Јуриј Гусев - биографија, кариера, личен живот

Јуриј Гусев, советски актер

 

 

Во 70-тите и 80-тите, талентираниот актер Јуриј Гусев беше многу популарен. Многу филмови со негово учество беа вклучени во златниот фонд на киното.

Извор: kino-teatr.ru

Во 70-тите и 80-тите, талентираниот актер Јуриј Гусев беше многу популарен. Многу филмови со негово учество беа вклучени во златниот фонд на киното. Режисерите го поканија згодниот убавец да глуми политичари, воени лица, научници, па дури и мафиози.

Публиката најмногу се сеќаваше во историскиот филм „Вечен повик“, филмската адаптација на „Одење низ маките“, филмот „Кодно име „Јужен гром“, комедијата „Ние сме од џезот“.

Избор на професија

Јуриј Евгениевич е роден московјанец. Роден е на 25 февруари 1936 година во семејство на воено лице. Од детството покажа интерес за радио инженерство. Не сакаше, како и многу момчиња, да игра фудбал, воени игри, да учествува во дворните пресметки. Беше многу поинтересно да се расклопи старото радио и да се види од кои делови се состои.

Во средно училиште, Јури знаеше дека ќе влезе во електромашинското техничко училиште. Кога на младиот човек му беше понудено да учествува во аматерски претстави, тој се согласи. Пријателите видоа дека нивниот соученик вешто успева, а тој е роден уметник.

Јуриј Гушев во младоста
Јуриј Гушев во младоста.

Сепак, Јури не покажа голем интерес за сцената. По дипломирањето, тој работеше во Сојузниот истражувачки институт за електроника и радио инженерство. Потоа служел војска. Кога се вратил дома, повторно дошол во родниот институт. Работел како главен техничар. Тој брзо се искачи на скалилата во кариерата. Во 1961 година, тој раководел со голема радио-инженерска лабораторија во фабриката Нефтеприбор.

Патот до светот на уметноста

Зошто Јуриј Евгениевич сепак одлучи да стане актер, историјата молчи. Своите документи ги доставил до познатиот „Сливер“ за вечерниот оддел. Во 1966 година е запишан во персоналот на Театарот. Градскиот совет на Москва. По три сезони, тој поднесе оставка.

Во тоа време, Гусев веќе глумеше во неколку филмови и сфати дека е многу повеќе заинтересиран да биде на сетот отколку да стои на сцената. Да, и понудите од режисерите секоја година стануваа се повеќе и повеќе.

Одличните надворешни податоци, силниот глас, продорен изглед му овозможија на актерот да создаде незаборавни слики на екранот. Побарувачката беше луда. Јуриј Евгениевич можеше да биде вклучен во десет проекти одеднаш. Се чинеше дека тој брза да направи што е можно повеќе од сè во животот. Дури и кога не се чувствуваше добро, ја заврши работата.

Јуриј Гушев. Филм „Ѕвезден инспектор“.
Јуриј Гушев во филмот „Ѕвезден инспектор“, 1980 година

На сметка на Јуриј Гусев повеќе од сто улоги, и позитивни и негативни. Да се ​​потсетиме на најпаметните: Пјотр Зубов - „Вечен повик“, Броиницки - „Одење низ маките“, Федор - „Изгубената експедиција“, полковник Болшаков - „СОС“ над тајгата“ (Главниот лик го играше Александар Јанварев), Соколов - „Огнени патишта“, Скљаревски - „Ѕвезден инспектор“, Карпов - „Кодно име „Јужен гром“, Лосев - „Долг пат во дините“, картел - „Враќање на резидентот“, мафија - „Ние сме од џезот ”, Корниенко - „Лозинка -„ Хотел Регина“, Демин - „Опција за зомби“ итн.

Личен живот

Единствената љубов и сопруга на актерот беше најавувачот на Сојузното радио Марина Кузњецова. Тие создадоа многу силно семејство, живееја во мир и хармонија. Во доцните 60-ти, парот имаше ќерка Танјуша.

Од раното детство, девојчето ротираше меѓу креативните луѓе и сонуваше да стане актерка. По завршувањето на училиштето, таа влезе во театарскиот институт. За разлика од нејзиниот татко, таа и даде предност на сцената. Татјана Јуриевна постојано беше поканета да глуми во филмови, но театарот беше поважен за неа.

Јуриј Гушев. Филмот „Ние сме од џезот“
Јуриј Гушев во филмот „Ние сме од џез“, 1983 година

Во јануари 1991 година, Гусев чекаше на сетот во Ташкент. Нема знаци на неволја. Актерот заминал на службен пат во добро расположение.

Подготвувајќи се за следниот двојник, Јуриј Евгениевич случајно се сопна и падна. За жал, ударот беше многу силен, некомпатибилен со животот.

Прекрасниот актер почина на 19 јануари. А за неколку недели ќе наполнеше 55 години. Како што велат, да се живее и живее. Може да игра повеќе од десетина интересни улоги. Но, судбината, поточно апсурдна несреќа, не дозволи ова да се случи.

Ако публикацијата е интересна, напишете коментари и кликнете на срцето.

Најдовте грешка? Изберете парче текст и притиснете Ctrl+Enter .

 

 

Како дете не го нарекувале ништо повеќе од „млад техничар“. Додека другите момчиња бркаа топка на улица, Јура поминуваше со часови мачејќи се со радио компонентите. Не му беше тешко да го поправи радиото или да состави ново од различни делови.

 

Роден е во 1936 година во воено семејство. Таткото на Јури почина на фронтот во 1943 година, неговата мајка Олга Јегоровна го одгледа сама. Актерот во текот на животот бил многу приврзан за мајка си.

 

Во 1970-тите, Гушев глумеше во многу филмови кои станаа вистински настан: Изгубената експедиција, Болка, двајца капетани, Златна река, епскиот Вечен повик.

„Одвојување“, 1969 година.

Политичкиот хаос што ја опфати земјата и падот на кинематографијата во 1990-тите доведоа до фактот дека за многу гледачи веста за трагедијата помина незабележано. Затоа, прашањето „Каде отиде Јуриј Гусев? звучеше многу долго.

„Распон на крилјата“, 1986 година

"

Тој го заврши Слајвер на 30-годишна возраст. Многумина во тоа време веќе стануваат ѕвезди од прва големина, а Јури мораше да ги направи првите чекори во професијата.

Улогите беа главно помали, но актерот одлично се снајде и брзо се здоби со популарност. Јуриј Гусев изгледаше подеднакво убедливо и во улогата на позитивни ликови и негативни ликови. Ова им овозможи на режисерите да ја збунат публиката - не беше секогаш веднаш јасно кој е херојот во изведбата на Гусев, „наш“ или „не наш“?

„Ѕвезден инспектор“, 1980 година.

„Тајната на тетратката“, 1981 година.

Во нашата статија ќе зборуваме за таков извонреден советски уметник како Јуриј Гусев. Колку беше успешна неговата филмска кариера? Во кои познати филмови глумеше актерот? Што се знае за неговиот личен живот? За сето ова ќе зборуваме понатаму.

раните години

Јури Гушев

Актерот Јуриј Гусев, чија биографија се дискутира во нашиот материјал, е роден на 25 февруари 1936 година во градот Москва. Во семејството на наследен војник е родено момче. Од рана возраст, момчето беше подложено на строго воспитување. Поради оваа причина, нашиот херој дури и не мораше да размислува да ги развие своите уметнички склоности.

По завршувањето на средното училиште во главниот град, Јуриј Гусев се запишува на факултет за бродоградба на отсекот за електромеханика. Изненадувачки, на момчето му се допадна професијата, кој, патем, секогаш сонуваше да стане актер. По завршувањето на техничкото училиште, младиот човек бил ангажиран во еден од московските истражувачки институти. Сепак, Јуриј Гусев не беше предодреден да остане тука долго време. На крајот на краиштата, во 1955 година тој беше повикан на воена служба во армијата.

Откако служеше три години, нашиот херој реши да се врати на работа во својата специјалност. Откако смени неколку институции, младиот инженер успеа да ја добие позицијата шеф на лабораторијата на истражувачки институт. Сепак, откако зазеде таква почесна функција, Јуриј Гусев сфати дека таквата судбина не е за него. Ја напуштил работата на која и посветил повеќе од една година од животот и решил да стане професионален уметник.

Како Јуриј Гусев стана актер?

личен живот на актерот Јури Гушев

Во 1961 година, нашиот херој аплицираше за прием во театарската школа Шчепкин. Наскоро момчето беше запишано на престижен универзитет на вечерниот оддел. Во исто време, Гусев ја задржа функцијата шеф на истражувачката лабораторија што работеше на Институтот за ревматизам на Академијата за медицински науки на СССР.

Актуелниот актер дипломирал на училиштето Шчукин во 1966 година. Речиси веднаш, Јури бил запишан во трупата на театарот Мосовет. На сцената на оваа креативна платформа, уметникот одигра многу прекрасни улоги. Сепак, подоцна тој реши целосно да се фокусира на снимање филмови.

Филмска кариера

Актерот Јуриј Гусев имаше храбар тип и силен, непопустлив карактер. Можеби затоа советските режисери почнаа да му веруваат во улогите на воен персонал и функционери. Во основа, актерот портретираше негативни ликови на екранот, што најдобро го направи.

За време на неговата кариера во домашното кино, Гушев одигра многу улоги во филмови кои беа успешни кај најшироката публика. Меѓу најпознатите дела на уметникот, кои му донесоа слава на целата унија, треба да се забележат следниве филмови:

 • „Одвојување“ (1969).
 • „Крајот на Љубавините“ (1971).
 • „Вечен повик“ (1973).
 • „Изгубената експедиција“ (1975).
 • „Огнени патишта“ (1978).
 • „Добри луѓе“ (1979).
 • "Sleuth" (1979).
 • „Долг пат во дините“ (1980).
 • „Тајната на тетратката“ (1981).
 • „Набат“ (1983).
 • „Битка за Москва“ (1985).
 • „Глуви“ (1991).

Актерот Јуриј Гусев: личен живот

биографија на актерот Јури Гушев

Нашиот херој беше вистинска ѕвезда на советскиот екран. Сепак, малкумина знаат дека, и покрај неговиот висок статус и присуството на бројни обожаватели, уметникот немаше среќа во личниот живот. Во текот на животот, Гушев никогаш официјално не се оженил. Иако во 1969 година тој имаше ќерка по име Татјана. Последната мајка беше Марија Кузњецова, која во тоа време ја вршеше функцијата најавувач на Сојузното радио. Младите не успеаја да создадат полноправно семејство.

Вреди да се напомене дека Татјана, ќерката на Јуриј Гусев, реши да ги следи стапките на нејзиниот татко. Отпрвин, таа се појави на екраните во слики на споредни ликови. Во денешно време, актерката се повеќе може да се види во главни улоги во популарните домашни ТВ емисии.

Конечно

За жал, Јуриј Гусев почина на рана возраст, пред да наполни 55-ти роденден. Трагична несреќа доведе до прерана смрт на познатиот уметник. Во зимата 1991 година, за време на мразовите на Богојавление, во Узбекистан се одржа снимањето на филмот „Дивина“. Во една од сцените, актерот се лизна на мразот и се здоби со тешка повреда - фрактура на основата на черепот - неспоива со живот. Смртта дојде речиси веднаш. Телото на Јуриј Гусев итно беше доставено во главниот град, каде уметникот беше погребан на гробиштата Ховански.

© like-cool.ru

Личен живот

Во киното, Гусев играше најчесто храбри, силни ликови. Прекрасен изглед, кадифеен глас - актерот веднаш привлече внимание. Покрај тоа, Гусев се одликуваше со суптилна психолошка игра. Меѓу најдобрите дела на актерот се улогите во филмовите „Крајот на Љубавините“, „Вечниот повик“, „Изгубената експедиција“, „Долгиот пат во дините“ и многу други.

Јуриј Гушев имаше и признание и пари. Но, со личниот живот не успеа. Имаше многу романи.

Во 1968 година, Марина Кузнецова стана сопруга на актерот. Тие веднаш се заљубиле бидејќи имале слично потекло. Марина, исто така, не стана актерка веднаш. Пред сè, дипломирала на Институтот за енергетика, по професија работела како радио инженер.

Една година по свадбата, Марина и Јури станаа родители. Имаа ќерка Татјана. Ќерката тргна по стапките на нејзините родители, дипломираше на театарското училиште Шчукин. Татјана работеше многу години во Академскиот младински театар во Москва. Од 2015 година настапува на сцената на израелскиот театар Комедија.

Идниот актер е роден во Москва во воено семејство. По училиште, Јура ги продолжи студиите на Електромеханичкиот колеџ, беше активен учесник во аматерската уметност.

Автор на статијата

Јуриј Гусев е уникатен, талентиран советски актер. Неговото присуство во кадарот, најчесто не во главната улога, ја направи сликата лудо интересна. И за ова, режисерите го ценеа актерот. Ги играше најразновидните и најразновидните улоги, најчесто негативни ликови. За 24 години од неговата креативна кариера, Јуриј Гусев се појави во речиси сто филмови.

© aif.ru

По новогодишните празници, Гусев оди на снимање во Ташкент. Таму се случува трагедија: се лизга на улица и паѓа. Како последица на падот, актерот добил фрактура на основата на черепот. Уметникот починал без да се освести. Јуриј Евгениевич не ја доживеал својата 55-та година од раѓање еден месец.

Јуриј Гушев, и покрај кризата во киното во 90-тите, продолжува да дејствува активно. Тој се уште е баран актер. Во 1990 година беа објавени три филма со негово учество, во 1991 година - два.

Јуриј Гусев - патека во креативноста

Бум издание

© kino-teatr.ru

Во 1961 година, исто како Јури, таа влезе во вечерниот оддел на актерскиот оддел на театарската школа Шчепкин. Во 70-тите, Кузњецова стана најавувач на Сојузното радио, каде работеше повеќе од четвртина век.

Зошто судбината беше ужасно неправедна кон Јуриј Гусев

Уредниците на Boom се неуморни трагачи по одлични видеа за кои сакате да ѝ кажете на целата планета. Секој ден го запознаваме нашиот сакан читател со неверојатни настани и интригантни животни приказни. Наша задача е да го направиме здодевниот свет позабавен, а во тоа ни помагаат најдобрите видеа од целиот свет.

© aif.ru

Смешна несреќа

По отслужувањето на војската, најпрво работи во својата специјалност како виш техничар, потоа како инженер. Во 1961 година стана студент на вечерниот оддел на театарската школа Шчепкин.

© kino-teatr.ru

Во 1966 година, по дипломирањето, тој стана актер во трупата на театарот Мосовет. По три сезони во театарот, Гусев решава целосно да се посвети на киното. Во тоа време, тој веќе глумеше доста често, режисерите буквално го бомбардираа актерот со понуди. И во театарот му беа понудени само споредни улоги, изведувајќи ги кои не можеше да се докаже.

Познаваме многу актери од советската кинематографија. Многумина од нив ја започнаа својата кариера во сосема различни индустрии, но сепак им беше судено да останат во меморијата на луѓето преку филмовите. Јуриј Гусев е филмски и театарски актер. Тој одигра повеќе од сто улоги, но неговиот живот беше скратен трагично, нагло, од апсурдна несреќа.

Јуриј Гушев: биографија

Јури е роден во Москва на 25 февруари 1936 година. Неговиот татко, воено лице, го воспитувал синот правилно, но не строго, бидејќи на сериозно момче не му била потребна строгост. Отсекогаш сакал да го разбира радио инженерството. Повеќе сакаше да растури друго старо радио, наместо да игра фудбал со момците од дворот.

По дипломирањето од осум одделенија, Јуриј Гусев реши да се посвети на својот омилен бизнис, да студира технологија. Влегол во Електромеханичкиот колеџ на Министерството за бродоградба индустрија. Како студент, тој не одби да учествува во аматерски претстави, каде што покажа значителни способности и талент.

Јури Гушев

После тренинг

Јуриј Гусев ја доби својата прва работа во Сојузниот истражувачки институт за електроника и радио инженерство. Навистина уживаше во расклопувањето и составувањето на различни механизми. Го привлекуваше точноста на секој детал.

Во 1955 година, тој беше повикан во војска, каде Јури служеше до 1985 година. Враќајќи се, момчето продолжи да работи како главен техничар во Академијата на науките на СССР - Сојузниот институт за електроника и радио инженерство.

Потоа работел како операторски техничар во Серускиот истражувачки институт за геофизика, во фабриката Нефтеприбор како инженер и во Институтот за педијатрија како механичар.

Во 1961 година, тој ја извршуваше функцијата шеф на голема радио инженерска лабораторија, но сепак одлучи да студира понатаму, само во друга насока. Јури влезе на вечерниот тренинг во Театарската школа.

актер јури гушев

Баран негативец

На триесетгодишна возраст, Јуриј Гусев дипломирал на Шчепкин школата и бил примен во трупата на театарот на Градскиот совет во Москва. Гушев служеше во овој театар три години, повеќе го привлекуваше киното, во кое веќе работеше неколку пати.

Јури имаше интересен специфичен изглед, силен глас и продорен поглед, па најчесто го повикуваа да одигра негативна, силна и незаборавна улога.

Со текот на времето, тој стана повеќе од баран, многу режисери го снимија во нивните филмови. Јури речиси никогаш не одби снимање, па дури и епизодни улоги. Сакаше да игра, не сакаше да пропушти ниту една прилика да учествува во создавањето на филмот. Навистина изгледаше како да брза да живее, сакаше да има време да игра што повеќе улоги.

биографија на Јури Гушев

Улогата на актерот

Се разбира, Јури можеше да игра позитивни ликови со својот атрактивен изглед, но неговиот имиџ беше навистина карактеристичен, храбар, малку нервозен, па го знаеме од олицетворение на сликите на негативци.

Подоцна, кога заврши неговата младост, Јуриј Гусев почна да игра воени, деловни и сериозни владини функционери. Целата негова слика беше создадена за да ги отелотвори овие улоги, едноставно е невозможно да се замисли во улогата на чудесниот Иван, поради што Јуриј Гусев беше добар.

Филмовите во кои играше не станаа особено популарни, но има многу навистина успешни филмови: Вечен повик, каде што Гусев го играше Зубов Петар, Денумент (Андреј Батурин), Детектив (Гуладзе), Опција за зомби "" (Демин), " Изгубената експедиција“ (Олшевц) и многу други. Ќе треба долго време да се наведат сите улоги на Гушев.

Јуриј Гушев е актер на студиото Мосфилм од 1978 година. Целиот свој живот го посвети на ова филмско студио, без да се менува на другите. Се разбира, доби многу понуди, но имаше доволно улоги, за кои времето стануваше сè помалку.

филмови на јури гушев

Личен живот

Јуриј Гусев беше среќен семеен човек, неговиот личен живот беше изграден со најавувачот на Сојузното радио Кузњецова Марина.

Семејството, составено од креативни луѓе, речиси никогаш не пцуело. Јури и Марина имаа топла врска и по долги години брак, тие навистина се сакаа.

Во 1969 година, во семејството се појави третиот член - ќерката Татјана. Таа стана единствено дете. Девојчето, воспитано од луѓе на уметноста, исто така одлучи да биде актерка, како нејзиниот татко. Но, таа не глумеше во филмови, претпочитајќи да игра на сцената на театарот РАМТ.

Апсурдна смрт на еден актер

Јуриј Гусев, работејќи во персоналот на Мосфилм, отиде во Ташкент да го сними следниот филм. Ништо не претскажа проблеми, само службено патување.

На 19 јануари 1991 година, тој тешко паднал и силно ја удрил главата. Ударот бил толку силен што актерот добил скршеница на основата на черепот, како последица на брза смрт. Во овој момент тој имаше само 54 години, а за помалку од еден месец ќе го прославеше својот педесетти роденден.

До моментот на неговата смрт, работејќи како актер малку повеќе од дваесет години, Јуриј Гусев одигра повеќе од сто улоги, и тоа само во филмовите. Уште колку би ни дал ненадминати слики! Но, неговата судбина заврши толку тажно.

Актерот беше погребан на гробиштата Ховански. Не дојдоа да се простат само колегите и роднините, туку и многу обични граѓани кои го познаваа од филмови.

Никој навистина немаше време да разбере како се случи тоа. Уметникот се сопна и падна, удирајќи со главата. Тој бил пренесен во болница, каде што лекарите констатирале фрактура на основата на черепот. На 19 јануари 1991 година, Јуриј Гусев почина. Нему му недостасуваше само еден месец до 55-тиот роденден.

Тој беше назначен во театарот Мосовет, но Гусев не можеше да се докаже на оваа сцена. Три години подоцна тој поднесе оставка.

Во 1970-тите, Гушев глумеше во многу филмови кои станаа вистински настан: Изгубената експедиција, Болка, двајца капетани, Златна река, филмскиот еп Вистинскиот повик.

Во јануари 1991 година, актерот отиде да снима уште еден филм во Ташкент. Беше одлично расположен, беше зафатен со сериозна работа.

И покрај неговиот атрактивен изглед и природниот шарм, Јуриј Гушев, како и многу колеги, немаше репутација на плејбој. Во 1968 година, неговата сопруга стана актерката на Централниот детски театар Марина Кузнецова.

"

Во 1969 година, Марина Кузњецова и Јуриј Гусев имаа ќерка, која го доби името Татјана. Девојчето пораснало во уметничко опкружување, а не е чудно што на крајот продолжила со работата на своите родители.

За да види како нејзината ќерка ги прави првите чекори во професијата, Јуриј Гусев не беше предодреден.

Зошто министерот Шчелоков е незадоволен?

Гушев никогаш не се плашеше од работа - и во младоста, работејќи како радио инженер и како актер.

Ова е јасно прикажано на лентата „Детектив“. Неговиот лик се појавува во купе со криминалец и многу загрижен млад полицаец кој бил испратен на својата прва сериозна мисија. Се чини дека пред нас имаме обичен туристички агент кој обожава да се шегува, но набрзо се испостави дека искусниот оперативец Гуладзе, за разлика од неговиот млад колега, едноставно вешто се реинкарнира за да не ги разбуди сомнежите на напаѓачот.

Во 1971 година беше објавен филмот „Крајот на Љубавините“ заснован на романот на Василиј Шукшин. Партнерите на Јуриј Гусев, кој го играше Макар Љубавин, беа Маријана Вертинскаја, Вацслав Дворжецки, Георги Жженов, Армен Џигархајан.

Учеше добро и многу брзо стана аматерска ѕвезда - водеше скоро сите вечери и концерти, читаше песни и басни од сцената. Пријателите од техничкото училиште му рекоа дека е вистински уметник, но Јури само го отфрли тоа. Сакаше да добие вистинска професија, да застане на нозе за да и помогне на мајка си.

Се чини дека таквиот универзализам дури и го попречил Јуриј Евгениевич донекаде. Главните улоги честопати им беа давани на други, а тој беше повикан на споредни улоги, дизајнирани да обезбедат длабочина на заплетот.

„Распон на крилјата“, 1986. Рамка од филмот

Смрт во филмови, смрт во реалниот живот

За четвртина век работа во кино, Јуриј Гусев успеа да глуми во повеќе од сто филмови. Но, неговиот живот беше скратен ненадејно и апсурдно ...

„Ѕвезден инспектор“, 1980 година.

Тој отиде да работи во Сојузниот истражувачки институт за електроника и радио инженерство. Професионалноста на Гусев беше брзо ценета и за три години тој порасна од едноставен техничар до шеф на радио инженерската лабораторија на Институтот за ревматизам на Академијата за медицински науки на СССР.

Во 1967 година ја одигра својата дебитантска улога во филмот „Потрага“, а две години подоцна беше поканет во филмот „Denouement“. Тоа беше авантуристички детектив за работата на советското контраразузнавање, а Јуриј Гусев доби една од главните улоги - истражителот на КГБ Андреј Батурин.

Јуриј Гушев дипломирал на техничкото училиште во 1955 година, а во есента истата година бил повикан во војска. Во тие денови, работниот век во советската армија беше три години, а во морнарицата четири години.

Млад техничар

Обожавателите на советското кино не можеа, а да не го познаваат по видување. Светлиот, храбар изглед, незаборавниот глас беа многу популарни кај режисерите, кои буквално го бомбардираа со понуди во 1970-тите и 1980-тите.

Дипломирал на Сливер на 30-годишна возраст. Многумина во тоа време веќе стануваат ѕвезди од прва големина, а Јури мораше да ги направи првите чекори во професијата.

Актерот беше погребан на гробиштата Ховански во главниот град. Мајката на Јуриј Евгениевич, која го надживеа својот сакан син една година, е погребана во близина.

На почетокот на 1992 година на екраните се појави детективот „Дивина“. Според неговиот заговор, мајорот на воздухопловните сили Виктор Колосов, кој го игра Генадиј Королков, ја истражува мистериозната смрт на еден стар пријател, потполковник Звјагинцев. Улогата на Звјагинцев, со која мафијата се разбива, беше последното дело на Јуриј Гусев, кое публиката го виде една година по неговата смрт. На екранот тој се појавува само на самиот почеток на сликата.

Шефот на лабораторијата оди кај актерите

Добриот војник се врати дома во ноември 1958 година. Малку е веројатно дека Јури тогаш погодил дека ќе мора да ја носи униформата повеќе од еднаш, вклучително и на генералот.

сопруга и ќерка

Филмското деби на Татјана Кузњецова беше камео улога во Ана Карамазоф на Рустам Камдамов, која премиерно беше прикажана во мај 1991 година како дел од натпреварувачката програма на 44-от Кански филмски фестивал.

Политичкиот хаос што ја зафати земјата и падот на кинематографијата во 1990-тите доведоа до фактот дека за многу гледачи веста за трагедијата помина незабележано. Затоа, прашањето „Каде отиде Јуриј Гусев? звучеше многу долго.

Ако ова го повредило актерот, тогаш тој не го покажал, прифаќајќи се повеќе нови понуди. „Кин“, „Враќање на резидентот“, „Ние сме од џезот“, „Ана Павлова“, „Битка за Москва“, „Опција за зомби“, „Зимска вечер во Гагра“...

Од комедија до фантазија

Гушев, кој дотогаш цврсто знаеше дека владее со една професија, реши да си ја проба среќата во занаетот, кој дотогаш му беше само хоби.

Како резултат на тоа, филмот мораше да биде повторно снимен речиси целосно и да биде објавен под друго име. Но, главната работа е што Шчелоков се чинеше дека има презентација - како резултат на тоа, неговата кариера и живот ќе бидат уништени токму од истата тешка конфронтација меѓу неговиот оддел и КГБ на СССР.

„Тајната на тетратката“, 1981 година. Филмска рамка
„СОС“ над тајгата, 1976 година. Филмска рамка
Како дете не го нарекувале ништо повеќе од „млад техничар“. Додека другите момчиња бркаа топка на улица, Јура поминуваше со часови мачејќи се со радио компонентите. Не му беше тешко да го поправи радиото или да состави ново од различни делови.

„Тајната на тетратката“, 1981 година.

„Одвојување“, 1969 година.

Во филмот за катастрофа на Александар Мита „Екипажот“, Јуриј Гусев не е ни наведен во заслугите. Тој глуми еден од учесниците на состанокот за да го спаси авионот. Но, доволно е да каже само неколку фрази за да стане јасно колку е сериозна моменталната ситуација. Целосното отсуство на лага во делата го покажа највисокиот професионализам на актерот.

Како и да е, актерот не замина за ништо - почна да добива предлози за снимање филм.

Во доцните 1980-ти, тој продолжи многу да глуми - во 1989 година беа објавени филмовите „Корупција“, „Криминален квартет“ и „Светик“, во 1990 година - „Бесен автобус“ и „Фан-2“.

„Распон на крилјата“, 1986 година

„Одвојување“, 1969 година. Филмска рамка

„Наши“ или „не наши“?

И покрај фактот дека критичарите беа скептични за лентата, Денумент стана еден од лидерите во дистрибуцијата на филмови во 1970 година, а првото забележително филмско дело на Јуриј Гусев беше позитивно оценето.

Во 1991 година, Татјана Кузњецова дипломирала на театарската школа Шчукин и долги години служела во Рускиот академски младински театар. Од 2015 година игра во Израелскиот театар Комедија - Комедија Израел.

Филмот имаше тешка судбина. Факт е дека во оригиналната верзија наречена „Нема амнестија“, непријателскиот агент се криел под маската на полицаец. Ова го предизвика гневот на шефот на Министерството за внатрешни работи на СССР, Николај Шчелоков, кој напиша писмо до Централниот комитет на КПСС: „Не само злонамерното искривување на изгледот на полицаецот, туку и очигледното фалсификување на реалноста предизвикува оправдана огорченост. Немаше случај во историјата на советската милиција нејзиниот водечки работник да стане агент на империјалистичкото разузнавање. Привлекува внимание на штетниот тренд на заговорот, кој всушност им се спротивставува на органите на КГБ, кои ги разоткрија предавничките активности на полициски службеник, на органите за внатрешни работи.

Роден е во 1936 година во воено семејство. Таткото на Јури почина на фронтот во 1943 година, неговата мајка Олга Јегоровна го одгледа сама. Актерот во текот на животот бил многу приврзан за мајка си.

Можеби режисерот не виде никакви изгледи за „обрасната“ од вечерниот оддел, или можеби самиот Јури сфати дека нема да може целосно да се реализира во театарот.

Значи, нема ништо изненадувачки во фактот што, по дипломирањето од седум одделенија на 182-то московско училиште, Јуриј Гусев влезе во Московскиот електромеханички колеџ на Министерството за бродоградба индустрија.

Марина и Јури имаа слични биографии. И таа не се впушти веднаш во актерската професија. Прво дипломирала на Московскиот институт за енергетика, работела како радио инженер, но во 1961 година влегла во вечерниот оддел на актерскиот оддел на Театарската школа. М.С.Шчепкина. Во раните 1970-ти, Марина Кузнецова стана најавувач на Сојузното радио. Повеќе од четвртина век, Марина Александровна е еден од главните радио гласови на СССР и Русија.

Улогите беа главно помали, но актерот одлично се снајде и брзо се здоби со популарност. Јуриј Гусев изгледаше подеднакво убедливо и во улогата на позитивни ликови и негативни ликови. Ова им овозможи на режисерите да ја збунат публиката - не беше секогаш веднаш јасно кој херој што всушност го изведе Гусев е „наш“ или „не наш“?

За понатамошен успешен развој на кариерата, неопходно беше да се добие високо образование, а Јури навистина влезе во вечерниот оддел. Но, изборот на универзитетот се покажа како целосно изненадување за колегите - актерскиот оддел на театарската школа Шчепкин.

„Ѕвезден инспектор“, 1980 година. Филмска рамка
Само во 1980 година беа објавени 10 филмови одеднаш со учество на Јуриј Гусев. Тој успешно ги отелотвори сликите на полицајци и мафиози, советски чекисти и западни шпиони, пристојни луѓе и озлогласени никаквеци. Имаше дури и улога во научно-фантастичниот филм Star Inspector.

И покрај целиот свој талент и многу достојни улоги, Јуриј Евгениевич никогаш не добил титули или државни награди. Споменот на публиката останува негова единствена награда.

Во нашата статија ќе зборуваме за таков извонреден советски уметник како Јуриј Гусев. Колку беше успешна неговата филмска кариера? Во кои познати филмови глумеше актерот? Што се знае за неговиот личен живот? За сето ова ќе зборуваме понатаму.

раните години

Јури Гушев

Актерот Јуриј Гусев, чија биографија се дискутира во нашиот материјал, е роден на 25 февруари 1936 година во градот Москва. Во семејството на наследен војник е родено момче. Од рана возраст, момчето беше подложено на строго воспитување. Поради оваа причина, нашиот херој дури и не мораше да размислува да ги развие своите уметнички склоности.

По завршувањето на средното училиште во главниот град, Јуриј Гусев се запишува на факултет за бродоградба на отсекот за електромеханика. Изненадувачки, на момчето му се допадна професијата, кој, патем, секогаш сонуваше да стане актер. По завршувањето на техничкото училиште, младиот човек бил ангажиран во еден од московските истражувачки институти. Сепак, Јуриј Гусев не беше предодреден да остане тука долго време. На крајот на краиштата, во 1955 година тој беше повикан на воена служба во армијата.

Откако служеше три години, нашиот херој реши да се врати на работа во својата специјалност. Откако смени неколку институции, младиот инженер успеа да ја добие позицијата шеф на лабораторијата на истражувачки институт. Сепак, откако зазеде таква почесна функција, Јуриј Гусев сфати дека таквата судбина не е за него. Ја напуштил работата на која и посветил повеќе од една година од животот и решил да стане професионален уметник.

Како Јуриј Гусев стана актер?

личен живот на актерот Јури Гушев

Во 1961 година, нашиот херој аплицираше за прием во театарската школа Шчепкин. Наскоро момчето беше запишано на престижен универзитет на вечерниот оддел. Во исто време, Гусев ја задржа функцијата шеф на истражувачката лабораторија што работеше на Институтот за ревматизам на Академијата за медицински науки на СССР.

Актуелниот актер дипломирал на училиштето Шчукин во 1966 година. Речиси веднаш, Јури бил запишан во трупата на театарот Мосовет. На сцената на оваа креативна платформа, уметникот одигра многу прекрасни улоги. Сепак, подоцна тој реши целосно да се фокусира на снимање филмови.

Филмска кариера

Актерот Јуриј Гусев имаше храбар тип и силен, непопустлив карактер. Можеби затоа советските режисери почнаа да му веруваат во улогите на воен персонал и функционери. Во основа, актерот портретираше негативни ликови на екранот, што најдобро го направи.

За време на неговата кариера во домашното кино, Гушев одигра многу улоги во филмови кои беа успешни кај најшироката публика. Меѓу најпознатите дела на уметникот, кои му донесоа слава на целата унија, треба да се забележат следниве филмови:

 • „Одвојување“ (1969).
 • „Крајот на Љубавините“ (1971).
 • „Вечен повик“ (1973).
 • „Изгубената експедиција“ (1975).
 • „Огнени патишта“ (1978).
 • „Добри луѓе“ (1979).
 • "Sleuth" (1979).
 • „Долг пат во дините“ (1980).
 • „Тајната на тетратката“ (1981).
 • „Набат“ (1983).
 • „Битка за Москва“ (1985).
 • „Глуви“ (1991).

Актерот Јуриј Гусев: личен живот

биографија на актерот Јури Гушев

Нашиот херој беше вистинска ѕвезда на советскиот екран. Сепак, малкумина знаат дека, и покрај неговиот висок статус и присуството на бројни обожаватели, уметникот немаше среќа во личниот живот. Во текот на животот, Гушев никогаш официјално не се оженил. Иако во 1969 година тој имаше ќерка по име Татјана. Последната мајка беше Марија Кузњецова, која во тоа време ја вршеше функцијата најавувач на Сојузното радио. Младите не успеаја да создадат полноправно семејство.

Вреди да се напомене дека Татјана, ќерката на Јуриј Гусев, реши да ги следи стапките на нејзиниот татко. Отпрвин, таа се појави на екраните во слики на споредни ликови. Во денешно време, актерката се повеќе може да се види во главни улоги во популарните домашни ТВ емисии.

Конечно

За жал, Јуриј Гусев почина на рана возраст, пред да наполни 55-ти роденден. Трагична несреќа доведе до прерана смрт на познатиот уметник. Во зимата 1991 година, за време на мразовите на Богојавление, во Узбекистан се одржа снимањето на филмот „Дивина“. Во една од сцените, актерот се лизна на мразот и се здоби со тешка повреда - фрактура на основата на черепот - неспоива со живот. Смртта дојде речиси веднаш. Телото на Јуриј Гусев итно беше доставено во главниот град, каде уметникот беше погребан на гробиштата Ховански.

Текст од: https://i0.wp.com/yandex.ru/

Точно, со возраста, изгледот на уметникот стана поблагороден, а неговата улога драматично се промени.

А сепак, гледачот засекогаш ќе го памети во филмови како што се:

„Враќање на резидентот“ (1982),

 Младиот човек едноставно ја обожаваше својата работа, можеше прецизно да ги расклопува деталите со часови, трпеливо проучувајќи ги сите суптилности на механиката.

Светол живот и смешна смрт на талентиран актер - Јуриј Гусев!

За време на студиите, тој беше поканет да учествува на аматерски претстави на техничкото училиште, тој не одби и покажа извонредни способности.

По три години отслужување во театарот, тој заминува и целосно му го посветува животот на киното.

Во 1992 година, неговата мајка беше погребана во близина.

„Двајца капетани“ (1976),

Во една од сцените, актерот се лизна на мразот и се здоби со тешка повреда - фрактура на основата на черепот - неспоива со живот. 

„Долг пат во дините“ (1980-1981),

25.02.1936 - 19.01.1991 година


Во 1969 година се роди нивната ќерка Татјана.

Јури од раното детство беше љубител на радио инженерството, тој порасна како многу сериозно и одговорно дете.

5189990_737751 (481x700, 158Kb)

Апсурдна смрт го скрати животот на уметникот.

На денот на жалост, колегите и обожавателите на неговиот талент дојдоа да се простат од Јуриј Гусев.

На крајот на осумгодишниот план во 1951 година, тој влезе во Московскиот електромеханички колеџ на Министерството за бродоградба индустрија.

Ѕвезден инспектор (1980)

Повеќе од четвртина век, Марина Александровна е еден од главните радио гласови на СССР и Русија.

И покрај целиот свој талент и многу достојни улоги, Јуриј Евгениевич никогаш не добил титули или државни награди.

„Распон на крилјата“ (1986)

Уметникот постојано добивал покани од други студија, но едноставно физички немал можност да свири и таму:

Советски филмски актер.

„Кученце“ (1988),

+ до книгата на цитати
Откако служеше три години, Јури се врати дома и продолжи да работи во родниот институт како главен техничар.

 „Одење низ маките“ (1974-1977),

Тој можеше да игра многу интересни ликови, но судбината одлучи поинаку.

Јури е роден во Москва во воено семејство, неговиот татко Евгениј Михајлович починал во 1943 година во близина на Ленинград.

Не сакаше да ја вози топката со момците, да игра воени игри или да се кара.

Дојде до тој степен што можеше да биде вклучен во десет филмови годишно.

во филмот „Да се ​​сака човек“ -1972 „Огнен мост“ (1976),

А сепак, се случија некои промени со Гусев, тој реши да влезе во Театарската школа во вечерниот оддел.

5189990_jurijgusev_3 (700x393, 55Kb)

Актерот се испроба и во кино, играјќи камео улога во филмот The Search (1967).

Јуриј Евгениевич беше многу надарен актер, можеше да игра различни ликови, и негативни и позитивни.

Уметникот немал никакво лошо чувство, само службено патување.

Во зимата 1991 година, за време на мразовите на Богојавление, во Узбекистан се одржа снимањето на филмот „Дивина“.

Беше многу поинтересно да се земе старо радио и целосно да се расклопи за делови.

Јуриј Евгениевич Гушев

Дипломирал кога имал триесет години и стапил во служба на театарот на Градскиот совет во Москва.

По училиште, таа отиде да студира во театарскиот институт, не сакаше да глуми во филмови, претпочиташе театар, го носи името на нејзината мајка Кузњецова.

„Ние сме од џезот“ (1983),

Невозможно е да се замисли Гусев, на пример, во улогата на Иван Будалата.

Многу луѓе во детството или адолесценцијата никогаш не сонувале да станат уметници, некои ја започнале својата кариера во сосема друга индустрија.

Споменот на публиката останува негова единствена награда.

и други.

Допадна: 2 корисници
Марина и Јури имаа слични биографии.

Смртта дојде речиси веднаш.

Се чинеше дека сака да биде на време, да направи што повеќе во овој живот.

Светол живот и смешна смрт на талентиран актер - Јуриј Гусев!

Прво дипломирала на Московскиот институт за енергетика, работела како радио инженер, но во 1961 година влегла во вечерниот оддел на актерскиот оддел на Театарската школа. М.С.Шчепкина.

Тогаш животот зеде остар пресврт и ги одведе во магичниот свет на киното.

Танјуша од раното детство ротираше меѓу актерите, порасна како креативна личност.

5189990_11 (408x86, 21Kb)

„Вечен повик“ (1973-1983),


„Тајната на тетратката“ (1981),

5189990_3 (471x116, 27Kb)

По новогодишните празници, Јури отиде на следното снимање во Ташкент.

во филмот „Мртва сезона“ -1968 година

Во 1955 година, војската го оттргна од неговата сакана работа.

Единствените улоги што не му беа понудени беа херои од бајките.

Колку повеќе играше, толку повеќе стануваше баран.

Четврток, 25 март 2021 09:48
Личен живот на актерот:

Двојката живееше во мир и хармонија, до крајот на своите денови, успевајќи да ја задржи топлината и добрината во врската.

„Фан-2“ (1990)

Јуриј Евгениевич му даде на киното повеќе од дваесет години, одигра околу сто улоги, беше баран и сакан уметник.

Јури исчезна на сетот со денови и покрај заморот и лошата здравствена состојба.

Во раните 1970-ти, Марина Кузнецова стана најавувач на Сојузното радио.

Од 2015 година игра во Израелскиот театар Комедија - Комедија Израел.

Откако глумеше во уште два филма, Јури сфаќа дека повеќе сака да глуми во филмови отколку да игра на сцена.

Гушев се префрла на позитивни ликови, глуми војска, бизнис лидери, деловни луѓе.

И таа не се впушти веднаш во актерската професија.

Природата го награди Јуриј Евгениевич со прекрасен изглед, силен глас, продорен поглед, па веројатно затоа режисерите најчесто му нудеа негативни улоги.

Двојката немаше повеќе деца, тие и ја дадоа сета своја родителска љубов.

Но, сепак, режисерите во него видоа херои-негативци, такви дрски, малку нервозни негативци.

во филмот Denouement (1968-1969).

Јуриј Евгениевич брзо се искачи на скалилата во кариерата, му беше понудено да оди во фабриката Нефтеприбор како инженер, а во 1961 година раководеше со голема радио инженерска лабораторија.

„Изгубената експедиција“ (1975),

Јуриј Евгениевич се ожени само еднаш; во 1968 година, актерката на Централниот детски театар Марина Кузњецова стана негова избрана.

Трагедијата и смртта на актерот:

Згора на тоа, неговиот изглед го дозволи тоа.

Од 1978 година, Јуриј Гусев целиот свој живот го посвети на филмското студио Мосфилм и му беше посветен до крајот на неговите денови.

Во 1955 година дипломирал и почнал да работи како техничар во Сојузниот истражувачки институт за радио инженерство и електроника.

„СОС“ над тајгата „“ (1976),

во филмот „Висок ранг“ -1973 година

„Криминален квартет“ (1989),

Актерот беше погребан на гробиштата Ховански во Москва, дел 282.

"Sleuth" (1979),

Актерот никогаш не ги одбил улогите, дури и да биле мали.

Трагедијата се случи на 19 јануари 1991 година, три недели подоцна актерот се подготвуваше да го прослави својот 55-ти роденден.


0 replies on “Јуриј Гусев - биографија, кариера, личен живот”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *