Џем од глуварче - соларен нектар на здравјето

 • Прво, ги поставуваме сите суровини на сува површина и оставаме 1-2 часа за да се ослободиме од инсектите.
 • јаглехидрати, масти, пепел супстанции, протеини, диетални влакна
 • Сега додадете пектин и повторно варете - во согласност со упатствата за користење на додатокот за пектин.

илустрација со глуварчиња

 • цвеќиња - 400 ЕЕЗ.
 • Ја филтрираме цветната супа. Додадете шеќер и варете уште 10-15 минути. Се трга од оган и се лади на 20-23°C.

глуварчиња, џем од глуварче

Првите цвеќиња што цветаат кон топлото пролетно сонце се глуварчињата. Тие самите се како сонца - светло, сочно жолто. Наспроти позадината на свежата трева, тие го воодушевуваат окото и инспирираат. Дали знаевте дека ова растение е исто така многу корисно? Супстанциите содржани во глуварчето имаат корисен ефект врз здравјето, ја зголемуваат отпорноста на организмот и ги подобруваат метаболичките процеси.

Активирање на интелектуалните способности. Го подобрува процесот на меморирање и способноста за концентрирање.

Глуварче officinalis содржи:

Глуварчето ги апсорбира штетните материи од околината, па затоа треба да го соберете подалеку од индустриски претпријатија, патишта и патишта.

Антистрес. Ја подобрува состојбата на нервниот систем, ја зголемува отпорноста на стрес, што помага да се намали ризикот од развој на одредени болести.

Зацврстувачки. Ја зголемува целокупната издржливост.

Значи, ние готвиме џем од глуварче. Рецептот е прилично едноставен.

 • Тргнете го од оган, исцедете го и измешајте со сокот од лимон.

чај, џем од глуварче

Џемот од глуварче ја подобрува регенерацијата на кожата. Има благо холеретично дејство и помага за исфрлање на паразитите.

Регулирање на работата на гастроинтестиналниот тракт. Ја елиминира ферментацијата за време на варењето, помага во борбата против воспалението, го нормализира лачењето на желудечниот сок.

поле со глуварчиња

Пектинот е потребен како згуснувач. Конзистентноста на џемот зависи од неговата количина. Ако не се користи, ќе добиеме течен мед.

Хепатопротективно. Помага во регенерација на хепаталните клетки, ги подобрува неговите функции.

Имуномодулациски. Ја мобилизира одбраната на телото. Тоа е добра помош при многу заразни болести.

 • тиамин, витамин К, Ц, ПП, бета-каротен, рибофлавин, пантотенска, фолна киселина, пиридоксин, холин, токоферол.
 • вода - 6 лажици.
 • шеќер - 6 лажици.

За мирен и длабок сон, испијте чаша топло млеко со џем од глуварче пред спиење.

Состојбата на самата фабрика е исто така важна. Листовите и стеблата треба да бидат еднообразно зелени, без оштетувања и мртви површини. Цветовите треба да бидат светло жолти, без темни дамки. Точки, црвички, исушени или слаби лисја, темни области се знак на болеста.

 • цинк, калиум, селен, фосфор, калциум; манган, бакар, железо, магнезиум

Како да користите џем од глуварче

Ќе ни требаат:

Од глуварчињата се подготвуваат супи, салати, па дури и џемови. За второто ќе зборуваме денес. Откако ќе го пробате, никогаш нема да го заборавите специјалниот вкус на мед и килибар-жолтата боја на џемот од глуварче.

Друга опција е да јадете една лажица мед од глуварче на празен стомак со топла зовриена вода.

25.05.2022

Контраиндициран е во случај на чир на желудникот, дијабетес мелитус, холелитијаза, индивидуална нетолеранција на компонентите. Не се препорачува за деца под 5 години. Треба да се внимава при егзацербација на хронични заболувања.

Примената на овој соларен деликатес е многу едноставна. Најдобро е да додадете една лажичка џем во зелен чај или билен чај.

глуварчиња, џем

Џемот од глуварче ги има следниве својства:

 • пектин - 7 лажички
 • шеќер - 6 лажици.

Сега можете да го истурите џемот во тегли и да навивате. Доколку сакате да го користите свежо подготвен, затворете ги теглите со стерилни најлонски капаци.

Глуварчето е способно да апсорбира штетни материи од околината, па затоа треба да го соберете подалеку од индустриски претпријатија, патишта и патишта.

Друга опција е да јадете една лажица мед од глуварче на празен стомак со топла зовриена вода.

Имуномодулациски. Ја мобилизира одбраната на телото. Добра помош е при многу заразни болести, како профилактичко средство.

<Сламот од глуварче ја подобрува состојбата и регенерацијата на кожата, има благо холеретично дејство и помага за исфрлање на паразитите.

Супстанциите содржани во глуварчето имаат корисен ефект врз здравјето, ја зголемуваат отпорноста на организмот и ги подобруваат метаболичките процеси.

 • Сега додадете пектин и варете повторно - во согласност со додатокот за пектин.

Состојбата на самата фабрика е исто така важна. Листовите и стеблата треба да бидат еднообразно зелени, без оштетувања и мртви површини. Цветовите треба да бидат светло жолти, без темни дамки. Точки, црвички, исушени или слаби лисја, темни области се знак на болеста.

 • По ладењето се става во фрижидер 12 часа.

8.05.2020

Само големи и целосно отворени цвеќиња се погодни за џем.

Својства на џемот од глуварче:

Зацврстувачки. Ја зголемува целокупната издржливост.

Подготви Анастасија Марчук

Значи, ние готвиме џем од глуварче. Неговиот рецепт е прилично едноставен.

Прво, поставете ги сите суровини на сува површина и оставете 1-2 часа за да се ослободите од инсектите.

корист и штета од џем од глуварче
џем од глуварче

Примената на овој соларен деликатес е многу едноставна. Најдобро е да додадете една лажичка џем во зелен чај или билен чај.

 • Тргнете го од оган, исцедете го и „промешајте“ во сок од лимон.
 • Ги миеме соцветите, оставаме да се исцеди вишокот на влага. Одделете ги ливчињата од пупките.

како да направите џем од глуварче

 • Цветната лушпа ја процедуваме. Додадете шеќер и варете уште 10-15 минути. Откако ќе го тргнеме од оган, се лади на 20-23 степени.

Џем од глуварче: придобивки и контраиндикации

Хепатопротективно. Помага во регенерација на хепаталните клетки, ги подобрува неговите функции.

џем од цветови од глуварче

 • пектин - 7 часа

Потребен ни е пектин како згуснувач. Конзистентноста на џемот зависи од неговата количина. Ако не се користи, ќе добиеме течен мед.

Како да користите џем од глуварче

Треба да собирате цвеќиња наутро. Во овој период тие содржат најмногу нектар. Можете исто така да додадете стебла и лисја, тие треба да бидат не повеќе од 2% од вкупната маса.

 • вода - 6 лажици.

Здраво на вас и вашите најблиски!

За да имате мирен и длабок сон, испијте чаша топло млеко со џем од глуварче.

Лисјата, корените и цветовите на растенијата се јадат. Глуварче се додава во салати, од него се приготвуваат лековити лушпи и се прави „кафе од глуварче“.

 • Наполнете ги ливчињата со вода во емајлирана тава. Гответе 7-10 минути.

Регулирање на работата на гастроинтестиналниот тракт. Ја елиминира ферментацијата за време на варењето, помага во борбата против воспалението, го нормализира лачењето на желудечниот сок.

 • <цвеќиња - 400 ЕЕЗ.

Активирање на интелектуалните способности. Го подобрува процесот на меморирање и способноста за концентрирање.

џем од глуварче

Фотографии од Интернет

Џемот од глуварче е контраиндициран за чир на желудникот, дијабетес, холелитијаза, индивидуална нетолеранција на компонентите. Не се препорачува за деца под 5 години. Треба да се внимава при егзацербација на хронични заболувања.

Како да направите џем од глуварче

Антистрес. Ја подобрува состојбата на нервниот систем, кој е отпорен на стрес и го намалува ризикот од одредени болести.

Од детството, познатите и сакани жолти цветови не само што уживаат во убавината, туку можат да помогнат во подобрувањето на здравјето. Џемот од глуварче не е најпознатиот, туку вкусен и здрав деликатес. Оние кои го пробале барем еднаш во животот се воодушевени од посебниот вкус на мед и килибарно-жолтата боја.

Вообичаеното глуварче е можеби најпознатиот и најраспространет див цвет во Русија. Расте речиси насекаде, освен, можеби, најсеверните географски широчини, и благодарение на неговата непретенциозност и виталност, се чувствува подеднакво одлично и во шумско чистилиште и во градски цветен кревет. И колку труд и време трошат летните жители за борба против овој „злонамерен“ напаѓач на кревети и цветни леи, но само без многу успех. Но, она што долго време сме навикнати да го сметаме за „пиреј“ е всушност неисцрпно складиште на природни витамини, минерали (на пример, калциум), елементи во трагови, флавоноиди и есенцијални масла. Во готвењето и во хомеопатијата се користи целото растение - од корени до цветови. Од свежи билки се подготвуваат прекрасни салати, супа од зелка, окрошка. Коренот на глуварчето долго време се користи во медицината како лек за многу, многу болести.

Салата од свежи листови од глуварче е несомнено многу здрава, но вистинскиот деликатес со кој може да не почести овој сончев цвет е медот од глуварче. Се подготвува од расцутени жолти глави, најчесто во мај, кога најактивно цвета глуварчето. По изглед и вкус, тој навистина наликува на вистинскиот пчелен мед - истиот мачно вискозен, слатка, златна боја, со светла цветна арома. Но, џемот од глуварче е познат не само по своите кулинарски квалитети. Придобивките од овој вкусен производ одамна ги ценат нутриционистите и хомеопатите. Се користи како дополнителен терапевтски и профилактички агенс за многу болести на гастроинтестиналниот тракт - холелитијаза, холециститис, хепатитис; како и кај нефролитијаза и уролитијаза; за нормализирање на функционирањето на тироидната жлезда.

А џемот од глуварче е вистинска љубовна напивка! Точно, според легендата, не му се погодни првите цвеќиња што ќе наидат на патот, туку специјално собрани во последниот четврток од мај, во повеќекратна од тринаесет (проклета дузина). Доволно е да ја почестите вашата „мила“ со мед зготвен од нив за да ја „исушите“ нејзината љубов засекогаш.

И да се готви „џем од љубов“ не е толку тешко, па дури и неискусните хостеси можат да го направат тоа. Но, прво треба да најдете тивко и чисто место за собирање глуварчиња, колку што е можно подалеку од градот, патиштата и железницата. Ова е многу важен услов - собраните суровини да бидат што е можно почисти, бидејќи е крајно непожелно да се мијат цветните глави пред готвењето, бидејќи тогаш повеќето од корисниот полен и нектар едноставно ќе се измијат. Најдобро е да се бере наутро, во сончев ден, бидејќи при облачно и дождливо време, глуварчето не ги отвора целосно своите цветови.

Пожелно е да се подготви џем од глуварче веднаш по бербата, за главите да немаат време да венеат и да изгубат дел од корисните својства. Собраните цвеќиња мора внимателно да се сортираат, да се исчистат од дамки и инсекти, да се отсече зелениот сад и стеблото.

Најбрзиот и најлесниот рецепт за џем

400-450 собрани глави глуварче, истурете 400-450 мл вода и ставете на оган. Откако џемот ќе зоврие, намалете го огнот и, мешајќи, варете го уште околу пет минути. После тоа, тргнете го тенџерето од оган и добро процедете ја добиената супа. Во вака подготвениот „сок од глуварче“ истурете четири чаши шеќер и повторно варете. Гответе со постојано мешање со дрвена шпатула десет минути. Тоа е тоа, медот е подготвен! Останува да се излади и да се прелива во тегли. Готовиот џем од глуварче пожелно е да се чува во фрижидер.

Класичен рецепт

Собраните цветни глави (400-450 парчиња) се ставаат во тенџере, се прелеваат со литар вода, се додава сок од еден лимон (или лажичка лимонска киселина), по желба може да се додадат неколку листови цреша за вкус. Оставете да зоврие и варете уште дваесет минути. Откако ќе се отстранат од оган и се оставаат да киснат еден ден. По ова време, чорбата се филтрира од ливчињата, во неа се додаваат 800 гр шеќер и повторно се вари со мешање од половина час до еден час - во зависност од тоа колку дебел медот се сака да се добие. Добиениот џем се истура во тегли.

Џем со ливчиња

Многу вкусен рецепт, сепак, ќе мора да се почекате со него, но како резултат на тоа, џемот ќе има побогат вкус и арома. За да го подготвите, ќе треба да соберете 400-450 парчиња. цвеќиња. Пред сè, сите глави од глуварче мора да се „исчистат“, односно да се исчистат од педицели, оставајќи само ливчиња. Во емајлирано тенџере ставете ги сортираните цветови, истурете литар ладна вода, ставете на оган и варете на тивок оган околу половина час. По ова време, извадете го џемот од шпоретот, затворете го капакот и оставете уште шест до осум часа. Потоа истурете еден килограм шеќер во тенџерето и ставете го на оган, мешајќи, додека песокот целосно не се раствори. За да му дадете поблаг вкус на десертот, можете да додадете сок од лимон или една лажичка лимонска киселина, а потоа варете го џемот уште половина час.

Џемот од глуварче може да се користи и како независен десерт, исто така ќе биде прекрасен додаток на палачинки, палачинки, урда или полнење и импрегнација на колачи при печење на било кое слаткарство.

Вообичаеното глуварче е можеби најпознатиот и најраспространет див цвет во Русија. Расте речиси насекаде, освен, можеби, најсеверните географски широчини, и благодарение на неговата непретенциозност и виталност, се чувствува подеднакво одлично и во шумско чистилиште и во градски цветен кревет. И колку труд и време трошат летните жители за борба против овој „злонамерен“ напаѓач на кревети и цветни леи, но само без многу успех. Но, она што долго време сме навикнати да го сметаме за „пиреј“ е всушност неисцрпно складиште на природни витамини, минерали (на пример, калциум), елементи во трагови, флавоноиди и есенцијални масла. Во готвењето и во хомеопатијата се користи целото растение - од корени до цветови. Од свежи билки се подготвуваат прекрасни салати, супа од зелка, окрошка. Коренот на глуварчето долго време се користи во медицината како лек за многу, многу болести.

Салата од свежи листови од глуварче е несомнено многу здрава, но вистинскиот деликатес со кој може да не почести овој сончев цвет е медот од глуварче. Се подготвува од расцутени жолти глави, најчесто во мај, кога најактивно цвета глуварчето. По изглед и вкус, тој навистина наликува на вистинскиот пчелен мед - истиот мачно вискозен, слатка, златна боја, со светла цветна арома. Но, џемот од глуварче е познат не само по своите кулинарски квалитети. Придобивките од овој вкусен производ одамна ги ценат нутриционистите и хомеопатите. Се користи како дополнителен терапевтски и профилактички агенс за многу болести на гастроинтестиналниот тракт - холелитијаза, холециститис, хепатитис; како и кај нефролитијаза и уролитијаза; за нормализирање на функционирањето на тироидната жлезда.

А џемот од глуварче е вистинска љубовна напивка! Точно, според легендата, не му се погодни првите цвеќиња што ќе наидат на патот, туку специјално собрани во последниот четврток од мај, во повеќекратна од тринаесет (проклета дузина). Доволно е да ја почестите вашата „мила“ со мед зготвен од нив за да ја „исушите“ нејзината љубов засекогаш.

И да се готви „џем од љубов“ не е толку тешко, па дури и неискусните хостеси можат да го направат тоа. Но, прво треба да најдете тивко и чисто место за собирање глуварчиња, колку што е можно подалеку од градот, патиштата и железницата. Ова е многу важен услов - собраните суровини да бидат што е можно почисти, бидејќи е крајно непожелно да се мијат цветните глави пред готвењето, бидејќи тогаш повеќето од корисниот полен и нектар едноставно ќе се измијат. Најдобро е да се бере наутро, во сончев ден, бидејќи при облачно и дождливо време, глуварчето не ги отвора целосно своите цветови.

Пожелно е да се подготви џем од глуварче веднаш по бербата, за главите да немаат време да венеат и да изгубат дел од корисните својства. Собраните цвеќиња мора внимателно да се сортираат, да се исчистат од дамки и инсекти, да се отсече зелениот сад и стеблото.

Најбрзиот и најлесниот рецепт за џем

400-450 собрани глави глуварче, истурете 400-450 мл вода и ставете на оган. Откако џемот ќе зоврие, намалете го огнот и, мешајќи, варете го уште околу пет минути. После тоа, тргнете го тенџерето од оган и добро процедете ја добиената супа. Во вака подготвениот „сок од глуварче“ истурете четири чаши шеќер и повторно варете. Гответе со постојано мешање со дрвена шпатула десет минути. Тоа е тоа, медот е подготвен! Останува да се излади и да се прелива во тегли. Готовиот џем од глуварче пожелно е да се чува во фрижидер.

Класичен рецепт

Собраните цветни глави (400-450 парчиња) се ставаат во тенџере, се прелеваат со литар вода, се додава сок од еден лимон (или лажичка лимонска киселина), по желба може да се додадат неколку листови цреша за вкус. Оставете да зоврие и варете уште дваесет минути. Откако ќе се отстранат од оган и се оставаат да киснат еден ден. По ова време, чорбата се филтрира од ливчињата, во неа се додаваат 800 гр шеќер и повторно се вари со мешање од половина час до еден час - во зависност од тоа колку дебел медот се сака да се добие. Добиениот џем се истура во тегли.

Џем со ливчиња

Многу вкусен рецепт, сепак, ќе мора да се почекате со него, но како резултат на тоа, џемот ќе има побогат вкус и арома. За да го подготвите, ќе треба да соберете 400-450 парчиња. цвеќиња. Пред сè, сите глави од глуварче мора да се „исчистат“, односно да се исчистат од педицели, оставајќи само ливчиња. Во емајлирано тенџере ставете ги сортираните цветови, истурете литар ладна вода, ставете на оган и варете на тивок оган околу половина час. По ова време, извадете го џемот од шпоретот, затворете го капакот и оставете уште шест до осум часа. Потоа истурете еден килограм шеќер во тенџерето и ставете го на оган, мешајќи, додека песокот целосно не се раствори. За да му дадете поблаг вкус на десертот, можете да додадете сок од лимон или една лажичка лимонска киселина, а потоа варете го џемот уште половина час.

Џемот од глуварче може да се користи и како независен десерт, исто така ќе биде прекрасен додаток на палачинки, палачинки, урда или полнење и импрегнација на колачи при печење на било кое слаткарство.


0 replies on “Џем од глуварче - соларен нектар на здравјето”

Ich denke, dass Sie nicht recht sind. Ich biete es an, zu besprechen. Schreiben Sie mir in PM, wir werden umgehen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *