Болотова квас на целандин. kvass bolotova - рецепти

 • немаат пептичен улкус или друга хронична болест
 • тешко е лекарот правилно да дијагностицира проблем во напредна фаза и на кожа „украсена“ со сок од целандин

По 2-3 дена извадете ја мувлата од површината.

 • од кожни болести: со брадавици, папиломи, егзема, габи.
 • итн.

Зошто да се пие квасот на Болотов

 • со болести на гастроинтестиналниот тракт и дигестивниот систем;
 • не се знае која е вашата бенка, која сте решиле сами да ја лекувате: вистинскиот пигментиран невус или вирусна брадавица, која бара поинаков пристап кон лекувањето,

За повикување, Болотов Борис Василевич е украински „академик“ кој патентирал „црвена магија“, методи за постигнување бесмртност, регенерација на органи, па дури и измислил НОВА табела на елементи, наместо застарената табела на елементи на Менделеев. Во принцип, ова е специјалист за сè: од нуклеарна физика до медицина, но никаде не е препознаен. Еден вид гениј прогонуван од официјалната наука: тој беше затворен за проневера, незаконски медицински третман, беше забележан од психијатри.

 • за нормализирање на општата хормонална позадина на телото;
 • не сте бремени или дојат,

За да подготвите квас од целандин според Болотов на сурутка, потребни ви се 3 литри млечна крава или козја сурутка (исто така направена со чиста изворска вода или едноставно зовриена) половина чаша сув целандин (одете 1 чаша свежо), чаша шеќер. и една лажица 15% павлака.

Квас на целандин според Болотов

 • процедурите извршени надвор од правилата на антисептиците може да резултираат со компликации, на пример, супурација,

Дури и кожните болести не треба да се третираат со celandine:

По 2-3 недели, инфузијата ќе биде готова. Подготвената инфузија се чува на студ. Можете да налеете литар и да го испиете, а остатокот да го додадете и повторно да инсистирате. Продолжување на циклусот.

 • немаат леукемија

Рендан (измиен и исечен celandine, собран во шума, не покрај пат и не во град), се става во газа и се натопи во сурутката, како кесичка чај. Користете тежина.

ВЕДНАШ направете резервација, ЧИСТОТО Е ОТРОВНО!!! Болотов верувал дека во процесот на ферментација во сурутка, целандин ги губи своите отровни својства, а квасот може да се пие без страв. Сепак, тоа не е. И kvass на celandine можете да РИЗИКОТЕ да се обидете да пиете ако:

Рецептите за квас на celandine Bolotov Борис Василевич се многу популарни меѓу љубителите на сè природно и природно. Постојат легенди за самиот автор, а тој има милиони следбеници.

Како да се готви класичен рецепт за квас според Болотов

Еве еден од МЕГА популарните рецепти - Квас на celandine по рецепт на Болотов

Во нашата ера на прогон на официјалната медицина, биолошките методи на лекување стануваат сè попопуларни. Дури ни лекување, туку обновување на природните функции на телото. Овие техники се засноваат на правилно дишење, јога и билки. И наскоро ќе процвета една од најпопуларните растенија меѓу натуропатите - големиот celandine. И таму каде што едноставно не го применуваат! И надвор и внатре.

 • немаат дијабетес мелитус тип II и III во која било фаза.
 • немате бронхијална астма,

Целандин содржи изокинолински алкалоиди, деривати на бензофенантридин: хомохелидонин, хелеритрин, хелидонин, сангвинарин, протопин, итн. Целандин содржи и траги од есенцијално масло, многу аскорбинска киселина (до 1000 mg%), каротин, сапонин, флавоноиди. киселини: хелидонски, јаболко, лимон и килибар, смолести материи.

И одговорот на прашањето: ПОДОБРО ДА НЕ ПИЕШ! Ако имате проблеми - одете на лекар! Немојте да се само-лекувате, уште поопасно и без медицинска база на докази.

 • како тоник,

ВНИМАНИЕ! Иако даваме рецепт за квас, не препорачуваме хербални лекови. Работата во принцип е опасна. И тоа не е само отровниот celandine. Секое прекршување на технологијата, внатрешни болести и нарушувања за вас непознати, сето тоа може да доведе до проблеми. Употребата на билки за само-лекување, нагласуваме, секоја билка носи опасности кои тешко може да се предвидат.

По една недела, процедете го добиениот раствор, отстранете го талогот (или само внимателно истурете ја чистата инфузија во чиста тегла). Дополнете со сурутка/вода, вратете ја билката во теглата и оставете ја на страна.

Се препорачува да се пие квас 2-3 пати на ден за еден месец, лажичка, а потоа лажица.

Растворете шеќер и павлака во сурутка и истурете ги во стаклена тегла.

Можете сами да готвите сурутка: за ова, загрејте кисело млеко во водена бања (температура не повисока од 50-55 степени).

Постојан запек (прво треба да ги елиминирате овие феномени, а потоа да започнете со третман со целандин);

Антисептик;

Но, никој од лекарите нема да ја негира улогата на лековитите билки, бобинки и овошје, физичкото образование и спортот за одржување на здравјето на луѓето. Ќе бидат среќни само ако населението на нашата земја стане барем малку поздраво!

Чистење на кожата: од брадавици, егзема, псоријаза, фурункулоза, лишаи, херпес;

Celandine е тревни грмушки, вообичаени низ цела Русија. Расте во парцели за домаќинство, шумски шуми, покрај патишта. Лековити суровини се лисјата и стеблата, кои се берат во мај-јуни, цветаат жолти цветови. Суровината се суши. Кореновиот систем е презаситен со токсични материи и подобро е да не се користи.

Позитивен ефект врз нервниот систем: ублажување на замор, раздразливост, подобрување на меморијата.

Подобрување на циркулаторниот систем: прочистување на крвните садови од холестерол, нормализирање на крвниот притисок;

Регенерирачки.

Холеретичен;

Celandine обезбедува хармонично функционирање на нервниот и ендокриниот систем. Го ублажува емоционалниот стрес, го ублажува заморот, го зајакнува имунолошкиот систем, го нормализира спиењето и ја зголемува ефикасноста.

Лек против болки;

Бременост и доење;

Зголемување на интестиналниот мотилитет;

Ова е многу здраво растение, поради огромната разновидност на неговите состојки: есенцијални масла, аскорбинска киселина и каротин, органски киселини, кумарини, адстрингенти и танини, како и присуството на до 20 различни токсични алкалоиди кои не се наоѓаат во ниту еден друг растение.

Диуретик;

Квас Болотова на целандин: контраиндикации

 

За да го одржите здравјето, да го вратите телото по болести и операции, ќе биде многу правилно да се пие квас на Болотов на целандин. Како да направите пијалок сега е јасно и воопшто не е тешко! Комбинацијата на корисни својства на билката celandine за време на нејзината ферментација на сурутка има позитивен терапевтски ефект врз функционирањето на внатрешните органи и состојбата на кожата.

Истурете 3 литри извор или едноставно зовриена вода во сад од три литри (по можност стаклена тегла). Можете да користите сурутка од природно кравјо или козјо млеко наместо вода;

Додадете чаша шеќер. Растворете се темелно;

Невролошки заболувања (мултиплекс склероза, мозочен удар, епилепсија, итн.)

Кога земате производи од celandine (лушпа, квас, инфузии), мора да се придржувате до строги дози за да не се труете, што се изразува во појавата на конвулзии и парализа на респираторниот центар. Ако се почитуваат правилата за прием, растението ќе има само позитивен исцелителен ефект врз телото:

Тешка срцева слабост: ангина пекторис, атријална фибрилација, стадиум 3 хипертензија;

Антифунгални;

Превенција на метастази во раните фази на ракот;

Реставрација на зглобовите и 'рбетот: за ревматизам, гихт, остеохондроза, артроза;

Квас Болотова на целандин: лековити својства

Ќе потрае 2-3 недели и квасот ќе биде подготвен. Има пријатен мирис и кисел вкус со горчина. Малку пенлив. Истураме литар течност за конзумирање и складираме на ладно.

Квас Болотова на celandine: како да се готви

Квасот на Болотов ќе помогне при женски болести: ерозија на матката, цисти на јајниците, дрозд, мастопатија, неплодност;

Хармонизација на ендокриниот систем;

Дијабетес мелитус тип 1 и 2.

Ќе помине само една недела и ќе се видат пена и мувла на врвот на течноста, кои мора периодично да се отстрануваат;

 

Намалете и измешајте една лажица павлака со малку маснотии 15%. Ставете половина чаша сува трева celandine (или чаша свежи листови) во трислојна кеса од газа, каде што исто така треба да ставите малку товар. Спуштете се до дното на контејнерот, покријте го врвот со крпа од мушички и инсистирајте во топла, темна просторија;

По еден месец од земањето на пијалокот, можете да се префрлите на доза на одржување - еднаш наутро.

Во преостанатата течност, додадете ист волумен на вода или сурутка и продолжете да готвите квас. Овие постапки ги повторуваме уште 4 пати и секогаш ќе имаме готов квас. Потоа треба повторно да креирате kvass за подоцнежна употреба;

Детска возраст до 12 години;

Осврти на лекари за третман на квас на Болотов на целандин

експекторанс;;

Рецепт:

Тие пијат квас на Болотов од celandine три пати на ден, два месеци по ред. Направете го тоа кратко пред оброците. Прво, лажичка, со единечна доза до половина чаша;

Анти-воспалителни;

Потиснување на растот на клетките на ракот и зајакнување на ефектот на хемотерапијата;

Celandine е отровно растение, иако содржи многу корисни материи во својот состав. Народниот исцелител Борис Болотов најде начин да направи квас, во кој целандин ги губи сите свои отровни својства, додека задржува 100% од неговите корисни квалитети.

Подобрување на респираторниот систем: кај хроничен бронхитис, назофарингитис, настинки;

По некое време, на дното на теглата може да се забележи облачен талог. Внимателно истурете ја течноста во друг сад без тресење на талогот. Се отстранува, а во садот се додава вода до претходното ниво.

Подобрување на варењето: со гастритис и чир на желудникот, панкреатитис, холециститис, хепатитис, ентероколитис, дисбактериоза;

Повеќето лекари користат традиционална медицина во нивната медицинска пракса и нема да им препишуваат квас на Болотов или кој било друг традиционален лек на своите пациенти.

По еден месец земање на квас на Болотов на целандин, се чистат сите мукозни мембрани на цревата, лимфниот систем и внатрешните органи. Кожата станува мазна, брадавиците, израстоците, дерматитисот и воспалението исчезнуваат.

Трева celandine - состав и лековити својства

Со разни видови инфекции: габички за нокти, болести на усната шуплина (стоматитис, гингивитис);

Подобрување на уринарните инфекции: со циститис, пиелонефритис;

Спазмолитички;

Поради фактот што растението celandine, кое е дел од квас, има моќни лековити својства, неопходно е да се зема со големо внимание за оние кои страдаат од алергија, како и за лицата со нарушена функција на бубрезите и црниот дроб.

квас Болотов

квас на целандин

 • Целандинот мора да се стави во вреќа со газа, претходно исечена ако се користи свежо растение за рецептот. Квас на сув celandine не бара прелиминарни дејства со растението. Секоја тежина може да се додаде на кесата за да не плови на површината на водата. Може да биде мала лажица или стаклен оџак.

За погодност, можете да користите сув celandine, кој може да се купи во која било аптека.

Можете сами да направите павлака. Треба да земете природно млеко, истурете го во стаклена тегла и ставете го еден ден. По одреден временски период, кремот ќе се издигне на површината на млекото.

Како и секое ефикасно средство, билниот квас има контраиндикации. Како прво, не треба да се консумира кај дијабетес, целиот шеќер е вклучен во рецептот.

Според прегледите на оние на кои им помогнал квасот на академик Болотов, редовната употреба на пијалокот дава значителен поттик на силата, обезбеден со нормализирање на внатрешните процеси во телото.

Треба внимателно да го започнете текот на лекувањето со квас, особено ако пијалокот се пие за прв пат. Доколку напитокот се користи внатрешно, почетната доза е 1 лажичка три пати на ден пред јадење. Ако првиот ден немаше знаци на нетолеранција, од вториот ден единечна доза може да се зголеми на една лажица.

Добро попладне, драги наши читатели и оние кои ги интересира темата на денешниот разговор. Денес ќе разговараме за тоа како...

Кога кремот ќе закисели, мора да се остават да созреат во фрижидер. Кога масата ја стекнува потребната конзистентност и вискозност, се смета дека е подготвена.

 • бронхијална астма.
 • тегла од три литри;

Овој лек базиран на растенија има поволни разлики од лековите. Има нормализирачки ефект врз телото, односно влијае само на проблематичните процеси.

Еликсирот можете да го користите за следните патологии: кожни болести, функционални нарушувања на гастроинтестиналниот тракт, атеросклероза, хипертензија, аритмија, вирусни и бактериски инфекции, габички на нокти, ревматизам, гинеколошки заболувања, нарушена внатрешна флора: цревна дисбактериоза.

Исто така, треба да престанете да користите kvass кога:

Алтернативната медицина ви овозможува брзо и безбедно да се справите со многу патологии, а квасот на Болотов на целандин е еден од овие рецепти.

мелење целандин

Пред да работите со свежо растение, мора да се носат ракавици: сокот од растението има својства кои можат да предизвикаат изгореници на чувствителната кожа. Исто така, има својства на боење.

Принципот на работа на пијалокот се заснова на лековитите својства на главната компонента - растението celandine, а ферментираниот млечен производ има помошно својство.

 • егзацербација на гастрични и дуоденални улкуси;

Квасот според Болотов има пријатен вкус, со мала горчина, па затоа е пријатно да се пие. Според прегледите, пијалокот има лесен мирис на јаболка.

Методи на примена

Растението celandine има не само корисни својства, туку е и отров, па затоа почесто се користи за лекување на кожни болести, што е очигледно од неговото име.

Во присуство на какви било хронични патологии, подобро е да се консултирате со вашиот лекар пред да започнете курс на лекување со квас. Истото важи и за бременост и доење. Во детството, исто така, се препорачува да се третира со слични методи.

Висококвалитетната павлака може да се купи готова: на пазарите на земјоделски производи, од приватни продавачи.

 • чистење;
 • Корисни карактеристики
 • Контраиндикации
 • Состојки за готвење
 • Рецепт
 • Методи на примена

Корисни карактеристики

 • Од теглата треба да истурете 1 литар квас, се препорачува веднаш да се процеди. Во течноста што останува во теглата, треба да додадете чиста вода, да додадете третина од чаша шеќер и повторно да ја оставите на темно место 4-5 дена. По наведеното време, можете да истурете уште еден литар, истурете го остатокот. Истиот состав не треба да се ферментира повеќе од двапати. Иако постојат прегледи дека таков пијалок може да се прилагоди со вода со додавање на компоненти 3-4 пати, важно е да се фокусирате на вкусот и изгледот на производот.
 • диуретик;

Кремот треба да стане кисел на собна температура и важно е да се следи нивната состојба: ако се закиселат, павлаката нема да има добар вкус, иако ќе биде погодна за правење квас.

Како дел од сложената терапија, ако пациентот ги зема лековите пропишани од онкологот, квас е корисен во онкологијата. Во раните фази, нејзината ефикасност е многу повисока.

Прегледите за пијалоци ветуваат добар ефект на лекување, но пред да користите кој било алтернативен лек, треба да откриете што лекува овој лек, какви контраиндикации има и како да го користите.

Корисноста на производот се заснова на правилен избор на компоненти. Затоа, треба да размислите не само колку состојки треба да ставите, туку и кои од нив. Само природни состојки ви дозволуваат да создадете производ кој е единствен по своите лековити својства.

Постепено, количината на квас земена во исто време. Дозата може да се зголеми до 100 ml, што е приближно половина чаша, но потребно е да се пие само еднаш дневно.

Пред да го готвите квасот на Болотов на целандин, треба да подготвите сè што ви треба:

 • лекови против болки;

Има одлични критики од лекари и пациенти, закрепнувањето на телото е нежно, но брзо. Во првите денови од земањето на пијалокот, човекот обично чувствува наплив на енергија. Со курсен третман, постигнатиот ефект се одржува долго време.

За да го забрзате и поедноставите процесот на готвење, можете да користите стартер во форма на готова висококвалитетна павлака, која во количина од неколку лажици мора да се измеша со сварениот крем, а потоа да се остави во топло место 8 часа. Не вреди да се допира контејнерот со стартерот, за да не се нарушат процесите. Потоа треба слично да ја ставите теглата да зрее во фрижидер.

Самособирањето на растение може да се врши само на еколошки чисти места, подалеку од градот и само во периодот на неговото цветање.

Прочитајте исто така

На пример, ако некое лице е во стресна ситуација, квасот ќе му помогне да се опушти и да го доведе нервниот систем во тон. Но, ако емоционалната состојба на човекот е во ред, рецептот нема да има седативно дејство.

 • шеќер - 1 чаша 250 ml;

За лекување на дерматолошки заболувања и подобрување на квалитетот на кожата, квасот може да се користи и надворешно. За да го направите ова, квасот се навлажнува со памучна подлога или партал, што се нанесува на проблематичната област. За да се зголемат терапевтските својства на лекот, се препорачува дополнително да се земе квас и внатре за време на лекување на надворешни проблеми.

Познатите пијалоци можат да бидат не само вкусни, туку и здрави. Потребно е само малку да се промени рецептот со додавање здрави состојки во него. Таков пијалок е квасот на Болотов на целандин. Има одлични здравствени придобивки и пријатен вкус.

За третман на многу вообичаени патологии, експертите за алтернативна медицина препорачуваат квас на Болотов на целандин. Лековитите својства може да се опишат со следниве ефекти:

 • парче газа;

Како да земете квас, подобро е да разговарате со вашиот лекар, но класичниот начин на користење е 1 месец, по што следи пауза од 30 дена, а потоа втор курс со исто времетраење. Овој третман трае 1 година.

Павлаката или сурутката треба да бидат природни. Често се додаваат компоненти во производите за складирање кои гарантираат зголемување на рокот на траење и зачувување на изгледот, така што пијалокот може да не ферментира.

 • вода и павлака или сурутка;
 • Откако ќе ја ставите кесата внатре, треба да додадете вода во теглата до работ. После тоа, теглата се затвора со уште едно парче газа со еластична лента. Ставајќи го садот на темно место на собна температура, на пример, во кујнски кабинет, мора да го оставите да кисело 2 недели. Ако на површината се формира мувла, мора да се отстрани со лажица. За да се забрза ферментацијата, течноста мора да се меша.
 • смирувачки.

Се препорачува да го задржите здивот по вдишувањето за ефектот од постапката да биде поголем. Ваквиот третман помага брзо да се исчистат белите дробови и бронхиите од слуз, тешки метали и токсини, што е особено важно за пушачите, како и од алергени.

Кога се подготвува квас на сурутка, рецептот не се разликува, наместо вода се зема само ферментиран млечен производ.

За надворешна употреба, нема контраиндикации за пијалокот на Болотов, но важно е да се земе предвид ризикот од индивидуална нетолеранција на производот.

Во случај на болести на респираторниот систем и ENT органите, може да се спроведат инхалации врз основа на квас. За да го направите ова, пијалокот се загрева до 40 степени, главата е покриена со крпа, а лицето треба да дише во парови најмалку 10 минути.

 • холеретичен;

Како да направите квас од леб: 5 домашни рецепти

 • Тежина.
 • Прво, квасот ќе почне да се пени, а потоа, по 2-3 недели, белата течност ќе стане слама-жолта, квасот може да се смета за подготвен. Со вистинската технологија за готвење, седиментот не треба да се појавува во него, квасот треба да биде транспарентен.

Исцедениот пијалок треба да се чува во тегла со затворен капак во фрижидер.

 • бактерицидно;
 • Како да се готви ориз квас со суво грозје

квас за готвење

 • Како да се готви квас од репка дома
 • Во тегла од три литри, треба да истурете вода не до раб, така што кога ќе додадете други компоненти, да не истекува. Во неа се додава чаша шеќер и 1 лажичка павлака. Водата мора да се меша додека шеќерот целосно не се раствори.

Постојат два начини да се подготви квас: на вода и на сурутка. Водата за квас треба да се зема неварена. Може да се флашира неминерална вода, но подобро е да се земе изворска вода како основа за пијалок.

Додека квасот се внесува во тегла, ќе се формираат навистина корисни и силни бактерии на млечна киселина.

 • го нормализира функционирањето на кардиоваскуларниот систем
 • помага да се исчистат дишните патишта на белите дробови

Како да се користи инфузијата според рецептот број 1

Сите горенаведени инфузии ја содржат културата на млечна киселина која им е потребна на цревата. Во моментов не постои ниту еден здрав млечен производ. Сè што се продава во продавниците е отров со бавно дејство.

Се препорачува да се пие таква инфузија 20 минути пред оброците за половина чаша. Времетраењето на земање квас е од 1 до 3 месеци. За тоа време, кога се надополнува квас, препорачливо е да се менуваат костени во газа 2 пати месечно. Фреквенција и промена на инфузија на костен: 2 недели.

Затоа вреди да ги насочите погледите кон традиционалните рецепти од минатото. Со нивна примена, имаме шанса да ја зајакнеме одбраната на физичкото тело. Ќе ми биде драго ако во ова ќе ви помогнат 8 лековити својства на квасот на Болотов на целандин.

Лековитите својства на напитокот ви овозможуваат да ги отстраните тешките метали од телото. Од каде доаѓаат овие штетни хемикалии?

Останатите рецепти бр. 4, 5, 6, 7. Квасот на Болотов има корист и штети.

Сепак, враќајќи се на рецептот, не заборавајте да ставите силиконски камен во филер. Таквиот квас се внесува, како што може да се види од рецептот, само 2 недели, а потоа е подготвен за употреба.

Како да складирате и надополнувате тегла квас според Болотов

 • 1 чаша целандин (само стебла и лисја)

Ферментираниот квас на Болотов со целандин чисти:

Квас Болотов рецепт број 2

 • ги отстранува акните од кожата и ја прави кожата мазна

Со подготовката на квасот по рецепт бр. 2, сè е исто како во квасот на Болотов по рецепт бр. 1. Разликата е во тоа што наместо павлака, во квасецот се користи квас бр.1. Наместо целандин, костените делуваат како филер. Лично, јас не направив инфузија број 2. Да бидам искрен, бев мрзелив, затоа што пиев пијалок број 1.

Зошто квасот е корисен според методот Болотов

Дополнително, по пиење на секаков вид квас според Болотов, самото тело започнува со антипаразитарно чистење во телото. Ваша задача е да не го вознемирувате. За време на периодот на земање квас, подобро е да се одбие млекото и сите млечни производи.

 • уринарниот систем.
 • 3 литри зовриена вода,

Понатаму, можете да бидете сигурни дека пијалокот не завршува долго време. За да го направите ова, треба секојдневно да додавате вода со шеќер во неа. Количината на додадена хранлива течност е пропорционална на количината на испиениот квас.

 • го враќа видот и неговата острина

дијафоретичен чај според Болотов

 

[Вкупно оценки: 2 Просечна оценка: 5 ]

 • жива,

Затоа лично го проверив рецептот за неговиот квас со целандин на вода. Сакам да кажам дека искуството од мојата сопствена апликација дава само позитивни резултати. Рецептите на неговиот квас се најприродните и најефикасните средства за отстранување на радионуклиди.

Се подготвив предвреме:

 • генерално сите можни тешки метали.

Квас Болотова - главниот рецепт за готвење бр.1
Името на академик Болотов е надалеку познато во светот. Личноста е извонредна. Со своето истражување и развиените методи на лекување, тој ја заслужи почитта кај обичните луѓе. На негова адреса беа напишани многу експонирачки написи. Сепак, лично секогаш се навикнував да проверувам се на себе.

 • помага за целосно отстранување на радионуклидите и тешките метали

Квас Болотова на celandine - рецепт за готвење дома

 • олово,

Билките што се користат во рецептите за квас се филтри за прочистување. Тие овозможуваат нашата цревна микрофлора да функционира природно, како и да се ослободи од тешките метали и радионуклиди.

 • убива паразити, што помага да се ослободиме од алергии

Во принцип, сè уште ќе има материјал за млекото. Меѓутоа, како Болотов ги научил сите рецепти? Немаше да ме чуди подготовката на квас да ни се пренесе од нашите словенско-ариевски предци. Академик само правилно структурирал сè, а потоа ги проверил резултатите.

Во принцип, сега апсолутно секој човек, дома, може да готви таков квас дома. Во оваа статија ќе ви дадам неколку рецепти. Однапред ќе направам резервација дека јас самиот користев варен квас само по рецепт бр.1. Тоа беше во периодот на чистење на телото од паразити според методот на Н. Семенова.

Причини за појава на квас

8 лековити својства на квасот на Болотов на целандин

 • назофаринксот,

Квас Болотова на целандин - како да се земе според рецептот бр.2

Во рок од 30 дена од инфузијата, celandine тревата ќе ги неутрализира сите тешки метали што ги содржи павлаката. Исто така, треба да ја покриете теглата со завој од газа во 2-3 слоја и да ја ставите на темно место.

И така, еве ги сите лековити својства на квасот:

Ледум има одличен дијафоретичен ефект, така што може да се користи за подготовка, според следниот рецепт:

Патем, тој има рецепт не само за вода, туку и за сурутка. Ако некој дознае за kvass на сурутка, отпишете се во коментарите. ќе бидам благодарен.

Оценка за објавување

 

 • го зајакнува функционирањето на мукозната мембрана на назофаринксот
 • талиум,

Употребата на таков пијалок помага да се започне механизмот на самопрочистување од радионуклиди во телото. Ова ќе биде добар начин да се ослободите од разни болести во иднина. Не бидете мрзливи како мене, обидете се да го готвите овој квас и пробајте го.

На 28-от ден, кога квасот е подготвен за употреба, целандинот мора да се отстрани. Не заборавајте да оставите кремени камчиња на дното на теглата. Препорачливо е да се надополнува хранливата средина навечер. Така, квасецот ќе може да кисна преку ноќ и да стане полноправен.

Квас според овој рецепт се консумира во рок од две недели, за време на чистењето на телото. Сепак, го пиев некое време и после чистење. Влијајќи врз сите внатрешни органи на телото, квасот на Болотов ослободува и отстранува:

 • една лажица кисела павлака

Цело здравје! Денес зборуваме за 8 лековити својства на квасот на Болотов на целандин. Во принцип, ја напишав оваа статија уште во 2014 година, на 18 март. Во тоа време, стилот и презентацијата на информациите не беа особено развиени. Заинтересираните можат да го прочитаат во веб-архивата.

Малкумина обични луѓе разбираат дека атомската ера во која живееме донесе смртоносни материи. Тие вклучуваат: стронциум, разни остатоци од хербициди, пестициди, ѓубрива и тешки метали.

Квас рецепти освен # 1

Последниот рецепт за квас е добро прилагоден за одење во бањата. Таков пијалок се пие 15 минути пред да влезете во просторијата за пареа. Меѓутоа, ако одеднаш дијафоретичниот квас на Болотов сè уште не е подготвен за капење, тогаш може да се користи дијафоретичен чај.

 • гастроинтестиналниот тракт,

Животот се забрзува, има многу нови информации. Во исто време, се појавуваат нови вируси кои не му се познати на нашиот имунолошки систем. Производите од фармацевтската индустрија што работеа порано, сега не функционираат.

Квас Болотова рецепт №1

Дали е потребно да се повтори што се случува со телото кога зрачењето ќе влезе во телото на човекот? Како и да е, вреди да се знае за секого како ќе стигне таму. Главниот извор на загадување на телото е млекото. Токму поради својствата на млекото како абсорбента, телото е повредено. Млекото апсорбира радионуклиди од тешки метали и носи болести кај луѓето.

Камен со црн силициум беше ставен во газа завој со целандин и се користеше како мијалник. Тој е главниот снабдувач на силикон за телото. Без овој камен, рецептот за квас на Болотов ги губи своите лековити својства и важност.

Треба да пиете 1/2 чаша 30 минути пред оброците. Излегува 1,5-2 чаши дневно. На поефикасно ослободување на телото од радионуклиди за време на периодот на прочистување влијае консумираната храна. Дневниот појадок со житарки придонесува за подобра апсорпција и изложеност на течности. Секој производ од житни култури е заштитник на телото од тешки метали и радионуклиди.

Колку што знам, сите наведени придобивки немаат никакви несакани ефекти. Понатаму ќе научите, детално, за придобивките од користењето на секој рецепт. Како да се напие квасот на Болотов на celandine. И да бидам искрен, сè уште не сум сретнал ниту еден преглед од лекари или обичен човек за штета. Нема контраиндикации за главната група на луѓе.

Квас рецепт број 3

квас според методот Болотов бр.3

Забележувам дека го оставив најголемиот дел од мојата содржина, додаде многу. Избришано на друго место. Во принцип, го направи почитлив и информативен. Се надевам дека ќе биде интересно.

 • бизмут,
 • го подобрува метаболизмот и го забрзува метаболизмот

Рецептот за овој квас и следните рецепти се слични. Насекаде се додава камен од кремен во филерот и квас се внесува 14 дена. На денот кога треба да земете квас за производство на млеко за 1-2 чаши. Овој квас ќе им помогне на многу мајки да го решат проблемот со недостаток на мајчино млеко.

 

Квас според Болотов на celandine: рецепт за сурутка што лекува

Kvass Bolotov на celandine е вкусен, освежителен и многу здрав пијалок. Можете да го користите не само за задоволство, туку и за општо чистење на телото. Алатката добро ги отстранува токсините и токсините, помага да се губат телесната тежина и да се зајакне имунолошкиот систем.

Квас од целандин, кога се користи според специјалниот систем Болотов, го подобрува не само варењето. Напитокот има корисен ефект врз срцето и крвните садови, ја обновува регенерацијата на клетките и ја нормализира киселоста. За правилно да се направи квас од целандин, ќе биде потребно доста време, но самата процедура е едноставна.

Квас според Болотов на celandine: рецепт за сурутка што лекува
Целосно подготвениот квас треба да има сончево жолта нијанса и добра транспарентност.

Внимание! Тревата за подготовка на медицински пијалок мора да се собира во периодот на цветање во еколошки чиста област.

 • свеж целандин 1 шолја
 • сурутка3 l
 • гранулиран шеќер 1 чаша
 • павлака 15% 1 лажиче

Калории: 54 kcal

Протеини: 1 гр

Масти: 0 гр

Јаглехидрати: 12 гр

 • Купената или домашната сурутка се истура во чиста тегла од три литри. Треба да го наполните садот „до рамената“ - неколку сантиметри под вратот. Во посебна чаша, мала количина сурутка се меша со 1 лажиче. крем и мешајте додека целосно не се раствори. После тоа, агентот исто така се истура во голема тегла за да се подобри квалитетот на основата за квас според Болотов.

 • За да се подготви квас на целандин според Болотов, во чаша со шеќер се додава и малку кисело-млечна течност и состојките се мешаат. Измиената трева се сече, препорачливо е да се користат ракавици во процесот. Celandine лачи жолт сок, кој останува на кожата долго време и тешко се измива. Суровините се ставаат во претходно подготвена кеса од газа со жици. Внатре се поставени и неколку чисти камчиња или стаклен пехар - товар што нема да дозволи целандинот да исплива нагоре. Металот за мерење дома не треба да се користи, бидејќи ќе оксидира и ќе рѓосува.

 • Кесата се потопува во трилитарска тегла со сурутка и се остава да потоне, а потоа шеќерниот раствор се истура во садот. Течноста на крајот треба да се искачи речиси до вратот. Теглата е покриена со газа свиткана во неколку слоеви, лабаво се фаќа со ластик и се чисти на темно и топло место неколку дена. Како што се појавува мувла на површината на идниот квас според Болотов, ќе треба да се отстрани.

 • Според рецептот за квас од целандин на сурутка, по околу седум дена, во течноста ќе започнат активните процеси на ферментација. Во теглата, меурчиња ќе се издигнат на површината, а одоздола ќе се формира талог.

 • Една недела подоцна, од теглата се вади кесичка со целандин и товар и се остава на страна на чинија, а течноста се истура во нов сад. Мал густ талог треба да остане на дното на стариот сад. Целандинот, заедно со товарот, повторно се става во квас според Болотов, а потоа, по потреба, теглата се надополнува до целиот волумен со мала порција свежа сурутка со додаден шеќер.

 • Откако ќе се истури во чиста тегла, медицинскиот квас со целандин врз основа на серумот на Болотов ќе треба да се внесе на топло, затемнето место уште две недели. По истекот на рокот, 1 литар од готовиот пијалок може да се истури во мал сад за конзумирање. Остатоците од квас според Болотов на целандин во главната тегла повторно се дополнуваат со сурутка, растворајќи половина чаша засладувач во 1 литар течност и се става на понатамошна ферментација. Можете да го направите ова вкупно четири пати.


Квас Болотов на сурутка со целандин, наменет за консумирање, има пријатен мирис на јаболко или бобинки. Кога се додава мала количина мед или шеќер, пијалокот треба да се пени.

Kvass Bolotov на celandine се користи во мали дози, бидејќи придобивките и штетите на производот се поврзани едни со други. Неопходно е да се започне со земање со 50 ml три пати на ден, постепено да се зголемува еднократниот волумен на половина чаша. Севкупно, се препорачува лекот да се пие дневно два месеци за општо подобрување на телото.


0 replies on “Болотова квас на целандин. kvass bolotova - рецепти”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *