, која претставува голем избор на разни спортски стоки за боречки вештини. Ако имате какви било прашања или сомнежи, секогаш можете да се консултирате со специјалисти кои се консултираат на страницата.

1) Треба да одлучите за кои вежби планирате да ја користите крушата. Ако има за цел да изведе остри и кратки удари или напад со серија удари, тогаш треба да купите пневматска кеса. Тоа е вреќа во облик на круша со сферично дно и е исполнета со компримиран воздух. Ви овозможува да ја одредите брзината на реакција, бидејќи не е подвижен и во исто време е совршено еластичен.

9 совети за избор на боксерска вреќа

9) Таквата спортска опрема како боксерска вреќа мора да се следи многу внимателно. Просторијата во која ќе се одржува обуката треба да биде добро проветрена и да не е подложна на влага. Покрај тоа, од време на време мора да се грижи и за самата круша, треба да ја избришете и да го следите нејзиниот интегритет.

Денес, можете да изберете каква било спортска опрема, вклучително и боксерска вреќа, без да го напуштите вашиот дом. Неопходно е да не се брза во ова прашање и внимателно да се проучат не само надворешните податоци на проектилот, туку и апсолутно сите карактеристики.

7) Кога купувате проектил, треба внимателно да го проверите производот за пукнатини или неквалитетни шевови. Почувствувајте ја и целата круша за да одредите колку рамномерно е исполнета. Ако е мек на врвот и густ на дното, тогаш ова не е соодветен проектил. Торбата за удирање мора да биде целосно со иста густина.

3) За да се решат сите прашања поврзани со обуката одеднаш, обично се избира универзална торба за бокс. Ова е цилиндричен тип на кеса, која може да има различни пломби, по правило, тоа е песок. На таков проектил, можете да изработите речиси сите удари, а покрај тоа, некои комбинации што не можат да се повторат на други проектили.

 • кожена кожа - добриот сооднос цена-квалитет ги прави модерните замени за кожа најпопуларен материјал за производство на боксерска опрема;

Видови висечки боксерски вреќи

Купете подна круша

Оваа опција е многу популарна, бидејќи создава илузија за вежбање удари врз некоја личност. Дополнително, проектилот има држач за подот и може да се отстрани по часовите на специјално одредено место за да не се меша во домаќинството.

Повеќето спортисти претпочитаат да купат боксерска торба за себе. Како да го изберете земајќи го предвид сопствениот раст? Сосема е едноставно - проектил долг 1 метар и 20 сантиметри е погоден за возрасен со просечна висина. За други индикатори, должината на торбата мора да се намали или зголеми.

 • Видови вреќи за удирање
 • потребата за голема количина слободен простор;

Подни торби за бокс

 • преку специјални лавици;
 • способноста за слободно движење со раце и нозе.
 • силно лулање;

Ѕидна боксерска торба

Кукли

ѕидни перници

Изберете тежина на проектилот

 • ПВЦ - таквите капаци се многу издржливи и отпорни на абење;
 • вистинска кожа - еластична и издржлива обвивка ќе му служи на сопственикот долго време, но е прилично скапа и надвор од дофатот на повеќето купувачи;

Тежината на проектилот има значително влијание врз ефективноста на часовите. При изборот на боксерска торба, пред сè мора да се земе предвид тежината, фокусирајќи се на категоријата тежина на една личност.

Изборот на боксерска вреќа не е лесна задача, но доколку се почитуваат горенаведените препораки, купениот проектил верно ќе му служи на сопственикот долго време.

 • струготини - склони кон гнили кога се изложени на вода;

Има и недостатоци на подните кеси:

 • прашања за одржливост;

Која боксерска торба да се избере ако нема доволно простор за часови? Овде има само една опција - проектил на подот. Тоа е торба фиксирана на платформата. Предностите на таквите модели вклучуваат:

подни круши

 • способност за работа со нозе и раце;
 • комплексноста на поставување обична висококатница во стан.
 • не сосема реална распределба на тежината.

Многу искусни спортисти веруваат дека боксерската вреќа е најдобра. Всушност, тоа е навистина прилично удобно и дава многу можности за вежбање удари. Проектилот е класична торба која се прицврстува на таванот или ѕидовите на различни начини:

Пожелно е да закачите боксерска вреќа од таванот. Ова ќе ви овозможи да го користите проектилот за 100%, проширувајќи ја листата на вежби. Но, постојат и подни дизајни на цилиндрични кеси.

 • висок степен на реализам;
 • вода - крушите со таков филер имаат структура на подот и лесно се транспортираат по празнењето;
 • Како да обесувате боксерска торба во стан: видови држачи за проектили

Во огромното мнозинство на случаи, таквата торба бара дупчење дупки на таванот или ѕидовите, и затоа нејзиното движење се претвора во сложен процес што не може брзо да се направи. Оваа нијанса се однесува на недостатоците на спортската опрема. Покрај него, листата на недостатоци вклучува:

 • подобра практика на техника на удирање;

Комбинациите на различни полнила функционираат добро. Често, производителите додаваат дополнителен слој на внатрешен материјал - гел.

 • За корици и полнила
 • песок - често се истура низ шевовите;

Многу почетници претпочитаат вреќи за удирање во форма на човек.

Ако има слободен простор во просторијата, тогаш предност треба да се даде на проектил од оваа категорија.

 • Избор на тежина на проектил

Купувањето боксерска опрема е добра опција за оние кои сакаат да се одржат во добра форма, да ги зајакнат мускулите и да се ослободат од вишокот килограми. Дури и нередовните тренинзи даваат одлични резултати поради учеството во работата на речиси сите мускулни групи. Затоа, проектилот се смета за подеднакво погоден и за мажи и за жени. Но, како да изберете боксерска вреќа меѓу сета разновидност претставена во спортските продавници? Ова ќе се дискутира во детали во статијата.

Најдобро е тежината на проектилот да биде блиску до тежината на спортистот. Крушите од 40 до 80 килограми, кои припаѓаат на средната група, се многу барани во продавниците. Вторите најпопуларни се тешки, тежат од 80 до 120 килограми. Лесни круши - 5-40 килограми - се погодни за обука на деца.

 • оптимална распределба на тежината;

Видови боксерски вреќи

 • со синџири;

Стандардната круша е добра за мали простори и за тренирање со деца.

Наведените недостатоци се повеќе од неутрализирани со предностите на висечката торба:

Дома, таков проектил не се користи ако посебна просторија во станот не е распределена за салата. Чантата најчесто има правоаголна форма и се прицврстува на ѕидот. Со негова помош, погодно е да се вежбаат удари, па затоа е неопходно да се монтира проектилот земајќи ја предвид висината на една личност.

 • гумена трошка - не се собира, не гние, не се истура и е рамномерно распоредена во проектилот;

Видови вреќи за удирање

Кукла за бокс

Купете боксерска вреќа

Искусните спортисти препорачуваат, кога се сомневате, секогаш да им давате предност на потешките опции. Лесните боксерски вреќи нема да ја обезбедат потребната физичка активност.

 • тирса - прилично брзо почнува да се претвора во камен.
 • комбинација од пилевина и гумена трошка - ако производителот ги земал материјалите во сооднос 50/50, тогаш оваа опција може безбедно да се припише на најдобрите.

Списокот на материјали за производство на вреќи за бокс е ограничен:

 • ремени;

Горенаведените совети се однесуваат главно на класичните круши и чанти. При изборот на манекен, мора да се земе предвид дека платформата е вклучена во декларираната тежина. Затоа, во работата, проектилот ќе биде полесен од круша од истата категорија.

Класична вреќа за удирање

Дури и кога се одлучивте за категоријата на проектилот, доста е тешко да се купи соодветна вреќа за удирање. Како да го изберете, водени од изгледот, ќе биде опишано подолу.

 • леснотија на движење;
 • широк спектар на форми.

Пред да одлучите која боксерска вреќа да ја изберете, треба да разберете каде и како ќе се одвиваат часовите. Типот на проектил зависи од ова - суспендиран или под. Секоја група има свои добрите, лошите страни и карактеристиките.

Оваа опција најчесто се произведува со носачи на таванот. Крушата е погодна за вежбање удари и има компактна големина - 60-80 сантиметри. Сличен тип на проектил постои за вградување на подот. Во овој случај, може да се користи и за работа со нозете и за раце.

За мали простории, оваа опција ќе биде идеална и ќе ви овозможи да спроведувате полноправни тренинзи.

 • Видови боксерски вреќи

класична круша

За корици и полнила

Следниве типови на полнила треба да се избегнуваат:

Материјалите за пакување за боксерски кеси се многу разновидни. Најбарани се:

Висечки школки

Цилиндрична торба

Купете ѕидна перница

Купи боксерска торба

 • Ткаенината од церада е издржлив и едноставен материјал кој не е погоден за сите видови полнила, но доколку се користи правилно, има висока отпорност на абење.
 • јамки.
Повисоките торби, по правило, ги избираат спортистите од оние видови боречки вештини каде што активно се користат удари, како што е кикбоксот. За вежбање удари, можеби е подобро да изберете торба поширока.
Чантата не треба да биде претешка, да не останува мирна од удари, да отскокнува, но во исто време да има доволно отпор. Со други зборови, мора да го имитира природното движење на противникот.
Значи, што да изберете тогаш?) Наш совет: Ако сте целосно збунети, изберете Безбедност 👍(тој е кул).
За почетниците спортисти често се советуваат аматерски тренинзи дома, потешки чанти врз основа на фактот дека почетниот спортист сè уште нема докажана техника на удирање во која проектилот не се ниша многу.
Во салите за вежбање по правило купуваат низа вреќи од 45 - 55 кг и додаваат една вреќа од 70 кг за дополнителен тренинг.просторија каде што има висока влажност.
При изборот на боксерска торба за дете, за професионални активности, се препорачува и консултација со неговиот тренер. Не ретко, тренерите на спортските училишта советуваат кеси од 40 - 45 кг, таквата торба е веќе погодна и за возрасен и за тинејџер.
Како општо правило, се препорачува тежината на торбата да биде еднаква на половина од тежината на спортистот плус 10-30%.
На пример, вашата тежина е 75 кг, торба со тежина од 40 - 55 кг е сосема соодветна за вас (торба од 45 кг ќе биде сосема најдобар избор). Друг пример: Тежината на детето е 40 кг, така што торба од 20 - 30 кг е сосема погодна за него.
<!-div class="pay_types_img_div">
Колку простор зафаќа чантата во затворен простор? Имајте на ум дека на сликата чантата изгледа помала отколку што навистина е или ако го мерите воздухот со мерна лента. Ако планирате да закачите торба во мал стан, можеби нема да треба да купите огромна торба која ќе зафаќа речиси половина од просторијата. Во исто време, ако просторијата е доволно пространа и ви овозможува да ја обесувате чантата цело време, можете безбедно да изберете торба што е потешка.
Главното полнење на таквата кеса е струготини, песокот се користи само како средство за тежина во внатрешната капсула.


Излегува дека е подобро за почетник да се одлучи за поголема чанта? – Можеби!, но има и други фактори кои треба да се земат предвид:
При изборот на висината на вреќата за удирање, можете да обрнете внимание на истите фактори како при изборот на тежината на торбата, опишани погоре. Покрај тоа, овие параметри се во корелација едни со други. Но, сепак, чантите со иста тежина можат да имаат различни пропорции на ширина и висина.
Чанти од вистинска кожа се најквалитетни ☝, таквите чанти се најиздржливи, најпријатни за удар. Погодни се за професионални спортисти, за оние кои знаат што им треба дури и без наш совет =). Но, тоа воопшто не значи дека таква чанта не е погодна за спортист почетник. Ако сакате врвен квалитет, чантата од вистинска кожа е одличен избор!
Овие кеси, како и кесите исполнети со гума, се доволно добри за ракување секој ден. Кога е професионално наполнета, оваа торба има висок степен на компресија, не залутува и не се смирува во текот на многу години обука.

Кесата наполнета со трошка гума има поголема тежина и е слична по големина на Safety торбата, т.е. потешки. Но, Safety Boxing Bag, иако зафаќа повеќе простор, има уште подобра апсорпција на удари поради надворешниот слој - згмечена полиуретанска пена измешана со кожни трошки, а тоа е особено она што му е потребно на почетник спортист.

Безбедност и гумена трошка:

Може да ве интересира и:

Како да изберете вреќа за удирање

Вистинска кожа:


Сефовите за бокс за повреди и кесите со трошка гума имаат подобар филер, како и поквалитетен ПВЦ материјал.
Дали ќе ја закачите и извадите чантата на заградата за секој тренинг или ќе виси цело време? Торба со тежина од 40 кг или повеќе може да биде доста проблематично да се закачи на држачот, особено без помош.

За почетници:

Ќесите исполнети со гума имаат подобра апсорпција на удари од вреќи со песок или пилевина. Гуменото полнење не е изложено на влага, сепак, секоја боксерска кеса сè уште не може да се закачи на отворена улица без заштита од крошна, неприфатливо е да има дожд, директна сончева светлина (прегревање) на неа.

Општи препораки:

При изборот на висина, исто така, имајте на ум дека чантата нема да стои на подот, туку ќе виси на држач, на одредена висина од подот + околу 20 - 25 cm висина на суспензијата (синџир со карабина) закачена на заградата. На пример, торба со работна висина од 140 см е сосема погодна за спортист со висина од 180 см да работи и со раце и со нозе.

Што друго да се разгледа:

ПВЦ кеса за пилевина + песок:

Освен тоа, понекогаш се среќаваат и егзотични и не многу квалитетни материјали како церада, бура и сл.

Оваа ткаенина е најчеста од сите употребени во спортска облека. Тендата доаѓа во различни густини, а најчесто се движи од 600 до 900 гр./м2.

директор на онлајн продавницата „New Nomads“

Во огромно мнозинство, постојат 3 типа на полнење на пазарот за боксерски вреќи

1. КАКО ДА ГО ИЗБЕРЕТЕ МАТЕРИЈАЛОТ НА ВЕСНИЦАТА

Така, најчесто во продавниците гледаме боксерски вреќи со следниот филер:

Парталите се исто така евтин материјал. Конс: нема еластичност на проектилот при вежбање удари, тешко е рамномерно и подеднакво добро да се наполни крушата.

Со вистинска кожа, сè е јасно - ова е еден од најиздржливите материјали, со добри шевови може да трае многу долго. Сите еднаш видовме во старите столчиња за лулка и сали збрчкана и срушена кожна боксерска торба што виси овде како сто години. Повеќе од една генерација на спортисти најверојатно тренирале на оваа торба.

 • Како да се одреди точната тежина на боксерската торба?
 • Каде ќе се наоѓа крушата (дома или во теретана)

3. КАКО ДА СЕ ОДРЕДИТЕ ПОТРЕБНАТА ТЕЖИНА НА ВЕСНИЦАТА за удирање?

Основата на шаторот е најлон засилена ткаенина, на која одозгора е нанесен ПВЦ облога, со што тендата е неранлива на врнежи и ветер. Главната примена на тендата е покривање на телата (настрешниците) на газели, камиони. ПВЦ церадни кеси траат доста долго, особено ако церадата е со голема густина.

Во производството на боксерски вреќи, New Nomads користи многу густа тенда „Камаз“, што овозможува значително да се продолжи животниот век на спортската опрема.

За домашен тренинг, на возрасен обично му треба круша со тежина од 40-50 кг. ако има место за добро одработување на удари. Ако местото е ограничено, а сакате да боксувате, можете да купите круши со тежина и од 20 и од 10 кг и да закачите, на пример, на врата.

Торби за бокс од вештачка кожа

 • Тенда обложена со ПВЦ

Ако сакате да купите боксерска вреќа или вреќа, треба да ги знаете одговорите на само три прашања:

 • Кожа

Како да изберете боксерска торба?

Има цена што треба да се плати за издржливоста: цената на кожните боксерски чанти е неколку пати повисока од чантите за шатори и чантите направени од вештачка кожа.

Како да изберете вреќа за удирање

Пилевината е најевтиниот материјал за полнење вреќи за удирање. Неговите недостатоци: прашина е ако торбата не е опремена со постава отпорна на прашина, таа брзо залута и дава сериозно собирање. Позитивни: евтини, достапни.

 • Гумена трошка

Во делот за боксерски кеси на нашата страница можете да најдете школки со различна тежина, со какви било полнила и голем избор на големини.

Вконтакте: vk.com/sergeymalik

Како да изберете вреќа за удирање

ткаенина за тенди

 • Вештачка кожа

Во секоја од опциите, песокот може да дејствува како помошен материјал, кој ја регулира тежината на торбата и овозможува, на пример, да ја направи лесната струготини потешка.

 • Кое полнење за боксерска вреќа да се избере?

Кожни боксерски чанти

Често гумената трошка се заменува со трошка од пена гума, полимерна трошка итн.

 • Пилевина
  1. Кој е најдобриот материјал за навлака за боксерска вреќа?

Во случај изборот да падне на гумена трошка или струготини, подобро е да се погрижите крушата да има горната облога отпорна на прашина (обично прашината лета низ патентот ако нема постава) и страничните и долните шевови се доволно затегнати за да ја задржат прашината. надвор. Ако ви се продава круша со филер измешан со пилевина и трошка гума, обидете се да ги дознаете пропорциите во кои одат компонентите, бидејќи. често во таквите кеси најголемиот дел се состои од евтина струготини, а гумата од трошки се додава едноставно за маркетинг.

Автор на статијата: Сергеј Малик,

Еден од најевтините материјали за производство на кеси. Сето тоа зависи од дебелината на ткаенината и основата. на која се нанесува вештачка кожа, но по правило таквите чанти не се многу издржливи.

Гумена трошка. Еден од најскапите и најквалитетните полнила за полнење круши. Конс: цена, можеби еколошка пријатност. Позитивни: филер пријатен за удар, ниско собирање.

Ако крушата е во теретана, обично нејзината тежина треба да варира помеѓу 60-80 кг. Сепак, различни спортисти се ангажирани во спортски сали, вклучително и во тешка категорија, и не е дозволено крушата да „лета“ од удари по целата амплитуда.

За да ја изберете вистинската тежина на проектилот, треба да разберете:

2. КОЈ ПОПОЛНУВАЧ ЗА ТОЧНИЦА Е ПОДОБРО?

  1. Колкава е тежината на спортистот кој ќе работи на чантата
  2. Партали (партали)
  3. струготини + трошка гума

Нема дефинитивен одговор на ова прашање, на еден од спортските форуми го видов советот на експерт кој советуваше да полнат круши само со јами од ориз или цреши. Затоа, ќе наведам популарни материјали за полнење круши и ќе се обидам да дадам краток, но концизен коментар за добрите и лошите страни на секоја од нив.

Зависноста на тежината на торбата од тежината на спортистот:

 • Церада. Издржлив и ефтин, но поради текстураната површина е погоден само за заштитени раце (со ракавици).
 • Пилевина. Чантата е тврда и масивна, што ќе ги спаси четките од повреда. По серија удари, ќе треба да ја „победите“ крушата - струготини се срушени до дното на торбата. Ако влагата влезе внатре, ќе се развие мувла. Позитивни: Евтини, достапни.

Како да го изберете материјалот на боксерската вреќа

 • до 85 кг - вреќа 40-55 кг;
 • Песок. Понекогаш, љубителите на боречки вештини кои добро ги „наполниле“ рацете, заспиваат во домашни школки со песок. Таков проектил не е погоден за луѓе со неполнети тупаници.
 • Ткаенина за тенди или ПВЦ. Оваа ткаенина е најчеста од сите употребени во спортска облека. Тендата доаѓа во различни густини, а најчесто се движи од 600 до 900 гр./м2. Основата на шаторот е најлон армирана ткаенина, на која одозгора се нанесува ПВЦ облога. ПВЦ церадни кеси траат доста долго, особено ако церадата е со голема густина. ПВЦ торбите за бокс се погодни за работа со голи раце, ефтини.

Постојат класични боксерски вреќи со висина од 1 до 1,2 метри, торби за тајландски бокс и кик-бокс високи до 1,9 метри, како и чанти во облик на капка, торби во форма на широк горен дел од „ракав“ и тесно дно, чанти во форма на топка и други форми. Од спецификите, јасно е дека е подобро да се избере „тајландска“ торба за клоци и удари, класичната боксерска торба е идеална за бокс, за да се разработи најширокиот опсег на удари, можете да застанете на универзална торба, за на пример, „ракав“ или топка. Проектилите со променлив пресек се погодни за удирање под различни агли. На хоризонтални кеси се практикуваат горните краеви.

Кој полнач за боксерска вреќа е подобар?

 • Зошто ви е потребна боксерска торба?

 • Кое полнење за боксерска вреќа да се избере?
 • од 85 кг - вреќа од 45 кг. 
 • Кожата е еден од најиздржливите материјали, неколку генерации спортисти можат да тренираат на торба со кожен тапацир. Кожата е безбедна за рацете на спортистот, привлечна по изглед, но скапа: цената на кожните боксерски чанти е неколку пати повисока од чантите за тенди и чантите направени од вештачка кожа. При изборот, проценете ја дебелината на кожата - ви треба од 2,2 mm или повеќе.

Сорти. Цел и облик на боксерската торба

Како да се одреди точната тежина на боксерската торба?

Следниве полнила се познати:

Во секоја од опциите, песокот може да дејствува како помошен материјал, кој ја регулира тежината на торбата.

Во случај изборот да падне на гумена трошка или струготини, подобро е да се погрижите крушата да има горната облога отпорна на прашина (обично прашината лета низ патентот ако нема постава) и страничните и долните шевови се доволно затегнати за да ја задржат прашината. надвор. Ако ви продаваат круша исполнета со мешавина од пилевина и гума од трошка, обидете се да ги дознаете пропорциите во кои одат компонентите, бидејќи често евтината пилевина е најголемиот дел во таквите кеси, а трошката гума се додава едноставно за маркетинг.

Модерните облоги со комбинација на влошки од пена и гел обезбедуваат исти нивоа на отскокнување со многу помала тежина со апсорпција на енергијата од ударот. Полнењето на таквите кеси е меко и безбедно. Со други зборови, не бркајте тежина.

 • Како да се одреди правилната тежина и обликот на боксерската торба?
 • Вештачка кожа. Еден од најевтините материјали за производство на кеси. Сето тоа зависи од дебелината на ткаенината и основата. на која се нанесува вештачка кожа, но, по правило, таквите чанти не се многу издржливи.

При изборот на боксерска вреќа или боксерска вреќа, пред сè, треба јасно да разберете зошто ви е потребна и како и каде ја обесувате. Притоа, пред се мора да тргнеме од големината на просторот каде што планирате да ја обесувате чантата, вашите цели и вашата физичка кондиција.

Трите најчести типови на обложување се:

Вреди да се спомене и ширината (дијаметарот) на чантата. Овој параметар варира во просек од 25 до 45 см.

Во изборот на боксерска торба - пред борците од сите стилови, порано или подоцна се појавува оваа тема. При изборот, обликот, тежината, подлогата и материјалот се од големо значење. Погрешниот избор може значително да ги намали резултатите од тренингот, затоа, на ова прашање мора да се пристапи одговорно, како и на изборот на друга спортска опрема. За да го направите вистинскиот избор, треба да ги знаете одговорите на само неколку прашања:

Класификација на боксерските вреќи по тежина

 • Медиум - се користи пошироко, бидејќи ви овозможува да користите ваков тип проектил дома. Тежината на таквата торба не надминува 60 кг, така што нема посебни проблеми со прицврстувањето. Но, малата големина и малата тежина не дозволуваат вежбање на таков проектил голем број техники, засновани на голема сила на удар и вложување во телесна тежина (пример: удари).
 • Кој е најдобриот материјал за навлака за боксерска вреќа?
 • Гумени струготини. Најдобриот тип на филер е прилично крут, не се оддалечува на дното на торбата, е издржлив и хигиенски. Вистина и е полесно. Но, елементарно е да се реши тоа едноставно со истурање песок внатре. И покрај сите свои предности, таквите кеси се многу поскапи.

И, се разбира, треба да земете предвид дека за полноправна работа со боксерска торба, мора да имате најмалку 1,5 метри слободен простор околу торбата за вашите движења.

Покрај тоа, модерните боксерски кеси обично се опремени со прстен на дното. Благодарение на ова, чантата може да се фиксира со турникет одоздола до подот или тешки предмети. Благодарение на оваа фиксација, враќањето дури и на многу лесна торба ќе биде минимално. Можете да изберете чанта која не е многу масивна, со што ќе заштедите пари, простор и што е најважно, да добиете можност да ја извадите и закачите чантата без да му наштети на здравјето, што е особено важно за домашна употреба.

 • до 60 кг - тежина на вреќата 25 - 30 кг;

Како да изберете боксерска торба? Професионален совет

Големината е важна поради две причини, првата е, се разбира, функционалноста на самата боксерска опрема, а втората е висината на таванот на местото на потпирање. Со висина на таванот од 2 метри, закачувањето торба од 1,8 метри ќе биде многу проблематично, ако не и нереално.

 • Тешките боксерски вреќи (60-120 кг) се наменети за возрасни спортисти. Таков проектил се поставува на специјален систем за потпирање, а најчесто се користи во спортски сали. Поради својата голема тежина, таквата чанта се смета за универзална, бидејќи е погодна за развивање на ударни техники и со стапала и со раце, згора на тоа, борци од сите категории на тежина.
 • Остатоци од ткаенина. Тие служат како полнење за детските школки, возрасните не можат да работат со таква торба - може да се повредите, бидејќи нема еластичност на школка при изработка на удари, тешко е рамномерно и подеднакво добро да се наполни кесата.

Кожна боксерска торба

 • Пена гума. Повеќе одговара за детските круши, бидејќи е краткотрајна и по некое време добива непријатен мирис.
 • до 75 кг - тежина на вреќата 30-40 кг;
 • Мал, лесен - обично се користи во тренинзите на децата, бидејќи предизвикува непријатност кај боксерите поради малата тежина.

Спротивно на популарното верување, чантата не е секогаш подобра, толку е потешка. Тежината на торбата секако мора да одговара на нивото на спортистот, но во одредени граници.

Претходно, кесите беа полнети главно со трошка гума и песок, тежината на таквите кеси се покажа како голема, што обезбеди минимално враќање на проектилот при удар. Во исто време, чантите беа многу крути и трауматични.

Торби за бокс


0 replies on “Мешок боксерский – советы по выбору”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *