Кој емитува

Руски новинар, ТВ презентер на Канал 1, радио водител на Ехо Москва, блогер, генерален продуцент на Канал 1. World Wide Web“, лауреат на наградата за индустриска телевизија „TEFI“.

Биографија

Дмитриј е роден на 15 август 1985 година во градот Черновци. Неговиот татко е Дмитриј Петрович Бак, руски филолог и литературен критичар, како и новинар, преведувач и професор на Рускиот универзитет за хуманистички науки, директор на Државниот музеј за историја на руската литература В. И. Дал.

Во 2007 година, Дмитриј Борисов дипломирал на Историско-филолошкиот факултет на Рускиот државен универзитет за хуманистички науки, добил диплома за филологија, специјалист по историја, култура и литература на Русија и Германија. Негова специјалност е француската драматургија. По дипломирањето на Рускиот државен хуманитарен универзитет, тој влезе во постдипломски студии и на 16-годишна возраст почна да работи во радио станицата Ехо Москва.

креативен пат

Дмитриј Борисов ја започна својата кариера во радио Ехо Москва во информативната служба, прво како уредник, а потоа како водител на вести. Освен тоа, заедно со Александар Плушев ја водеше ноќната музичка програма Сребрена, подоцна трансформирана во вечерна програма Аргентум, а потоа и во Сопатници. Тој често одел на службени патувања, вклучително и на Евровизија и во Беслан во времето на познатата трагедија во училиштето.

Во март 2006 година, тој беше поканет на Канал 1 како водител на утринските, а потоа и попладневните и вечерните вести. Од 2011 година, тој започна да ја спроведува информативната програма „Време“.

„Го сакам динамичниот ритам на животот, се обидувам да одам напред, да го правам она што навистина ми се допаѓа. Кога се обидов на „Првата“ како ТВ презентер, сфатив дека ми се допаѓа. Мојот.

Од октомври 2015 година, Дмитриј Борисов е генерален продуцент на Канал Еден АД. World Wide Web“.

За време на штафетата на олимпискиот факел на Зимските олимписки игри 2014 во Москва, Дмитриј беше носител на факелот. Во февруари 2014 година, тој работеше како дел од олимпискиот тим на Канал 1, ги презентираше изданијата на Новости и од Олимпискиот Сочи. На 15 јуни 2017 година, тој учествуваше во програмата Директна линија со Владимир Путин како главен водител во пар со Татјана Ремезова.

Добитник е на наградата прв канал како најдобар презентер, финалист на наградата ТЕФИ во номинацијата „Домаќин на вести“, добитник на медал од Орден за заслуги за татковината, 1 степен за неговиот придонес во подготовката и одржувањето на XXII Зимски Олимписки Игри во Сочи.

Во август 2017 година, Дмитриј Борисов стана нов водител на популарното ток-шоу Нека зборуваат, заменувајќи го Андреј Малахов. Откако Андреј Малахов го напушти Канал 1, името на новиот водител на шоуто се чуваше во тајност до објавувањето на програмата на 14 август 2017 година, во која домаќин беше Дмитриј Борисов.

Во септември 2018 година, Дмитриј Борисов стана домаќин на сопственото шоу на Канал 1, наречено Ексклузивно. Во неделната програма, која се емитува во сабота навечер во ударниот термин, Борисов се сретна очи во очи со гостите ѕвезди и поставуваше прашања што загрижија многу гледачи.

Личен живот

Во 2009 година, Дмитриј Борисов започна афера со пејачката Јулија Савичева, но таа заврши со раскинување. Веќе пет години по почетокот на романтичната врска со Дмитриј, Јулија се омажи за Александар Аршинов.

Откако заврши аферата на Дмитриј со пејачот, ТВ презентерот не беше пречекан во друштво на ниту една дама. Самиот Дмитриј претпочита да не ги споделува деталите од неговиот личен живот.

Денес, 15 октомври, познатото шоу „Сто до еден“ за првпат излезе во етерот без постојаниот водител Александар Гуревич, кој го напушти проектот во април. На негово место дојде 64-годишниот претседател на Фондацијата Академија на руската телевизија, Александар Акопов, кој на пошироката јавност и е познат пред се како продуцент. Меѓу другото, Александар Завенович имаше рака во создавањето на серии како „Бригада“, „Мојата убава дадилка“, „Не се раѓај убава“ итн.

„Сметам дека е апсолутно невозможно за себе да се забавувам и да се шегувам на позадината на огромна трагедија без да забележам што се случува. Сите епизоди од програмата „Сто до еден“, кои можете да ги видите на етерот на каналот „Русија“, се снимени претходно. Им се извинувам на сите за кои забавата на нашата програма, како мене, деновиве изгледа сосема несоодветна“, изјави Гуревич на социјалните мрежи.

Акопов самоуверено се задржа во кадарот и остави многу пријатен впечаток кај публиката. Некои веруваат дека очигледно му недостига харизмата на Гуревич, но овој ја донесе конечната и неотповиклива одлука да ја напушти телевизијата. Во април, Александар Виталиевич даде гласна изјава, велејќи дека во сегашното турбулентно време, „апсолутно е невозможно да се забавуваш и да се шегуваш“.

Емисијата „Сто до еден“ првпат се емитуваше со нов водител: кој го замени Александар Гуревич
Александар Акопов

Треба да се напомене дека Александар Акопов е роден на 22 ноември 1957 година во Москва, по националност е Ерменец. Уште додека студирал на Градежниот институт играл во КВН, а подоцна станал организатор подготвувајќи и одржувајќи ја претставата. Во 1997 година, Александар Завенович ја презеде функцијата генерален директор на ТВ каналот „Россија“.

Извор: НТВ

Извор на фотографија: Владимир Веленгурин/КП

автор
Изборот на ново лице за популарниот проект на каналот НТВ изгледаше неочекуван за многу гледачи. Како и досега, „Сто до еден“ ќе се емитува во сабота.

Еден од најдолготрајните проекти на Канал 1 е програмата „Чекај ме“. Со текот на годините на неговото постоење, неколку лидери се сменија. И покрај ова, програмата не ја изгуби својата популарност.

За што се работи во емисијата

Со помош на проектот се трага по луѓе кои долго време исчезнале, а ни органите на редот не можат да ги најдат. Децата се среќаваат по многу години со своите родители, има блиски роднини и добри пријатели.

кој емитува чекај ме

Приказните се неверојатни кога луѓето не се гледаат со децении и се среќаваат овде. Тешко е да се најде друга програма во која би биле концентрирани толку многу позитивни емоции.

Популарноста на проектот е одредена и од квалитетната работа на вработените. Кој ја води програмата „Чекај ме“? Со текот на годините, лицето на програмата се менуваше неколку пати. Но, секој пат тие беа избрани токму за концептот на проектот.

Првите водители на програмата „Чекај ме“

Во 1998 година, програмата беше прикажана на каналот РТР. Домаќини беа Оксана Најчук и Игор Кваша. Потоа емитувањето продолжи на Канал 1, а Марија Шукшина му се придружи на познатиот актер.

Долги години ја живееја заедно историјата на секој гостин. Публиката не можеше да замисли дека програмата ќе ја води некој друг. Марија Шукшина и Игор Кваша станаа стандард на проектот.

Во 2005 година, актерката оди на породилно отсуство и ги роди близнаците Фома и Фок. Таа разбира дека и треба време за децата да пораснат и не може веднаш да оди на работа. Кој ја емитува „Чекај ме“ во овој момент?

До март 2006 година, таа ја замени Марија Чулпан Хаматова. Во истиот период, Игор Кваша не можеше да работи неколку месеци, а на негово место дојде Александар Домогаров. Актерот призна дека морално е многу тешко да се води програма од ваков формат, им симнува капа на незаменливите водители.

Игор Кваша во „Чекај ме“

Овој легендарен актер живеел тежок живот, поради што секоја приказна од херојот на програмата ја земал толку при срце. Игор Владимирович е роден во 1933 година во семејство на интелектуалци. Татко му бил истражувач, а мајка му учителка на глуви.

Детството на актерот падна во воените години. Добро се сеќаваше колкава тага му донесе на семејството Втората светска војна. Неговиот татко загинал во војната. Затоа, тој беше особено почитуван во пренесувањето на приказните поврзани со тој страшен период.

Игор Кваша чекај ме

Од 1956 до 2005 година играл во театарот „Современник“. Игор Владимирович сепак успеа да работи на радио и глуми во филмови. Исто така, актерот активно учествуваше во нивното синхронизирање. Вкупно беа објавени повеќе од 70 филмови во кои можете да го видите овој актер.

Кваша го напушти проектот „Чекај ме“ само неколку месеци пред неговата смрт. Легендарниот актер почина на 30 август 2012 година на 80-годишна возраст. Долго време страдаше од белодробна болест.

Марија Шукшина

Оваа актерка посвети многу години, морална и физичка сила да работи на проектот. Беше загрижена за секој учесник во програмата, често во етерот можеше да се видат солзи на нејзиното лице.

Актерката е родена во семејството на познатиот режисер Василиј Шукшин и Лидија Федосеева-Шукшина. Веќе на возраст од една и пол година, девојчето првпат учествуваше во снимањето на филмот. Затоа, освен актерството, не можев да замислам друга кариера, иако научив да бидам преведувач.

Марија Шукшина чекај ме.

Глумела во повеќе од 40 филмови и одиграла голем број улоги во театарот. Марија Шукшина посвети околу 15 години на програмата Wait for Me и го напушти проектот во 2014 година. Таа призна дека е морално исцрпена и решила да ја пренасочи својата енергија на снимање филмови, да се посвети повеќе на семејството и нејзиниот неодамна роден внук.

Кој друг ја водеше програмата?

Во текот на целото емитување на програмата на Канал 1, неколку водители се сменија од различни причини. Честопати Игор Владимирович Кваша не можеше да учествува во снимањето од здравствени причини. Марија отиде на породилно отсуство.

Во еден од овие периоди, Кваша беше заменет со Михаил Ефремов. Потоа, до 2012 година, тој работеше наизменично со Игор Владимирович. По смртта на главниот водител, Ефремов остана во проектот уште 2 години и замина. На негово место беше актерот Александар Галибин.

ме чекаат домаќините

Кој ја емитува „Чекај ме“ по заминувањето на Марија Шукшина? Таа беше заменета со Ксенија Алферова во проектот. Заедно со Галибин работеа до август 2017 година. Потоа, за жал, Канал 1 не го продолжи договорот со проектот, а емитувањето на програмата беше прекинато.

Префрлете го „Чекај ме“ на НТВ

Од крајот на октомври, проектот е пуштен на друг канал. Повторно се сменија водителите на програмата „Чекај ме“. Сега гледачите ќе ги видат Јулија Висоцкаја и Сергеј Шакуров на екраните. Концептот на пренос нема да се промени.

Гледачите ќе видат пространо реновирано студио и сите исти вистински приказни од животот на луѓето, во кои понекогаш е тешко да се поверуваат. Одлучено е да се откријат тајните на процесот на потрага по исчезнатите и да се покаже како функционира центарот „Чекај ме“.

Во ажурираниот проект ќе се појави уште еден водител, кој долго време е на чело на тимот за пребарување на Liza Alert. Григориј Сергеев ќе ви каже колку е тешко да се најде личност која не е позната многу години.

Новите презентери Јулија Висоцкаја и Сергеј Шакуров („Чекај ме“), по снимањето на првите епизоди со нивно учество, признаа дека е емотивно многу тешко да се живеат приказните на гостите на програмата. Но, тие се сигурни дека надежта за средба со драги луѓе треба да помогне да се живее и да се оди напред.

Сергеј Шакуров чекај ме

Гледачите на програмата откако ја погледнаа разбираат дека во светот има уште место за чудо и вистинска љубов. Првите епизоди на НТВ веќе се емитувани, а активно се разговараше за некои промени во програмата. На некои луѓе им се допаѓа новата верзија, додека на други не им се допаѓа. Но, главната работа е што проектот продолжува да живее и луѓето се среќаваат по многу години разделување. А кој ја емитува „Чекај ме“ на НТВ веќе нема да биде тајна.


0 replies on “Кој емитува”

Ich entschuldige mich, aber es kommt mir nicht heran. Wer noch, was vorsagen kann?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *