Паста за заби ападент - апликација, индикации за

 • BrandApadent
 • ManufacturerSANGI Co. Ltd
 • Земја на потекло Јапонија
 • Категорија Пасти за заби

Краток опис

Јапонска терапевтска и профилактичка паста за заби со активни нано-честички APADENT Total Care ја зајакнува и обновува забната глеѓ, ја заситува и храни со минерали неопходни за здравјето и убавината на забите, а исто така запечатува микропукнатини на површината на глеѓта.
Ефектот на пастата е забележлив уште од првите денови на употреба, а ефективноста се потврдува со клинички испитувања - APADENT Total Care го намалува ризикот од кариес за 46% и го спречува неговиот развој во рана фаза (стадиум на бели дамки).
— Уникатната високотехнолошка формула обезбедува сеопфатна грижа за целата усна шуплина;
- Забите стануваат здрави и силни, добиваат природна белина, мазност и сјај;
- Непцата се сигурно заштитени од воспаление и крварење, а здивот останува свеж;
- Тестенини имаат пријатен благ вкус и арома;
- По првото нанесување значително се намалува формирањето на наслаги.
Докажаната ефикасност на пастата за заби APADENT се должи на содржината на единствена активна состојка во неа - Медицинскиот нано-хидроксиапатит (NANO mHAP), развиен во 1978 година од страна на научниците од корпорацијата SANGI под патент на НАСА (САД).
Поради својата природна компатибилност со забната глеѓ и честичките со нано големина, NANO mHAP лесно навлегува длабоко во глеѓта, цврсто се вградува во кристалната решетка и ги зајакнува оштетените и ослабените области. Оптималната концентрација на NANO mHAP во APADENT Total care обезбедува ефикасно обновување на тенката и слаба глеѓ. За разлика од многу други компоненти дизајнирани за зајакнување на глеѓта, медицинскиот нано-хидроксиапатит е препознаен од јапонското Министерство за здравство како ефикасен агенс против кариес.
Пастата за заби APADENT е без флуор, не содржи токсични или белење.

Индикации

Идеален избор за целото семејство, особено се препорачува за трудници и оние со протези.
Пастата за заби APADENT се справува со проблемот на преосетливост на глеѓта.
Поради агресивното дејство на киселините, глеѓта станува потенка и се отвораат дентинските тубули, во кои се наоѓаат нервните завршетоци на забот. Добиваат надразнувачи. Во зависност од степенот на оштетување на емајлот, едно лице доживува непријатност и често силна болка.
Лабораториските студии покажаа дека пастата за заби APADENT со медицински нано-хидроксиапатит ги затвора изложените дентински тубули, што е ефикасен начин за елиминирање на преосетливоста на забите.
Компонентите во уникатната формула се грижат не само за јачината на глеѓта, туку и за здравјето на непцата.
- Цетилпиридин хлоридот има антисептично дејство и го намалува создавањето на наслаги.
— Тритерпенската киселина обезбедува антиоксидантна заштита, има моќно заздравување на раните и антиинфламаторно дејство, ги зајакнува непцата.
- Бета-глициризичната киселина го спречува крварењето и воспалението на непцата.

Контраиндикации

Индивидуална нетолеранција кон компонентите.

Специјални инструкции

Механизам на дејство на NANO mHAP
Забната глеѓ е изградена од многу призми цврсто притиснати една до друга, составена од хидроксиапатит. Растојанието помеѓу призмите се неверојатно мали - околу 50 нанометри. Киселината произведена од бактериите на плаката влегува низ овие празнини и ги испушта корисните минерали, слабеејќи ја глеѓта. Ако нема надополнување на изгубените минерали, се формира кариес и забот почнува да колабира.
Големината на честичките на Медицинскиот нано-хидроксиапатит е 8-40 нанометри, т.е. помало од растојанието помеѓу призмите на емајлот (50 нанометри). Ова му овозможува на NANO mhap лесно да навлезе меѓу нив и да го надомести недостатокот на минерали, почнувајќи од длабоките слоеви. Како градежни блокови, медицинските нано-хидроксиапатитни честички ги обновуваат областите на емајлот што се уништени поради губење на минерали. Ова обезбедува целосна и длабока реставрација на глеѓта, а не само надворешно зајакнување.
Честички од медицински нано-хидроксиапатит ги исполнуваат микропукнатините и микрооштетувањата во глеѓта.
Употребата на абразивни пасти за заби, јадењето тврда храна и други фактори неизбежно оставаат траги на површината на емајлот во вид на микропукнатини и гребнатини, на кои се акумулираат уште повеќе бактерии од наслагите. Микроштетите овозможуваат киселината побрзо и во поголеми количини да навлезе во емајлот и активно да ја уништува. Пастата за заби APADENT делува како кит при поправка на ѕидови, ги „прикрива“ неправилностите на површината на емајлот и ја „полни“ глеѓта. оштетените области. NANO mHAP честичките поврзани со емајлот ги исполнуваат микропукнатините и ја израмнуваат површината на емајлот. Така, заштитните својства на емајлот се зајакнуваат, станува погуста и посилна, отпорна на киселини и боење. Се појавува неверојатен сјај и мазност на забната глеѓ.
APADENT Total Care не содржи абразивни честички кои ја гребат и оштетуваат глеѓта, но во исто време темелно ја чисти плаката дури и на места недостапни за четка за заби.
NANO mHAP честичките имаат единствена особина да ја олабавуваат и разделуваат плочата и со цврсто врзување за неа, ја отстрануваат од површината на забите. Ова ќе биде ценето од сопствениците на загради. APADENT Total care ефикасно го намалува формирањето на наслаги и го одржува здивот свеж долго време.

Важно! Пастата за заби APADENT е ефикасна за кариес во фаза на креда (рана фаза) и не е замена за стоматолошки третман во посложени случаи!
Ниту една паста за заби не може да излечи кариес во подоцнежните фази - консултирајте се со професионален стоматолог.

Начин на примена и дозирање

За да постигнете максимален ефект на реминерализација на глеѓта, мијте ги забите најмалку два пати на ден или после секој оброк по 3 минути.

Соединение

Вода, Калциум ортофосфат, глицерин, хидроксиапатит (нано) (Ca10(PO4)6(OH)2)), силициум диоксид, макрогол 400, натриум лаурил сулфат, карбоксиметилцелулоза, арома, магнезиум ортофосфат, поливинилпиролилуролид, еполивинилпиролилуролид, саркосинат, сахарин, цетилпиридиниум хлорид, глициризинска киселина, пиридоксин хидрохлорид, лаурил диетилендиаминоглицин, екстракт од лист од зелен чај, екстракт од фармацевтски камилица, екстракт од лист жалфија.

Услови за складирање

Сертификати

Сè уште нема рецензии за овој производ. Можеш да бидеш прв

Ападент упатство за употреба

Форма на ослободување Карактеристични својства на компонентите Индикации за употреба Препорачана употреба за време на бременост и доење Дозирање

Формулар за ослободување Ападент

Вода, дентален калциум ортофосфат, глицерин концентрат, медицински нано-хидроксиапатит, силициум анхидрид, полиетилен гликол 400, натриум лаурил сулфат, карбоксиметилцелулоза, натриумова сол, парфем, магнезиум фосфат 3, натриум Н-содиум хидропилилилинил сархил

Карактеристично

Пастата за заби APADENT ја создадоа специјалистите на јапонската компанија Sangi со помош на специјална технологија која треба да придонесе за природниот процес на обновување на забната глеѓ со помош на нанохидроксиапатит.

Според резултатите од бројни студии, откриено е дека нанохидроксиапатитот може да ги затвори голите забни тубули, да ги пополни сите микропукнатини и вдлабнатини на површината на забната глеѓ, што го прави помазен и несоодветен за бактериски наслаги. Благодарение на ова дејство на нанохидроксиапатитот значително се намалува чувствителноста на забната глеѓ и ризикот од развој на кариес.

Својства на компонентите

APADENT Total Care содржи и уште три активни состојки кои помагаат во спречување на пародонталната болест.

Цетилпиридин хлорид - го намалува формирањето на наслаги.

Тритерпенска киселина - има антиинфламаторно дејство, го промовира зараснувањето на раните, а исто така е и антиоксиданс.

Бета-глициретинската киселина е активна состојка, антиинфламаторно средство кое ги стеснува капиларите, го намалува отокот и штити од пародонтална болест. Содржани во екстракт од корен од сладунец.

Индикации за употреба Apadent

Пастата за заби APADENT се препорачува за лица со зголемена чувствителност на забите, како и по процедура за чистење или избелување на забите, отстранување на забен камен, како и по отстранување на ортодонтски структури.

Препорачано

Нема старосни ограничувања и се препорачува за употреба кај лица со зголемена чувствителност на забите, трудници и оние кои носат ортодонтски конструкции.

Примена на Ападент за време на бременост и лактација

Нанохидроксиапатитот е нетоксичен и безбеден за бремени жени и деца од која било возраст.

Дозирање

На влажните влакна на четката мора да се нанесе одредена количина паста за заби (1,0-1,5 см). Четкајте ги забите 3 минути со кружни движења додека нежно масирајте ги непцата. Не голтајте! По четкањето, се препорачува да се исплука вишокот на паста за заби и да се измие устата со мала количина вода или да се исплакне, држејќи ја 20-30 секунди. Постапката се препорачува да се повторува два пати на ден.

 • Анатомска терапевтска хемиска класификација (ATX);

Библиографија:

Државен регистар на лекови;

 • Официјални упатства од производителот.
 • Нозолошка класификација (ICD-10);

Денес, дури и далеку од идеални заби може да се обноват. Една од првите лековити пасти е „Ападент“. Таа се покажа како најдобра.

квалитетни тестенини

Принцип на работа

Пастата за заби „Ападент“ почнува да го врши своето лековито дејство при првото четкање. Содржи наночестички - Nano-HAP. Во структурата, тие се слични на компонентите на кристалната решетка на емајлот. Поради ова својство, оваа компонента, како што беше, се навикнува на неа, обезбедувајќи ефект на полнење.

Пастата за заби „Ападент“ може да навлезе во мали пукнатини и микрооштетувања на емајлот, пополнувајќи ги, активирајќи го процесот на кристализација. Како што уверуваат производителите, овие наночестички остануваат во забот и не се измиваат. Од ова, тој станува посилен, поотпорен на влијанието на негативните фактори.

Индикации за употреба

Пастата за заби „Ападент“ помага да се ослободите од кариозните дамки, како и од посериозните лезии на глеѓта. Микрочестичките ја прават површината на забот мазна. Лекот се препорачува:

 • со склоност кон кариес и зголемена чувствителност на забите;
 • во присуство на неколку сериозни кариозни фокуси;
 • за борба против воспаление на усната шуплина;
 • за превенција на стоматолошки заболувања.

apadent паста за заби осврти

Предности

Пастите за заби Ападент имаат многу корисни квалитети кои ги разликуваат од другите производи за орална нега. На пример, алатката е во состојба да ја обнови структурата на тврдата обвивка на забите. Не дозволува формирање на кариес и може да го запре процесот што води до расипување на забите во рана фаза. Пастата за заби „Ападент“ ја реминализира деминерализираната површина.

Забележано е дека оваа алатка многу подобро се справува со наслаги на површината на емајлот, поефикасно ја елиминира патогената микрофлора. Составот на пастите за заби Ападент не претставува опасност по здравјето. Значи:

 • го спречува крварењето на непцата;
 • ја штити забната глеѓ од бои и никотин;
 • третира пародонтални заболувања;
 • одлична грижа за забите на кои се поставени загради.

Преглед на опсег

Сите производи од линијата Ападент имаат слични карактеристики, но секој има свои карактеристики. За чувствителни заби и непца, се произведува паста за заби Apadent Sensitive. Дополнително, активната компонента калиум нитрат, која е дел од неа, има двојно дејство. Се изразува во тоа што заедно со нанохидроксиапатитот продира во места каде што се забележува зголемена чувствителност и ги зацементира. Болката исчезнува бидејќи пастата ги блокира нервните завршетоци. Наночестичките совршено се справуваат со наслаги и плаки. Како резултат на тоа, усната шуплина се чисти квалитативно, а забите стануваат бели.

Пастата за заби „Acadet Kids“ е специјално развиена за миење на забите на децата. Со негова помош, можете да сметате на одлично зачувување на нивното здравје. Во оваа детска паста, медицинскиот нанохидроксиапатит делува и како активна состојка, така што ги извршува сите својствени својства на овој лек. Покрај лекувањето, пастата за заби „Acadet Kids“ може да се користи и како профилактичко средство против развој на кариес. Таа има вкусен вкус на јагоди и грозје, што не може, а да не им се допадне на децата. Оваа бебешка паста за заби не содржи:

 • средства за боење;
 • парабени;
 • флуориди;
 • SLS.

паста за заби

Како да се користи

Користењето на пастите за заби Apadent за возрасни и деца е многу лесно. За да го направите ова, мала количина од производот (околу грашок) се нанесува на четката за заби. Најдобро е да земете четка за заби со меки или средно тврди влакна. За да го добиете посакуваниот ефект, треба да ги миете забите 2 пати на ден по 2-3 минути.

Пастата за заби „Ападент“, чии прегледи се исклучително позитивни, може да ја четкаат и бремени жени. Погоден е и за оние кои носат протези.


0 replies on “Паста за заби ападент - апликација, индикации за”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *